So tekmam svetovnega pokala na Ljubnem šteti dnevi? Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.
So tekmam svetovnega pokala na Ljubnem šteti dnevi? Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.

Tako je želje Mednarodne smučarske zveze (FIS) ob koncu novoletne turneje v Bischofshofnu predstavil tekmovalni direktor moškega dela svetovnega pokala Sandro Pertile.

Italijan bo imel že po letošnjem svetovnem prvenstvu v Trondheimu (konec februarja in na začetku marca) razširjena pooblastila in bo po novem deloma odgovoren tudi za ženski del skakalne karavane. Do leta 2026/27 naj bi postopoma prevzel vse dolžnosti direktorice ženskega svetovnega pokala od Japonke Čike Jošida.

Združitev bi pomenila, da srednje naprave na Ljubnem, v Beljaku in Hinzenbachu, kjer so do zdaj tekmovale ženske, ne bi bile več del svetovnega pokala. Te ideje so pred kratkim že kritizirali pri avstrijski smučarski zvezi (ÖSV), poroča avstrijska televizija ORF.

"Vse od konca lanske sezone si prizadevamo za poenotenje koledarja. Na papirju je to seveda veliko lažje kot v resničnosti. Ampak naš jasni cilj je, da bi imeli v sezoni 2026/27 skupne moške in ženske tekme. Ne potrebujemo revolucije, a integracija je odlična priložnost za posodobitev športa. Želimo povečati vrednost ženskih skokov," je dejal Pertile, ki ne skriva, da so si za vzor vzeli biatlon, kjer že dolgo uspešno sodelujeta moška in ženska karavana.

Zanimanje v svetu za ženske skoke je z izjemo redkih prizorišč, med katera spada tudi slovenska tekma na Ljubnem ob Savinji, majhno. Pri FIS-ju ocenjujejo, da bi se povečalo, če bi dekleta nastopala skupaj s skakalci na večjih napravah.

Razmišljajo tudi o novih formatih tekmovanja

Da imajo ženski skoki težave z gledanostjo, je potrdila tudi silvestrska tekma v Garmisch-Partenkirchnu, ki si jo je ogledalo le približno 3000 ljubiteljev skokov. In to, kljub temu da Nemka Katharina Schmid vodi v svetovnem pokalu. Uro pred tem je moške kvalifikacije na istem prizorišču spremljalo 10.000 navijačev.

Pri FIS-u razmišljajo še o skrčenju natrpanega programa in organizaciji samo enih kvalifikacij na posamezen konec tedna, pa tudi o novih formatih tekmovanja, a Pertile podrobnosti ni navedel.

"Ženskih tekmovanj ni preprosto financirati"

Prav tako si bodo prizadevali za čim bolj enakovredne nagrade, potem ko je veliko zgražanja požela nedavna poteza organizatorjev tekem turneje dveh večerov v Garmischu in Oberstdorfu, ko sta zmagovalki kvalifikacij Selina Freitag in Katharina Schmid po poročanju komentatorja TV Slovenija Mihe Mišiča za nagrado prejeli zgolj paket s šamponom, losjonom in štirimi brisačami. Pri moških zmagovalec kvalifikacij na vsaki tekmi prejme 3000 švicarskih frankov, pri ženskah pa niso določene fiksne nagrade.

"Želimo si, da bi bila razlika v nagradah čim manjša, upoštevati pa je treba tudi, da ženskih tekmovanj ni preprosto financirati," je poudaril Pertile in obžaloval omenjeni dogodek v Nemčiji, ki ni v čast temu športu.