V skupnem seštevku pokala še naprej vodi Američanka Rosie Brennan, Lampičeva je napredovala na peto mesto. Foto: EPA

Lampičeva bi se lahko v šprintu v prosti tehniki povzpela še višje po stopničkah, a se ji je zgodil zaplet. Hitro po začetku finala se ji je na zavoju zlomila palica, kar jo je potisnilo na konec skupine. A Lampičeva ni zaostala veliko, hitro je začela prehitevati tekmice. Jasno je bilo, da bo na zmagovalnem odru, fotofiniš pa je pokazal, da bo tretja in ne druga. Za tri stotinke jo je ugnala Sophie Caldwell Hamilton.

Sorodna novica Anamarija Lampič bolj živčna pred testiranji kot pred tekmami

25-letna Lampičeva, lani druga v Dresdnu, je tokrat ugnala četrtouvrščeno Američanko Jessie Diggins, peta je bila Laurien Van der Graaff iz Švice, šesta pa Italijanka Lucia Scardoni, s katero Lampičeva tudi precej trenira.

Lampičeva kljub zlomljeni palici na stopničkah

"V kvalifikacijah sem videla, da sem močna, a se nisem počutila, kot bi se morala, bila sem zakrčena, tako kot tudi v četrtfinalu in v polfinalu. V finalu pa sem takoj videla, da sem dobro štartala, da mi gre res dobro, a žal sva se s tekmico malo zapletli, zlomila se je palica. A rekla sem si 'Ne, ne bom zadnja, grizla bom.' Hitro sem palico odvrgla, dobro, da je bil Rok na tistem ovinku, hitro je stekel čez, da sem lahko vzela palico. Do obrata sem morala priti zraven, po možnosti sem želela še kakšno prehiteti, ker gre potem na polno. Točno tako je bilo, naredilo se je malo luknje. Morala sem gristi, čeprav je bilo težko teči z drugo palico, ker ni imela takšnega paščka, kot sem ga vajena. Če ne bi zlomila palice, bi se danes borila za prvo mesto," je dan povzela Lampičeva.

Nastop Anamarije Lampič v finalu

Urevčeva obstala v polfinalu
Lampičeva je tekla v prvi četrtfinalni skupini in v njej na drugem mestu za 21 stotink zaostala za Rusinjo Natalijo Neprjajevo. Urevčeva je bila nato v tretji skupini, v kateri je v zaključku za prvo mesto ugnala pred tem vodilno Graaffovo.

Nastop Lampičeve in Urevčeve v polfinalu

Slovenki sta nato tekli skupaj v prvi polfinalni skupini, v prvem krogu sta tekli lep čas druga ob drugi na drugem in tretjem mestu. V zadnjem delu drugega kroga je Urevčeva prevzela vodstvo, vendar se je iz ozadja v boj za zmago vključila Neprjajeva. Lampičeva pa je prav v zaključku silovito pospešila za prvo mesto, druga je bila Sophie Caldwell Hamilton in na tretje potisnila Neprjajevo, Urevčeva pa je v zadnjih metrih nazadovala na četrto. Druga polfinalna skupina pa je bila precej hitrejša in Rusinja ter Urevčeva sta izpadli.

Lampič do četrtfinala
Izločilne boje si je v tej zimi prvič priboril tudi moški del slovenske ekipe.

Nordijsko smučanje - svetovni pokal: smučarski tek, sprint, vključitev v prenos iz Dresdna

Janez Lampič je tekel v zadnji, peti četrtfinalni skupini, bil večji del na četrtem mestu, v zaključku si je sicer izboril tretje mesto. A je bila skupina prepočasna za napredovanje po času. Prvi dve mesti v skupini sta bili tokrat za Lampiča nedosegljivi, zgrešil ju je dobre pol sekunde.

V finalnem obračunu tekačev je Italijan Federico Pellegrino za 53 stotink ugnal Britanca Andrewa Younga, tretji je bil Rus Gleb Retivih (+0,91), četrti pa njegov rojak Aleksander Bolšunov (+1,19), ki vodi v skupnem seštevku svetovnega pokala.

Luka Markun je bil v kvalifikacijah 36. in je trideseterico zgrešil za 56 stotink, med 69 tekači pa je bil blizu tega dosežka tudi tretji Slovenec Vili Črv, ki je bil 37.