Odstop Federice Brignone je zaznamoval prvo vožnjo veleslaloma v Kranjski Gori bolj kot popolna vožnja vodilne Sare Hector. Po prvi sedmerici in nato petnajsterici so se vodje ekip spraševali, zakaj tako različne vožnje in velike razlike. Foto: Reuters
Odstop Federice Brignone je zaznamoval prvo vožnjo veleslaloma v Kranjski Gori bolj kot popolna vožnja vodilne Sare Hector. Po prvi sedmerici in nato petnajsterici so se vodje ekip spraševali, zakaj tako različne vožnje in velike razlike. Foto: Reuters

Zmagovalka dveh veleslalomov za svetovni pokal v letošnji sezoni je ob nabiranju zaostanka za z naskokom najhitrejšo Saro Hector sredi prve vožnje izgubila dvoboj s progo Podkoren 3.

Domov in smuči v kot!

Na grbini italijanska smučarka ni zmogla absorbirati neravnine in je izgubila ravnotežje ter zdrsnila na plošči in odstopila. "Zelo sem jezna. Nisem mogla smučati na pravi način. Na takšnem ledu moraš biti samozavesten, zato sem se začela braniti in se držati,“ je Federica Brignone komentirala v mikrofone televizije RAI Sport. Ob koncu je osupnila italijanske novinarje z izjavo: "Grem domov in smuči za vedno zaprem v omaro."

Sorodna novica Hector prepričljivo dobila veleslalom, Neja Dvornik osma

34-letna Milančanka je sicer z zmagama na uvodnem veleslalomu v Söldnu in pred tednom dni na Semmeringu postala najstarejša alpska smučarka z zmago v svetovnem pokalu. Še kar nekaj časa po odstopu s številko sedem je vihrala po območju za tekmovalke in jezno ter pozneje razočarano razpravljala o pereči temi: ledu in čez noč močno spremenjeni snežni podlagi.

Čez noč občutna ohladitev

V petek je bilo v Kranjski Gori sončno in toplo, temperature so bile nekaj nad lediščem, a zjutraj je bilo –10 stopinj Celzija, kar je spremenilo naravo pripravljene podlage. Temu so tudi pripisali velike zaostanke in razlike v večini reprezentanc. "Popolnoma drugače kot včeraj ali pa na naših treningih v preteklem tednu. Proga mislim, da bo odlično zdržala, poznejše tekmovalke pa bodo imele sveže podatke od sotekmovalk," je sogovorec iz francoskega tabora pravilno napovedal razplet prve vožnje.

"Mirna, lepa vožnja. Vedno rada smučam v Kranjski Gori," se je smejalo Sari Hector, ki ni mogla ali želela pojasniti, zakaj je bila za kar sekundo hitrejša od vseh.

V prvi petnajsterici sta bila dva odstopa, četverica tekmovalk iz prve jakostne skupine pa se ni uvrstila v finale (Clara Direz, Valerie Grenier, Marta Bassino in Mina Holtmann). Zato pa si je drugi nastop privozila šesterica smučark s številkami nad 40.

Razočaranje Ajdovke zaradi 26 stotink

Žal to ni uspelo Andreji Slokar, ki je na 37. mestu za 26 stotink zgrešila finale. Jeza, razočaranje in Ajdovka je ekspresno zapustila ciljni prostor, da se že osredotoči na nedeljski slalom, kjer cilja visoko. Četrta Slovenka Nika Tomšič je bila z 58. mestom v svojem 13. nastopu v svetovnem pokalu pri repu uvrščenih: 59. med 61 uvrščenimi.

Sorodna novica "Vesela osmega mesta in da sem pozabila Semmering"

Izjemno izhodišče za najboljši Slovenki

Nasprotno sta najboljši Slovenki z ugodnima startnima številkama 24 in 25 izkoristili tako poznavanje terena kot morebitne spremembe podlage ter navijaško podporo.

"Nekaj takšnega sem si želela. Že včeraj mi je bilo jasno, kaj bo potrebno in kje so postavljeni odločilni koli. Na progi nisem imela najboljšega občutka, zato sem vesela, da sem na tem izhodišču," je dejala Neja Dvornik, sedma po prvi vožnji. "Sem pa vedela, da nisem počasna," je Korošica dejala o dvojnosti občutkov. Sama Dvornik je menila, da je v zgornjem delu še potrebovala spoznavanje s podlago, a ravno v prvem odseku je bila najboljša – četrta najhitrejša.

"Dobro izhodišče za finale. Delno zadovoljna. Na snežni podlagi se nisem najbolje znašla. Snežne razmere so se spremenile od zadnjega treninga," se je tudi Ana Bucik Jogan po 16. času prve vožnje strinjala z večino, da podlaga tokrat ni dajala pravega povratnega občutka tekmovalkam.