Polfinale Val di Fiemmeja z Anamarijo Lampič

Prva polfinalna skupina je bila usodna za ambicije najboljše slovenske smučarske tekačice. Na zadnjem vzponu 1,3 km dolge proge je Anamarija Lampič iz ospredja zdrsnila na rep šesterice, zaradi česar je bila v ciljni ravnini zaprta in si ni mogla izbrati proste poti.

Moja napaka, danes bi morala biti na stopničkah

"Zelo sem jezna, 'razkurjena'. Danes mi je res zelo žal, ker sem bila res zelo močna. Ta ciljna ravnina mi res ustreza. Sama sem kriva, ne morem ničesar narediti, lahko skačem po glavi, pa ne bom spremenila rezultata. Ja, smučine za v cilj so štiri, jaz sem bila peta, ni se mi uspelo izboriti mesta in ostala sem, kjer sem ostala," je finale razočarano strnila Lampičeva.

Na koncu je 25-letnica iz Valburge osvojila peto mesto, le pet stotink za Julijo Stupak, za drugim mestom in neposredno uvrstitvijo v finale pa je zaostala za 23 stotink.

Trojna zmaga Švedinj
Prva tri mesta v prvi polfinalni skupini so pripadla Švedinjam na čelu z Linn Svahn. Scenarij se je ponovil tudi v velikem finalu, v katerem so Švedinje zasedle vsa mesta na zmagovalnem odru. Po šprintu v Val Müstairju v 2. etapi je tudi drugi šprint novoletne tekaške turneje pripadel Linn Svahn, ki je tako med drugim ponovila tudi lanski dosežek Lampičeve. Druga je bila Maja Dahlqvist, tretja pa Emma Ribom.

Anamarija Lampič je bila edina preostala slovenska predstavnica na Tour de Skiju. Foto: Reuters

Deveto mesto za Lampičevo
Na začetku izločilnih bojev je Lampičeva kot začasna nosilka rdeče majice za uvrstitev po točkah na Tour de Skiju 2021 že tekla skupaj s Svahnovo in se suvereno uvrstila v polfinale, v katerem pa se v počasnejši skupini ni razpletlo po slovenskih načrtih. Na koncu je Anamarija Lampič na šprintu v Val di Fiemmeju osvojila deveto mesto, kar je njena najslabša šprinterska uvrstitev v tej zimi.

Odstop skupno tretjeuvrščene Fride Karlsson
Pred klasičnim šprintom je Tour de Ski zaradi poškodbe končala Švedinja Frida Karlsson, ki je bila skupno tretja, v seštevku točk pa na vrhu z Američanko Jessie Diggins. Najboljša slovenska športnica leta 2020 je v tej razvrstitvi, v kateri je lani zmagala, tretja, zaostaja pa 16 točk. V seštevku novoletne turneje je Lampičeva 16.

Švedinje so bile v šprintu v klasični tehniki premočne za tekmice, dobile so oba polfinala, v prvem slavile trojno zmago in nato so trojni uspeh ponovile še v velikem finalu. Linn Svahn je bila najboljša v vseh tekih od kvalifikacij naprej. Foto: AP

Svensson poskrbel za popoln švedski dan
Pri moških je prvo zmago, in to s sploh prvo uvrstitvijo na zmagovalne stopničke, slavil Šved Oskar Svensson, ki je bil po zadnjem spustu najmočnejši v zaključku šprinta. Za 24 stotink je ugnal Rusa Gleba Retivika in za 32 stotink drugega Rusa Aleksandra Bolšunova, ki je s tretjim mestom dosegel najslabšo uvrstitev na letošnji novoletni tekaški turneji, a s tem še povečal skupno prednost pred zadnjo etapo v nedeljo. Pred Francozom Mauricom Manificatom ima Bolšunov kar 3:22 prednosti.

Kdo bo slavil zmago na vrhu Alpe Cermisa?
Tour de Ski 2021 se bo v nedeljo sklenil z osmo etapo in s tradicionalnim vzponom na Alpe Cermis. Tekačice bodo štartale ob 12.40, tekači pa ob 15.30, kar lahko spremljate v prenosu na TV SLO 2/MMC-ju.

78. J. LAMPIČ         SLO            15
Nordijsko smučanje - svetovni pokal: novoletna tekaška turneja, sprint - klasična tehnika, kombiniran prenos iz Val di Fiemmeja