V svojo samostojno kariero mora Mazejeva vlagati ogromno truda na smučiščih in zunaj njih. Čeprav se njena zgodba trenutno zdi zgodba o uspehu, med slovenskimi in tudi tujimi smučarji vendarle ne bo dobila tako veliko posnemovalcev, kot se marsikomu dozdeva. O tem v jutranji športni zgodbi razmišlja Igor Tominec.
Mediji nebodigatreba obveznost?
Skupna značilnost smučarskih samotarjev, kamor pri nas uvrščamo Tino Maze, od tujih tekmovalcev pa je bil najbolj znan primer do letos Američan Bode Miller, je, da so popolnoma osredotočeni na svoje osnovno poslanstvo in da jih zelo moti cirkus okrog njih oziroma spremljevalne dejavnosti. Tu mislimo na medijske in pokroviteljske zahteve, ki hočeš-nočeš predstavljajo sestavni del profesionalnega športa, saj enostavno povedano športnikom zagotavljajo zaslužek.
AMAZE Team pol leta nedosegljiv
Tina Maze in njena pripravljalna ekipa, ki letos šteje tri trenerje, je bila tako rekoč pol leta nedosegljiva, zato je bila včerajšnja novinarska konferenca, na kateri je predstavila načrte v novi sezoni, zelo oblegana. Jasno je, da spremljevalne obveznosti zunaj tekmovališč ne smejo poseči v urnik vrhunskega športnika, vendar nekaterim šampionom uspeva ob treningih in tekmah ohranjati tudi dobre stike z javnostjo.
Pokrovitelji si želijo izidov, a predvsem pojavljanja v medijih
Upal bi si trditi, da je to uspešno usklajevanje mala skrivnost velikih športnih mojstrov in da je to v sodobnem vrhunskem športu ena prepotrebnih veščin. Če je cilj profesionalnega športnika čim večji zaslužek v razmeroma kratki karieri, potem je ta cilj enostavno treba loviti tudi z medijsko prepoznavnostjo, privlačnostjo za pokrovitelje, sicer uspehi niso ustrezno izkoriščeni.
V nekaterih panogah, ki so na svojo nesrečo manj zanimive, imajo športniki z veliko vloženega truda prav tako uspehe, vendar z njimi žal ne morejo občutno zaslužiti. Zato je po svoje sila nerazumljivo umikanje omenjenih smučarskih samotarjev stran od vrveža belega cirkusa, saj tekmujejo v panogi, ki je zelo draga, a v kateri se s pravim pristopom vendarle da zaslužiti.
Celo Miller se je vrnil v reprezentanco
Medtem ko večina drugih naših smučarjev lahko spodobno živi z le nekaj rezultati v sezoni, je Tina Maze na poti, na kateri se mora tako rekoč nenehno uvrščati na zmagovalni oder, da se račun izide. Američan Bode Miller je primer, kako lahko super šampion v le eni slabi zimi skoraj bankrotira in nato požre svoj ponos ter se vrne v okvire reprezentance. Njegova izkušnja bo najbrž ohladila marsikakšnega smučarja, ki trenutno prav tako razmišlja o samostojni karieri.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje