John Kucera, ki na smukih za svetovni pokal še ni bil višje od sedmega mesta (ima pa eno superveleslalomsko zmago), je v Val d'Iseru postal presenetljivi svetovni prvak v smuku. Foto: Reuters
Didier Cuche
Če vreme ne bi krojilo tekme, bi Didier Cuche postal absolutni kralj hitrih disciplin, tako pa je za pičle štiri stotinke zaostal za Johnom Kucero. Foto: EPA

Tole pa avstrijski naciji prav gotovo ne bo v čast ... po mojem gre za precedens, brez primere v alpskem smučanju. Še dobro, da Walchoffer ni osvojil medalje ... kaj vse bi se lahko zgodilo potem.

komentar MMC-jevega uporabnika z imenom mile
Vreme vplivalo na razplet smuka
Kucera izkoristil boljše razmere

24-letni Kanadčan je imel številko dve, ko je bilo vreme še sončno, nato se je v srednjem delu naselila megla. Prvi favorit Cuche, zmagovalec superveleslaloma, se je Kuceri približal na štiri stotinke, bron pa je osvojil še en Švicar Carlo Janka. Za Kanado je to 12. zlato na svetovnih prvenstvih, vendar prvo na moških smukih.

Defago na dobri poti, nato ga je raztegnilo
Kucera je moral na potrditev, da je v Val d'Iseru osvojil zlato medaljo, čakati skoraj dve uri. Prvič si je oddahnil, ko je po odličnih vmesnih časih odstopil Dider Defago (prav ob nastopu Švicarja je bila proga spet obsijana s soncem), drugič pa, ko je Michael Walchhofer v svojem drugem poskusu spet krepko zaostal.

Avstrija spet brez medalje
Vodilni smukač v svetovnem pokalu naj bi imel po mnenju avstrijske ekipe tako slabe razmere, da bi morali takrat tekmo prekiniti. Vseeno se je pognal s štarta in imel 12. čas. Razočarani, ker na drugem zaporednem prvenstvu ni medalje v smuku, so Avstrijci izsilili, da so prvaka leta 2003 s helikopterjem pripeljali na štart in je lahko nastopil kot zadnji, za "eksoti", ki so zaostajali tudi do devet sekund. Osvojil je deveto mesto, vendar je žirija na koncu odločila, da vendarle velja njegov prvi čas in uradno je zasedel 12. mesto. Zakaj? Ker naj bi se organizatorji odločili, da bodo zaradi slabe vidljivosti ustavljali smukače na štartu šele po tem, ko je Walchhofer nastopil s štartno številko 21 ... Prava komedija zmešnjav.

Jerman ni izboljšal dosežka Brezavščka
Žal se je potrdilo, da izjemno zahtevna proga Bellevard ni po okusu Andreja Jermana. Osvojil je 13. mesto, kar je sicer glede na letošnje dosežke povsem solidno. Jerman tako ni izboljšal najboljšega slovenskega dosežka na svetovnih prvenstvih, ki ostaja v lasti Aleša Brezavščka (11. mesto v Vailu leta 1999): "Škoda tiste megle, ki mi je vzela tri desetinke, kolikor je zmanjkalo za deseterico, kar je bil cilj!" Rok Perko je bil 22.

Cuche ni obžaloval, da je "le" srebrn
"Saj ne more biti res! Do zdaj na smukih še nisem bil na zmagovalnem odru. Boljšega mesta za zmago si nisem mogel izbrati. Pogosto sem imel jaz smolo z vremenskimi razmerami, a danes se je obrnilo drugače. Seveda smo imeli tisti, ki smo štartali na začetku, prednost," je povedal presrečni Kucera. Srebrni Cuche ni obžaloval, da mu je megla odnesla zlato: "Ne bi rekel, da sem izgubil zlato medaljo, dobil sem srebrno!" Bode Miller, prvak leta 2005, je imel tokrat o zmagovalcu dobro mnenje: "Seveda je neprijetno, če vreme igra takšno vlogo, a to ne zmanjšuje uspeha Kucere, ki je eden najboljših smukačev."

Na ženskem smuku Mazejeva, Ferkova in Robnikova
Sobotni ženski trening smuka je odpovedan, da bi progo ohranili v dobrem stanju za nedeljsko tekmo. Na prvem treningu je bila najhitrejša Švicarka Lara Gut, na drugem pa vodilna v skupnem seštevku svetovnega pokala Lindsey Vonn. Barve Slovenije bodo na tekmi branile Tina Maze, Maruša Ferk in Mateja Robnik.