Najboljšo smučarko morajo v Garmischu varovati policisti, ker so ji neznanci po elektronski pošti grozili s smrtjo. Superveleslalomsko tekmo je vseeno končala med najboljšimi (na četrtem mestu), da se nikogar ne boji, pa je dokazala s tem, da je ostala v Garmischu na treningu. Načrt predvideva, da bo še nekaj dni ostala na Bavarskem, preden bo odšla na tekmi v tehničnih disciplinah konec tedna v Ofterschwangu. Medtem imam še naprej policijsko spremstvo.
Različni motivi za takšno nespametno dejanje
Nemška policija je profesionalno opravila svoje delo in zaščitila Tino Maze, ki je povedala, da se s policijskim nadzorom počuti varno kot še nikoli. Športni psiholog Matej Tušak meni, da se običajno fizični napad ne zgodi, seveda pa je treba grožnje jemati resno. Od kod motiv za takšne grožnje?
"Lahko je samo neslana šala, lahko je osebna zamera, lahko navijač skuša pomagati svojemu športniku s pritiskom na tekmeca, lahko le ne prenese, da je nekdo stalno boljši od nekoga, v ozadju so lahko kriteriji nastopov za športna tekmovanja. Obstajajo zelo različni motivi."
Najmanjši problem je anonimno groziti
Obenem je v času današnje tehnologije brez težav nekomu zagroziti: "Najmanjši problem je odpreti neki račun na gmailu ali kje drugje ter poslati grožnjo." Tušak poudarja, da so grožnje del vsakdana, medijsko zanimanje pa je le v primerih, ko gre za znano ime. "Vprašajte samo premierja, koliko groženj s smrtjo prejme. Ali pa poglejte različne forume na internetu ..."
V športu so te grožnje vendarle redke in o ljudeh, ki si privoščijo takšno potezo, Tušak pravi: "To so največkrat navijači, ki pa niso športniki niti v kontekstu športnih vrednot. Takšnih ljudi je dovolj povsod in težava je v njihovem odnosu do sočloveka, ki ni v redu."
V Nemčiji jo je že skupila Monica Seles
In tudi v športu se grožnje včasih uresničijo z napadi. Med najbolj znanimi je bil naročen napad na ameriško umetnostno drsalko Nancy Kerrigan, ki ga je naročila njena tekmica Tonya Harding, da bi prišla na olimpijske igre v Lillehammerju 1994. Enako šokanten je bil napad navijača slovite nemške teniške igralke Steffi Graf, ki je 30. aprila 1993 na turnirju v Hamburgu poškodoval njeno glavno tekmico in takrat nepremagljivo Monico Seles.
Varovanje tudi v Ofterschwangu?
Smučarska zveza Slovenija je na policijo v Garmischu naslovila prošnjo za pojasnila v zvezi z grožnjami, danes pa so prejeli sporočilo predstavnika policije Karla Heinricha, ki zagotavlja, da je preiskava v polnem teku, o morebitnih novih informacijah pa jih bodo obvestili takoj, ko bodo na voljo. Ob tem je sporočil še, da nadaljujejo varovanjem Mazejeve. O dogodku so obvestili slovensko notranje ministrstvo in policijo v Ofterschwangu, ker bodo naslednje tekme svetovnega pokala. Tudi tam bodo sprožili vse potrebne ukrepe za varnost Tine Maze.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje