Donava velja za pomembno transportno povezavo med zahodno in vzhodno Evropo in je najdaljša reka na območju EU. 19 držav članic in nečlanic se skupno dotika njenega porečja, ki teče skozi številna pomembna evropska mesta, Dunaj, Bratislavo, Budimpešto in
V mestih, dolinah in globokih, širokih soteskah v njeni regiji danes živi 115 milijonov ljudi, njen izjemen ekosistem pa daje prostor tudi sedem tisoč vrstam živali in rastlin. Zaradi njene ogromne količine vode je Donava eden najpomembnejši virov sveže pitne vode v Srednji Evropi, ki jo omogoča 20 milijonom ljudem.
Medtem, ko makroregijo pestijo neizkoriščene prometne povezave in brezposelnost, se območje hkrati sooča z okoljskimi grožnjami, kot so onesnaženost vode, poplave in podnebne spremembne.
Večje sodelovanje med gospodarstvom in znanostjo, skupni makroregionalni razvoj prometne infrastrukture, mednarodno sodelovanje nevladnih organizacij in trajnostnega turizma, so makrostrateški cilji EU za Podonavje.
Odšli smo v Avstrijo, Slovenijo in na Madžarsko. Kaj od tega se je uresničilo in kako makroregionalne strategije oblikujejo življenja ljudi ob Donavi?