Družina Prevc je ob že tako izjemnih dosežkih bogatejša še za tri kolajne svetovnega prvenstva. Foto: www.alesfevzer.com
Družina Prevc je ob že tako izjemnih dosežkih bogatejša še za tri kolajne svetovnega prvenstva. Foto: www.alesfevzer.com

Slovensko skakanje na smučeh v zadnjem obdobju dosega izjemne rezultate, a tako uspešnega svetovnega nordijskega prvenstva, kot je bilo na Norveškem, še ni bilo. Presegli so tudi domače prvenstvo v Planici izpred dveh let, velika junaka pa sta brat in sestra, Domen in Nika Prevc. Če je bila Nika velika favoritinja in je to vlogo v slogu največjih šampionov suvereno upravičila, pa je Domen z naslovom svetovnega prvaka prijetno presenetil.

Nosilce medalj pozdravila tudi Petek in Benkovič

"Počutim se zelo dobro, hkrati pa sem malce utrujena. Bom potrebovala še nekaj časa, da bom vse predelala," je ob prihodu domov dejala najboljša skakalka na svetu. V Ljubljani so bili ob proslavljanju medalj – Slovenija je v Trondheimu dobila štiri zlate in eno srebrno snežinko – zbrani vsi slovenski svetovni prvaki. Od Francija Petka in Roka Benkoviča do Eme Klinec in Timija Zajca, ki sta odličji dobila z ekipama tudi letos, do aktualnih šampionov Nike in Domna.

Nika, ki bo v soboto dopolnila 20 let, je v slogu brata Petra, ki je pred devetimi leti odskakal najdominantnejšo sezono v moški konkurenci, letos poskrbela za najuspešnejšo v ženski. Je tik pred osvojitvijo velikega kristalnega globusa, hkrati pa je kot prva skakalka na svetovnem prvenstvu slavila dvojno krono. V Trondheim je prišla kot absolutna favoritinja – z veliko prednostjo v seštevku svetovnega pokala in s kar šestimi zmagami v nizu. Med elito jih je po slavju tako na srednji kot na veliki skakalnici zdaj povezala že osem. "Mislila sem, da bo po prvi tekmi precej lažje, ampak pri sebi nekako želiš ohranjati skoke na visoki ravni in se potrjevati še naprej," je povedala izjemna skakalka kranjskega Triglava.

Domen Prevc: Nerad se primerjam s Petrom, a rad pobiram dobre stvari od njega

Pred prvenstvom si je najbolj želela medalje na veliki skakalnici

Ko se je odpravljala na svetovno prvenstvo, je zatrdila, da bo, ker v sicer že zdaj bogati zbirki skakalnih uspehov, nima še nobene, zadovoljna že z eno. Domov je za vratom prinesla tri snežinke: "Vse mi veliko pomenijo. Ta medalja s srednje je bila sploh prva. Potem tudi srebrna mi veliko pomeni, saj je prva, ki sem jo dobila na kakršni koli ekipi tekmi, in to ravno na svetovnem prvenstvu. Ta zadnja je pa tista, ki sem si jo na začetku prvenstva najbolj želela."

Sanjska forma in sezona Nike Prevc

Nika je še vedno najstnica, ki pa se je z velikimi pritiski in pričakovanji spopadla v velikem slogu. "Ja, vse skupaj je bil kar izziv. Še zdaj ne vem, kako mi je uspelo ohraniti mirno kri, ampak enostavno poskušaš izvleči iz sebe najboljše," je razlagala. Ko je bila odpovedana finalna serija tekme na veliki skakalnici, se je v iztek spustila s sedežnico, kjer pa so jo po sijajnih dveh tednih premagale solze sreče: "Vse skupaj se je nabiralo ves teden, potem pa sem začutila veliko olajšanje."

"Ko sem vodila po prvi seriji, sem bila kar precej nervozna. Poskušala sem se pomiriti z mislijo, da imam veliko prednosti, in poskušala sem zaupati vase," je še dodala o pritiskih, kot zapisano, pa je bil za zlato snežinko na veliki skakalnici dovolj že en skok: "Sprva mi je bilo čudno, saj si tam v svojem ritmu, ko se pripravljaš na drugi skok, potem pa kar naenkrat odločitev, da je konec. Potem je malce odleglo, da se je takrat zame prvenstvo končalo – in to na najboljši mogoči način."

Najboljši razgled na Domnova zlata skoka

V soboto je nato lahko uživala v moški tekmi na veliki skakalnici in velikem bratovem slavju: "Imela sem najboljši razgled. Še nikoli nisem spremljala tekme z vrha sodniškega stolpa. Po njegovem drugem skoku pa sem takoj stekla dol v iztek. V bistvu sem bila še bolj živčna kot pri svojih skokih, saj tam le upravljaš sebe, tu pa nisem imela vpliva, kaj bo. Nekako smo vsi čutili, da je sposoben tako dobro skakati, v bistvu je bil celoten teden zelo suveren. Potem se je pa vsaj meni zdel na dan tekme zelo sproščen."

Franci Petek leta 1991, Rok Benkovič 2005, Ema Klinec 2021, Timi Zajc 2023 in Nika ter Domen Prevc 2025 so slovenski svetovni prvaki na nordijskih prvenstvih. Zlato snežinko s svetovnega prvenstva v poletih 2016 ima pa Peter Prevc. Foto: www.alesfevzer.com
Franci Petek leta 1991, Rok Benkovič 2005, Ema Klinec 2021, Timi Zajc 2023 in Nika ter Domen Prevc 2025 so slovenski svetovni prvaki na nordijskih prvenstvih. Zlato snežinko s svetovnega prvenstva v poletih 2016 ima pa Peter Prevc. Foto: www.alesfevzer.com

"Mislim, da še nisem čisto predelal, kaj se je zgodilo. Toliko se je dogajalo. Seveda sem sanjal o tem, ampak potem pa se je res vse sestavilo. Nisem čisto verjel oziroma dojel. Ja, je bilo kar pestro pred finalno serijo, ampak, ne vem, zakaj, sem samo sam sebi zaupal, da znam in zmorem. Da lahko naredim tako, kot je treba. V prvi seriji je bila še majhna napaka. Sem si rekel, da zdaj še to popravim in bo," je povedal novopečeni svetovni prvak, ki je na tem mestu nasledil reprezentančnega kolega Zajca.

Dosegel največ, kar lahko

Na svetovno prvenstvo je prišel v dobri formi, pred odhodom je tudi dejal, da medalja ni izključena. V svoji zbirki je imel do zdaj le snežinke z ekipnih tekem v poletih, kjer po navadi dosega najboljše rezultate. Tudi v tej sezoni jih je, ko je po Zakopanah začel nizati dobre rezultate, je pa ob zmagi in tretjem mestu na poletih v Oberstdorfu na zmagovalni oder skočil tudi v Saporu tik pred Trondheimom in upravičeno dvignil pričakovanja. Veliko je nato na Norveškem prispeval k srebru na mešani ekipni tekmi, kar je bila njegova prva kolajna na nordijskih prvenstvih. Odličen je bil tudi na moški moštveni preizkušnji, ko je Slovenija ubranila zlato iz Planice.

V polnem sijaju pa je zablestel na posamični tekmi, ko je poskrbel, da je Slovenija obdržala obe zlati medalji z velike skakalnice. Vrhunski je bil že skok v kvalifikacijah, potem je vodil po prvi seriji, v drugi pa postavil piko na i šampionski zgodbi: "Finalni skok je bil res dober. Je bil sicer kakšen že letos še boljši, ampak je bil pa ta zelo velik približek tistim najboljšim. Zelena črta meni zelo pomaga, da nekako izvlečem ven, kar se da. Zadnji skok sem šel tako ali tako daleč, ko sem videl zeleno črto, pa sem samo še gledal, da približno lepo pristanem. Bilo je kar toplo, zato sem zaradi snega res gledal, da naredim dober doskok in izpeljem do konca. Res se je vse poklopilo."

"Ta skakalnica zelo kaznuje vsako napako, ki jo narediš, in lepo nagradi, ko dobro izvedeš. Zelo hitro se naredijo razlike med tekmovalci. Vseeno pa odločajo malenkosti," je nadaljeval in naslov svetovnega prvaka opisal z naslednjimi besedami: "To je največ, kar lahko dosežeš. Celotno kariero delaš za to. Pomeni veliko potrditev dela in predvsem tisti zagon za naprej. Ko bo recimo poleti naporno, boš vedel, zakaj garaš. Ko meni mogoče tam julija kdaj kaj zmanjka, se bom spomnil, zakaj je vredno."

Že v četrtek se začne norveška turneja Raw Air

Ker se svetovni pokal nadaljuje že v četrtek s turnejo Raw Air v Oslu, je sprva mislil, da bo kar ostal na Norveškem, toda naposled se je le odločil za vrnitev domov: "Najprej sem načrtoval, da bom ostal, ampak po teh medaljah se mi je zdelo prav, da jih pridem domov pokazat in si vzet čas za ljudi, ki so bili ves čas z mano in me spodbujali na poti." Konec sezone mu je sicer pisan na kožo, saj prihajata še dve letalnici – največji Vikersund in Planica. Toda kot pravi Domen, želi korak za korakom in dobre dosežke potrditi že na Holmenkollnu.

Domen Prevc si ni predstavljal takšnega uspeha

Nika bo imela v norveški prestolnici priložnost, da ubrani skupno zmago v svetovnem pokalu. Postala bi šele tretja skakalka z več kot enim globusom. "Počutim se še dovolj močno. Za globus je treba skakati celotno sezono dobro, za te medalje pa moraš imeti najboljšo tekmo. Je pa res, da teh kolajn do zdaj še nisem imela, en globus pa že imam," je dodala slovenska šampionka, ki pa afere z dresi, ki zdaj pretresa Norveško, ni želela komentirati. Namreč pod vprašaj se postavljajo vsa odličja domačih skakalcev. Spomnimo, slovenska mešana ekipa je zaostala le za norveško, tudi skakalke so bile na četrtem mestu za domačimi tekmovalkami …

"Mogoče je ta škandal zasenčil celotno tekmo, ampak sem pa pri sebi dobil potrditev, da ne glede na vse, ne glede na razmere, kaj drugi delajo, na kaj so fokusirani, če jaz naredim svoje, sem zelo močan," je pristavil Domen. Nika je bila med prvimi, ki mu je skočila v objem po uspehu kariere. Fotografija, ko jo dvigne v naročje, bo šla v zgodovino, pa tudi Domen je bil seveda zelo vesel uspeha dominantne sestre: "Njeni tekmi sem spremljal iz sobe. Res lepo. Zelo sem bil vesel zanjo. V bistvu nori trenutki. Mi v družini sicer nismo taki, da bi delali iz tega kakšno 'galamo'. Fokus je treba ohranjati dalje."

Nika Prevc še ne razmišlja veliko o velikem kristalnem globusu