Nolan se v zadnjih štirih slalomih za svetovni pokal nikdar ni uvrstil slabše od 13. mesta. Foto: MMC RTV SLO/Kaja Sajovic
Nolan se v zadnjih štirih slalomih za svetovni pokal nikdar ni uvrstil slabše od 13. mesta. Foto: MMC RTV SLO/Kaja Sajovic
V Kranjski Gori ga je premagal le Avstrijec Mario Matt. Drugo mesto pa si je Kasper delil z dve leti starejšim Švedom Axlom Baeckom. Foto: EPA
Kasper se je sredi sezone odločil zapustiti svetovni pokal in si samozavest pridobivati v Evropskem pokalu. Foto: MMC RTV SLO/Kaja Sajovic
Prvo vprašanje moderatorke na tiskovni konferenci: 'Kdo sploh si, Nolan Kasper?' Foto: MMC RTV SLO/Kaja Sajovic
Ameriški trenerji v Kasperju vidijo veliki up, medtem ko so Twitterji njegovih sotekmovalcev ob drugem mestu dobesedno pregoreli s čestitkami in izrazi navdušenja. Foto: EPA

Kasper, ki bo ta mesec dopolnil 22 let, se je rodil v sivem, "sopranovskem" New Jerseyju. Ne ravno v kraju, ki bi izdeloval zvezdnike belih strmin. A Američan je na dobri poti, da svoje ime vpiše poleg slavnejših in uspešnejših rojakov Teda Ligetyja in Bodeja Millerja - od zadnjega je mlajši 11 let in pol, tako da je pred njim še vse.
Nizkorasli (visok je komaj meter in 72 centimetrov) slalomski specialist je začel smučati pri treh letih na smučišču na severu New Jerseyja, kjer je njegov oče delal kot smučarski inštruktor. Kot najstnik se je preselil v do smučarjev prijaznejši Vermont, kjer je obiskoval smučarsko akademijo, trenutno pa zunaj sezone študira na elitnem Dartmouth Collegeu, v prostem času pa rad igra hokej.
Sezono 2009/2010 je začel kot 141. slalomist sveta, zdaj je na 18. mestu. In se še kar vzpenja - sezone ni začel najbolje, zato se je za svoja leta izredno zrelo odločil, da se za nekaj tednov raje vrne v evropski pokal. Ko je pridobil samozavest (in rezultate), se je vrnil - in takoj se mu je obrestovalo. V Kitzbühlu je bil 12., v Schladminhu nato 13., v Banskem že 10., v Kranjski Gori pretekli konec tedna pa 2. (zmaga mu je ušla le za devet stotink). Zdaj ima vstopnico za finale zagotovljeno.
S Kasperjem smo se v Kranjski Gori pogovarjali po njegovem drugem mestu.



Kakšen je občutek biti najboljši slalomist v ZDA?
Ja, neverjetno je. Še posebej s fanti, ki jih imamo v slalomu trenutno, je precej kul. Ted se je seveda v slalomu v preteklosti že dokazal in si naredil ime, zadnje čase pa ima pač več uspehov v veleslalomu, a je še vedno odličen slalomist. Imamo tudi nekaj res dobrih fantov, ki še prihajajo in so imeli letos nekaj težav, a počasi nabirajo točke. Biti v ameriški slalomski ekipi je krasno. Bodeja sicer danes ni bilo tu, a ga bomo videli v Lenzerheideju in bomo videli, kaj bo.
Dobivaš veliko vprašanj v zvezi s tem, da si glede na obetavnost potencialni naslednik Bodeja Millerja in Teda Ligetyja?
Ne, niti ne. Mislim, Ted je Ted in je še vedno mlad in bo tu še dolgo časa, Bode pa je Bode, in nikdar ne veš, kaj bo naredil, tako da lahko letos neha, lahko pa smuča še štiri leta, nikdar ne veš. Storil bo to, kar čuti, da želi storiti, in če bo začutil, da noče več smučati, bo to tudi storil.
Kaj pa lahko odneseš od njiju, kaj sta te naučila?
Oba sta dobra vzornika na hribu, videti je, kako pristopita do treninga in vsega drugega - ne le na hribu, ampak tudi zunaj njega. Ted je v telovadnici v Park Cityju celo poletje, Bodeja sicer ne vidim kaj dosti, razen na pripravah, saj dela po svoje, a njegova predanost in osredotočenje na treningu je nedvomno navdihujoče.
Veliko slišimo govoriti o "ameriški", brezkompromisni ("allout") meselnosti smučanja. Lahko razložiš malce podrobneje ali gre zgolj za nekakšen stereotip?
Pri tej miselnosti nikdar ne želiš prismučati v cilj in si misliti, da bi lahko dal več od sebe. Seveda, nekateri fantje so bolj konsistentni od drugih - tako smo, denimo, imeli fanta, ki se je letos poškodoval, Jimmyja Cochrana, ki je imel sicer nekaj hitrih tekem, a je viden kot bolj "konsistenten" smučar. Po drugi strani vidite Teda in Bodeja, ki sta drugačna. Toda vsak si mora prizadevati, da da vse od sebe ("going allout"). Teh par zadnjih tekem sem bil precej konsistenten, a to ne pomeni, da nisem dal vse od sebe.
Sicer si še mlad, ampak za zdaj se še nič ne preizkušaš v drugih disciplinah. Načrtuješ razširitev svojega smučanja?
Slalom je nedvomno trenutno moja prioriteta, seveda pa bom delal tudi v drugih disciplinah. Imel sem nekaj dobrih veleslalomskih tekem v evropskem pokalu, a slalom ta hip vodi in se mu moram polno posvetiti.
Z drugim mestom na vitranškem slalomu si si dokončno zagotovil mesto v finalu v Lenzerheideju ...
Pred tekmo sem upal predvsem, da bom dovolj dobro smučal za finale. Logično - trenutno smučam dobro in si pač ne želim še, da se sezona konča!
Ampak tistih 9 stotink mora vseeno malce skeleti ...
Devet stotink je res malo, a smučal sem proti najboljšim smučarjem na svetu - Mario Matt je eden najboljših slalomistov zadnjih let in dvakratni svetovni prvak. Drugo mesto in da lahko na tej ravni tekmujem proti tem fantom je več, kot bi lahko upal.
Poslušaš kako glasbo za spodbudo pred štartom?
Niti ne.
Kako pa nameravaš proslaviti drugo mesto?
S spanjem (smeh), jutri imam še tekmo evropskega pokala. (Kasper je bil na kranjskogorski tekmi slaloma za evropski pokal tretji., skupno pa v tej disciplini v evropskem pokalu vodi, op. a.).