Kamil Stoch se je s tretjim zlatim orlom povzpel že na tretje mesto večne lestvice na novoletni turneji. Foto: Reuters

33-letni šampion iz Zakopan je za imeniten finalni skok na napravi Paula Ausserleitnerja prejel dve oceni 20. Na avstrijskem delu turneje je bil brez pravega tekmeca. Drugo mesto je zasedel osmoljenec turneje Lindvik, ki je moral izpustiti tekmi v Garmischu in Innsbrucku zaradi hudega zobobola. Tretje mesto je pripadlo zmagovalcu uvodne tekme v Oberstdorfu Karlu Geigerju.

Dawid Kubacki (levo) je zlatega orla predal Stochu. Poljaki so kar štirikrat v zadnjih petih letih osvojili novoletno turnejo. Foto: Reuters

Peter Prevc je bil po prvi seriji osmi s 132,5 metra, v finalu je izgubil štiri mesta. Edini preostali slovenski finalist na zadnji tekmi turneje Žiga Jelar je bil 27., medtem ko se Tilen Bartol in Domen Prevc nista prebila med trideseterico.

Peter Prevc izločil Schlierenzauerja
V dvoboju nekdanjih zmagovalcev novoletne turneje je edini uspešno nastopil Peter Prevc, ki je s 132,5 metra zanesljivo preskočil Gregorja Schlierenzauerja. Rekorder po številu zmag v svetovnem pokalu je bil pozneje diskvalificiran, ker ni želel na kontrolo opreme.

Dobitnik zlatega orla v šampionski sezoni 2015/16 je reševal slovensko čast in še šestič v karieri prestižno turnejo končal v najboljši deseterici. "Po prvi seriji je kazalo malo bolje, žal se mi je v drugi pripetila napaka, zato je odlična uvrstitev 'odletala' po zraku. Tega mi je malce žal, a glavo gor, treniramo dalje," je dejal najizkušenejši v slovenski vrsti.

Slovenski orli so bili pred zadnjo postajo v dobrem položaju, da se morda celo trije uvrstijo med najboljših 15, a sta v kvalifikacijah obstala tako Anže Lanišek kot Cene Prevc.

Podelitev priznanj najboljšim na 69. novoletni turneji

Hrgota: Ekipno ostaja nekaj grenkega priokusa
"Pričakovali smo uvrstitev med deset in Peter Prevc jo je uresničil. Lanišek je imel lepo priložnost za odmeven izid. Favoriti so danes delali velike napake in morda bi se z nekaj sreče lahko zavihtel še višje od šestega mesta v skupnem seštevku. To je zdaj nepomembno, saj smo včeraj ta boj izgubili. Nastop Petra Prevca je bil dober, vidi se, da je blizu pravi formi. Jelar se ni ujel s to skakalnico, več od 27. mesta ni šlo," je poudaril glavni trener Robert Hrgota.

Glavni trener Hrgota priznal napako v pripravah na Bischofshofen

Priznal napako v pripravah na Bischofshofen
"Ekipno ostaja nekaj grenkega priokusa. Stopničke Laniška v Innsbrucku seveda nekaj pomenijo, a bi imele še večji pomen, če ga ne bi polomil včeraj. Novoletna turneja je mimo, v Titisee-Neustatdu pa želimo dokazati, da smo imeli tokrat le slab dan. Morda sem naredil kakšno napako v pripravah na Bischofshofen. Prevzamem del odgovornosti. Naučil sem se nekaj iz tega in zdaj se bom pravilno odzval. Takih napak si ne bom več privoščil. Prepričan sem, da lahko trenutno pet fantov posega po točkah, le za Domna Prevca nisem prepričan," je nastope na turneji ocenil Hrgota, ki je v vlogi trenerja šele mesec dni. Po polomu na svetovnem prvenstvu v poletih v Planici je nasledil Gorazda Bertonclja.

Zadnjih osem skokov finalne serije v Bischofshofnu

V naslednjih letih bo lovil Ahonena in Weissfloga
Po letih 2017 in 2018 je Stoch tako še tretjič osvojil zlatega orla. Na večni lestvici se je povzpel na tretje mesto, ki si ga deli s Helmutom Recknaglom in Björnom Wirkolo. Pred njim sta le še Jens Weissflog s štirimi zmagami in Janne Ahonen, ki je bil najboljši kar petkrat. Geiger je v skupni razvrstitvi turneje zasedel drugo mesto, tretji pa je bil branilec naslova Dawid Kubacki, ki je tokrat razočaral s 15. mestom.

Peter Prevc je izpolnil cilj z devetim mestom v skupnem seštevku. V zadnjem mesecu je dvignil formo po polomu na svetovnem prvenstvu v poletih v Planici. Foto: EPA

Poljaki najprej izključeni, na koncu pa junaki turneje
"Vse je šlo kot po maslu, danes sem prikazal res dobre skoke. In ne le to. Na tekmi sem se zabaval in občutek je zelo lep. To je še ena velika nagrada za vse trdo delo, ki sem ga opravil, in tudi nagrada za celotno ekipo. Vsi fantje naše ekipe smo skakali dobro. Hvala vsem," je poudaril Stoch in se obenem ni pozabil zahvaliti vsem, ki so pripomogli, da so Poljaki sploh lahko nastopili na letošnji turneji.

Poljski skakalci bi lahko ostali brez nastopa na 69. turneji, potem ko je bil Klemens Muranka pozitiven na testiranju in so organizatorji izključili celotno reprezentanco. Po pritiskih javnosti in tudi politike ter naslednjih treh zaporednih negativnih izvidih testov celotne ekipe so organizatorji naknadno le prižgali zeleno luč Poljakom za nastop.

Kar štirje Poljaki so se uvrstili med najboljših šest. Lanski zmagovalec Kubacki je bil tretji, Piotr Žyla peti, Andrzej Stekala pa šesti.

V petek že kvalifikacije v Neustadtu
Skakalce čaka zdaj le dan počitka, nato pa že kvalifikacije za naslednjo tekmo svetovnega pokala v Titisee-Neustadtu.