Thomas Morgenstern je letošnjo sezono začel s šestimi zmagami in mnogi strokovnjaki so dejali, da bo vladal tudi na turneji štirih skakalnic. Avstrijec je zmagal v Oberstdorfu, potem pa je bil popolnoma v senci 30-letnega Finca, ki je vnovčil bogate izkušnje. Noben skakalec se v svetovnem vrhu ni zadržal 15 let, to je dosežek brez primere.
Jensa je zbrisal z rekordnih list
V Oberstdorf ni prišel v vlogi favorita, saj je na zmago v svetovnem pokalu čakal vse od Bischofshofna 2006, ko si je z Jakubom Jando razdelil skupno zmago. Takrat je ujel legendarnega Jensa Weisffloga, oba sta imela po štiri skupne zmage. Nemec, ki je bil na turneji v vlogi strokovnega komentatorja nemške televizije, si je želel zmage ''Morgija'', po koncu pa je čestital Janneju za težko ponovljiv dosežek.
Iz tekme v tekmo boljši
V Oberstdorfu je moral priznati premoč Morgensternu in Gregorju Schlierenzauerju, vendar je z drugim skokom (137 m) nakazal, da bo boj za skupno zmago povsem odprt. Na novega leta dan je izzval avstrijska mladeniča s 139 metri v prvi seriji. ''Schlieri'' je odgovoril z rekordom nove olimpijske skakalnice (141 m) in prevzel vodstvo pred avstrijskim delom turneje. V Innsbrucku je veter prvič v zgodovini odpihnil eno izmed tekem, v Bischofshofnu so tako izvedli dve tekmi.
V Bischofshofnu deklasiral tekmece
Janne je bil že v soboto razred zase. Z dvema perfektnima skokoma je ''Morgija'' za seboj pustil za 11 točk. V prvi seriji nedeljske tekme je močan dež motil tekmo. Schlierenzauer, ki je prav danes postal polnoletnen, je ostal brez finala. Enaka usoda je doletela tudi svetovnega prvaka Simona Ammanna in Avstrijca Wolfganga Loitzla, ki sta imela lepe možnosti za visoko skupno uvrstitev. Finski trener Tommi Nikunen je bil na trenerski tribuni videti zelo zaskrbljen. Ahonen je tudi v nemogočih razmerah ostal hladen, s 126 metri je bil po prvi seriji tretji. V drugi seriji je dokazal svoje mojstrstvo. S 136 metri je izničil vso zalogo Norvežana Andersa Bardala in se veselil dvojne zmage.
Tokrat je celo malce proslavil uspeh
''Vse do turneje so bili Avstrijci premočni, potem pa se mi je vse poklopilo. Kar naenkrat sem zlahka letel proti dnu. To je res neverjeten dan,'' je dejal vedno redkobesedni Finec. Veliki zmagovalec turneje je tokrat v izteku skakalnice Paula Ausserleitnerja le pokazal malce bolj veder izraz na obrazu, ob zmagah je bil velikokrat videti, kot bi bil pravkar na pogrebu. Nekateri so ga poimenovali kar ''človek maska'' ali pa Janne ''Smile'' Ahonen. Sam pravi, da ima ob zmagah veliko notranje zadovoljstvo in vsa čustva preliva v sebi. Na zmagovalnem odru je ob igranju finske himne iztegnil roko in simbolično pokazal vse pet prstov.
Manjka mu le še olimpijsko zlato
''Janne zna biti zelo zabaven. Je pravi šaljivec, za vedno pa bo ostal moj vzornik. Zame je vsekakor največji vseh časov,'' je po zadnji tekmi v Bischofshofnu športno priznal Morgenstern, ki je za Ahonenom zaostal za 20 točk. Thomas se je pred dvema letoma okitil z dvema olimpijskima zlatima in z eno srebrno medaljo, Janneju pa v bogati zbirki manjka le še olimpijsko zlato. Najbližje je bil na ekipni tekmi na olimpijskih igrah leta 2002 v Salt Lake Cityju, ko so Nemci Fince ugnali za eno desetinko točke. Na svetovnih prvenstvih je bil že petkrat zlat. Leta 1997 je v Trondheimu slavil na srednji napravi, osem let zatem pa v Oberstdorfu še na veliki skakalnici. S Finci je zlato na moštveni tekmi osvojil v letih 1995, 1997 in 2003.
Tekmeci se menjajo, on ostaja na vrhu
Njegovih pet zmag na turneji je bilo med seboj precej različnih. Prva v sezoni 1998/99 je bila priborjena po silovitem dvoboju z Noriakijem Kasaijem. Japonec je imel pred zadnjim skokom v Bischofshofnu 0,4 točke naskoka, a je Ahonen z izjemnim drugim skokom dobil turnejo za 7,7 točke. Zanimivo, da takrat ni dobil nobene posamične tekme na turneji. V sezoni 2002/03 je zmagal v Innsbrucku, skupno pa je kar za 23 točk prehitel Svena Hannawalda. Nemcu je leto predtem uspel zgodovinski četverček, kar ni uspelo nobenemu drugemu skakalcu v zgodovini. Janne je bil v svoji sanjski sezoni 2004/05 zelo blizu. Prepričljivo je bil najboljši na prvih treh tekmah, v Bischofshofnu pa ga je premagal Avstrijec Martin Höllwarth. V tisti zimi je dobil kar 12 tekem svetovnega pokala. V sezoni 2005/06 si je zmago razdelil z Jando. Prvič se je zgodilo, da sta dva skakalca imela natanko isto število točk po osmih skokih. Janne je dobil prvo in zadnjo tekmo turneje. Letos je dodal še dve zmagi in ima skupno devet posamičnih zmag na turneji. Eno več imata le Weissflog in Norvežan Björn Wirkola, ki je zaznamoval šestdeseta leta prejšnjega stoletja.
Že pri petnajstih v svetovnem pokalu
Smučarski skoki so bili na Finskem vedno izjemno priljubljen šport. Janne je v otroških letih občudoval enega najboljših skakalcev vseh časov Mattija Nykänena, ki je zaznamoval osemdeseta leta. S sedmimi leti je v rodnem Lahtiju začel spoznavati osnove skakalnega športa. Njegova največja želja je bila, da bi postal tako uspešen kot Nykänen, Weissflog ali Andreas Felder. Na tekmah v mlajših kategorijah je blestel in že pri petnajstih letih mu je uspel pravi podvig, saj se je uvrstil v finsko A-reprezentanco. V jeseni 1992 je bila finska ekipa v eni izmed največjih kriz nasploh. Čudežni deček Toni Nieminen, ki je v sezoni 1991/92 zmagal v skupnem seštevku svetovnega pokala in blestel tudi na olimpijskih igrah v Courchevelu, je podlegel pritisku javnosti in ni več našel poti do dobrih rezultatov. Svetovna velesila v smučarskih skokih je v krizi rezultatov posegla po mladih močeh in Janne je svojo prvo priložnost v svetovnem pokalu dočakal 13. decembra 1992 v Ruhpoldingu. V svoji prvi sezoni v svetovnem pokalu je bil v Lahtiju celo enajsti. Glavni cilj je bilo seveda mladinsko svetovno prvenstvo v Harrachovu. Na 90-metrski napravi je osvojil zlato medaljo in premagal Andreasa Widhölzla in Alexandra Herra. Vsi trije so se pozneje tudi dokazali v članski konkurenci.
Prvo slavje v Engelbergu
V naslednji sezoni se je uveljavil v svetovnem pokalu in 19. decembra 1993 dosegel svojo prvo zmago. Pred novoletno turnejo je slavil na tekmi v Engelbergu, kjer je prirediteljem uspelo izpeljati samo eno serijo. Za 2,4 točke je ugnal domačega ljubljenca občinstva Sylvaina Freiholza. Prav zanimivo, da je izmed prvih 50 skakalcev na tisti tekmi dejaven le še Norvežan Roar Ljökelsöy.
V nedeljo je že 34. stal na najvišji stopnički tekme za svetovni pokal, do Mattija Nykänena mu manjka še 12 zmag. Še bolj impresiven je podatek o uvrstitvah med najboljše tri, to mu je uspelo že 102-krat.
Rad bi zmagal tudi na SP-ju v poletih
Pred sezono je Janne dejal, da bo to zelo verjetno njegova zadnja. Po blesteči predstavi na njegovi 16. turneji bi se lahko premislil. ''Dokončno se bom odločil po koncu zime. Zdaj se bom posvetil naslednjim tekmam za svetovni pokal. Na svetovnih prvenstvih v poletih sem dvakrat osvojil srebro, enkrat pa bron, čas je za zlato,'' je spomnil na SP v poletih, ki bo od 22. do 24. februarja v Oberstdorfu. V svetovnem pokalu je še vedno na 3. mestu, za vodilnim Morgensternom zaostaja za 325 točk, vendar v taki formi bo še zelo nevaren.
Kmalu več časa za konjičke in družino
Po koncu kariere se bo še bolj posvetil svojemu hobiju. Na Finskem je izjemno priljubljen t. i. Drag racing, kjer tekmovalci z avtomobili v nekaj sekundah pospešijo na 300 km/h. Z ženo Tiio sta poročena štiri leta, sin Mico bo letos star sedem let, pričakujeta pa nov naraščaj. V Lahtiju so si uredili razkošno stanovanje na 340 kvadratnih metrih. V prostem času Janne zelo rad riše stripe, udeležil pa se je tudi tekmovanja v karaokah, odlično je posnemal Elvisa Presleyja.
Po svetu ima številne oboževalce, ki bi ga želeli gledati do olimpijskih iger v Vancouvru leta 2010. Če bi osvojil še olimpijsko zlato, bi ga zagotovo lahko razglasili za najboljšega vseh časov. Na novoletni turneji mu ta naziv brez kakšnega koli dvoma pripada že zdaj.
Aleš Golob
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje