Pred dvema letoma je bila reprezentanca pod vodstvom Uroša Zormana deseta na svetovnem prvenstvu, tokrat je zasedla 13. mesto. Foto: Reuters
Pred dvema letoma je bila reprezentanca pod vodstvom Uroša Zormana deseta na svetovnem prvenstvu, tokrat je zasedla 13. mesto. Foto: Reuters

"Z zadnjo tekmo smo dokazali, da 13. mesto ni realen domet. Sodimo višje, je pa dejstvo, da moramo imeti za tekme z boljšimi reprezentancami res dober dan. Ne popolnega, ampak moramo pa imeti dobrega. Že ves čas govorimo, da s slabo igro odličnim reprezentancam ne moremo konkurirati. Lahko premagamo, v narekovajih rečeno, neke nižje postavljene ekipe, več pa ne gre. Proti Islandiji in Egiptu smo imeli skupaj 35 tehničnih napak. Mislim, da smo jih imeli na olimpijskih igrah na celem turnirju toliko. Potem so tu še vratarjeve obrambe in je tako na vsaki tekmi praktično 30 podarjenih žog. To je za take tekme absolutno preveč," je dejal 45-letni Ljubljančan, ki je na četrtem velikem tekmovanju vodil izbrano vrsto.

Odličen začetek, a Hrvati že do konca polčasa izenačili

Sorodna novica Slovenci po odličnem štartu popustili, Hrvati v četrtfinalu proti Madžarom

Do zdaj je stopnjeval rezultate, bil lani poleti z varovanci na olimpijskih igrah blizu kolajni, a v Zagrebu Slovencem ni uspelo ponoviti iger izpod petih pariških krogov. Na svetovnem prvenstvu so v skupinskem delu visoko premagali Kubo in Zelenortske otoke, potem pa izgubili obračun za prvo mesto z Islandijo, zaradi česar so v drugi del nesli le dve točki. Nadaljevanje turnirja so odprli s še eno gladko zmago nad novo reprezentanco iz nižjega kakovostnega razreda, Argentino, na odločilni tekmi, s katero bi se vrnili v (realen) boj za mesto med osem, kar je bil cilj pred prvenstvom, pa so klonili pred Egiptom. Ob obeh porazih so bile ključne tehnične napake Slovenije. S toliko prelahko zapravljenimi napadi preprosto niso mogli premagati reprezentanc takega kova.

Že pred zadnjim dejanjem prvenstva, sosedskim derbijem s Hrvaško pred polno Areno, so Zormanovi varovanci ostali brez možnosti za četrtfinale. Zadnji dvoboj so začeli vrhunsko in si priigrali pet golov naskoka. Zadevali so z razdalje, iz protinapadov in s kril, torej na načine, na katere predtem na turnirju niso dali veliko zadetkov. Obramba je bila na pravi ravni, v napadu pa so naredili polovico manj tehničnih napak kot prej na glavnih preizkušnjah v hrvaški prestolnici. Vseeno so gostitelji še do odmora Slovenijo ujeli, v drugem polčasu pa v 39. minuti povedli. Vodstva niso več izpustili iz rok in se tako veselili prestižne zmage (29:26), hkrati pa preboja v četrtfinale.

Ista sodnika kot v olimpijskem polfinalu

Analiza slovenskih nastopov na SP-ju

"Na tej tekmi s Hrvaško smo popravili marsikaj. Tako vtis kot razpoloženje in gremo lahko mirnih glav domov. Verjamem, da bi, če bi ta tekma odločala tudi za nas, odreagirali drugače. O sodnikih pa ne želim izgubljati besed, saj nimamo česa narediti glede tega. Pomembno je, da gremo domov boljše volje, kot smo bili pred zadnjo temo. Lahko gremo z dvignjenimi glavami in se iz vsega skupaj veliko naučimo," je povedal Zorman in nadaljeval: "Vse skupaj je bila zame ena nova šola. Zagotovo je dobršen del odgovornosti za tekmi z Egiptom in Islandijo na mojih plečih. S takim pristopom, kot smo ga imeli v napadu, je nemogoče zmagati na takih tekmah. Obramba je bila na vseh tekmah na ustrezni ravni. Tudi proti Hrvaški pa smo naredili preveč tehničnih napak. Deset pomeni, da smo jih zmanjšali, a je to še vseeno malo preveč."

Zarabec in Zorman po porazu proti Hrvaški

V slovenskem taboru so bili s sojenjem na dvoboju s Hrvati nezadovoljni. Pravico sta delila Čeha Vaclav Horaček in Jiri Novotny, ki sta sodila tudi v olimpijskem polfinalu, ko sta v zaključku tekme s spornimi odločitvami razburila slovensko reprezentanco: "Nihče ni pričakoval, da bomo tekmo odprli na takšen način. Potem je bilo treba nekaj narediti. Če bi šli mi s tako razliko na odmor, bi bilo v drugem polčasu težko kar koli. Če smo pošteni, tokrat na koncu ni odločal samo rokomet. Fantje so dali svoj maksimum. Škoda le, da nismo take predstave pokazali proti Egiptu in Islandiji. Lahko jamramo nad odločitvami, ampak dejstvo je, da ni zmagal rokomet. Že na odmor bi morali oditi z večjo prednostjo, po taki razliki pa se je težko vrniti. Ta tekma ne boli, boli pa to, da je isti češki par sodil tudi v polfinalu olimpijskih iger. Verjamem, da smo bili boljši, odigrali res eno dobro tekmo, ampak neke stvari nam niso bile dovoljene. Domačin je enostavno moral iti na koncu naprej, kar si je glede na prikazano na koncu tudi zaslužil."

Zorman ima še vedno motiv in vizijo

Po olimpijskih igrah se je začela tudi manjša menjava generacije, Zorman, nekdanji kapetan izbrane vrste in še vedno rekorder po številu nastopov zanjo, pa je spregovoril tudi o svojem nadaljnjem delu za reprezentančnim krmilom: "Zdaj težko govorim o prihodnosti. Morda bo tudi moj status drugačen. Na zadnji tekmi sem si samo želel, da odigramo bolje in prikažemo boljšo predstavo. Čez dan sem iskal razloge za naše igre in sem jih na koncu tudi našel. Zato je bila ta zadnja tekma tudi drugačna od tistih najpomembnejših dveh, ki smo jih večkrat omenili. Zdaj sem boljše volje. Pomembno je, da smo dobro zaključili. Zdaj je na vrsti nekaj dni počitka, potem pa bo več jasnega. Upam, da so se tudi fantje iz tega kaj naučili. Trenutno so glave še vroče. Nobeden ni pričakoval, da bomo šli tako zgodaj domov. Pustimo času čas in bomo kmalu vedeli več."

"Tudi za prihodnost je pomembno, kako smo končali tekmovanje. S tako predstavo je pozitivno. Tako ne gremo domov povsem poklapani. Že gledamo naprej proti kvalifikacijam za evropsko prvenstvo in tekmama s Severno Makedonijo. Želimo si že v tem terminu zagotoviti prvo mesto, potem pa bomo iskali nove sile in cilje. Moramo pa biti realni. Najprej je treba videti, kako bo naprej, če bom še na tem mestu. Stvari se lahko včasih odvijejo v neko drugo smer. Še vedno imam motiv, imam tudi vizijo. Zdaj sem utrujen in želim nekaj dni počitka, potem pa bomo videli, kako naprej. Za nami je naporno obdobje z olimpijskimi igrami, ki so nas kar pobrale. Ni bilo nič premora. To niso izgovori, saj je podobno za praktično vse ekipe, je pa res, da imajo v večini na razpolago širši bazen igralcev. Nimam pa nobene bojazni glede prihodnosti," je dodal.

Pungartnik: Slovenija potrebuje profesionalnega trenerja