Anamarija Lampič (desno) je še trinajstič v karieri stopila na stopničke po tekmi svetovnega pokala. Foto: EPA

113. V. ČRV           SLO             7

Edina slovenska predstavnica na tekmi za svetovni pokal je bila 20. v kvalifikacijah v klasični tehniki. Za Švedinjo Johanno Hagstroem, ki je bila najhitrejša, je zaostala za 5,55 sekunde.

Uvrstila se je v drugo četrtfinalno skupino s Švedinjo Majo Dahlqvist, Norvežanko Ane Appelkvist Stenseth, Italijanko Lucio Scardoni in Čehinjama Terezo Beranovo ter Katerino Janatovo. Boj za polfinale je v drugi skupini dobila Dahlqvist, Lampič je dobila ciljni šprint s Stenseth. Čas slovenske tekačice: 2:54,8.

Slovenka po času v veliki finale
Slovenska tekačica je bila uvrščena v izjemno težko polfinalno skupino, ob Dahlqvist se je morala pomeriti še s Švedinjo Jonno Sundling in Norvežanko Maiken Caspersen Falla. Nastop je začela odlično, hitro je prevzela vodstvo, kot vodilna je vstopila tudi v zadnji zavoj. Za uvrstitev v finale so se v ciljnem šprintu borile štiri tekmovalke, zmagala je Falla pred Sundling, Lampič je bila tretja s časom 2:54,1, ki jo je popeljal v finale.

Falla, Sundling in Lampič v finalu razred zase
Finale je bliskovito začela Sundling, Falla je zapeljala za njo, Lampič je bila tretja. Omenjene tekačice so si po polovici pritekle veliko prednost pred drugimi, Lampič je bila še posebej hitra pri spustu, takoj je napadla Fallo in v zadnji zavoj zapeljala na drugem mestu. Sledil je ogorčen boj v ciljnem šprintu, ki ga je pred domačimi gledalci dobila Falla, to je bila zanjo 22. zmaga v karieri. Sundling je bila druga, Lampič tretja! To je bila njena 13. uvrstitev na stopničke in četrto tretje mesto v letošnji sezoni. Pred četrtouvrščeno Dahlqvist je imela 2,2 sekunde naskoka.

"Danes je bila res super tekma. Res sem zadovoljna z dnevom. Kot sem poudarila že velikokrat, kvalifikacije res niso pomembne. Danes res niso bile, čeprav 20. mesto ni ravno super za glavo, a vem, da sem v tem dovolj močna. V četrtfinalu sem tekla super, v polfinalu še bolje. V finalu pa je bilo, kar je bilo. V glavi sem imela, da moram iti za Jonno, ker sem vedela, da bo ona tista, ki bo potegnila, tako je naredila tudi v Lahtiju. Dala sem vse od sebe, a očitno me to tretje mesto ves čas spremlja. Moram biti zadovoljna s tretjim mestom. Zdaj sem končno nazaj, vem, da sem zelo močna," je dejala Lampič.

Prevenec Richarda Jouva
Zelo razburljiv je bil tudi finale v moški konkurenci, ki ga je ob odsotnosti najboljših Norvežanov dobil Francoz Richard Jouve. To je bila zanj sploh prva zmaga v svetovnem pokalu. Drugo mesto je kitajskemu smučarskemu teku pritekel Džiang Vang, tretji Francoz Lucas Chanavat.