Avstralska zgodovina je neločljivo povezana z evropsko. Priseljenci s stare celine so vztrajno zaničevali staroselce, zavračali azijske priseljence in vodili sramotno politiko t. i. bele Avstralije.
Serija prikaže nastanek države, njeno vlogo v obeh svetovnih vojnah, povezavo z Veliko Britanijo, zavezništvo z ZDA, odziv na pojav komunizma, vojno na korejskem polotoku in srhljive jedrske poskuse v Vietnamu, a tudi dosežke polarnih raziskovalcev z začetka 20. stoletja, pravico žensk do bikinija in kontracepcijske tabletke, beatlemanijo in nastanek bisera arhitekture 20. stoletja – sydnyjske opere.
1. del: Izpostava imperija, ponedeljek, 17. 10. ob 13.25, TV SLO 1
Prvi del prikazuje zgodbo o nastajanju nove države med letoma 1897 in 1929, ko kmetijstvo popolnoma preobrazi deželo. V tem obdobju se začne Avstralija odpirati navzven – raziskovalec Douglas Mawson se odpravi na Antarktiko, plavalka Annette Kellerman navdušuje občinstvo po vsem svetu in vojaki, ki so se pod zastavo Združenega kraljestva bojevali v prvi svetovni vojni, postanejo prvi junaki mlade države.
2. del: Premik v zvestobi, torek 18. 10. ob 13.25, TV SLO 1
Med veliko gospodarsko krizo šport in komedija ponujata nekaj utehe pred stradanjem in obupanostjo. Življenje je težko vse do izbruha druge svetovne vojne. Takrat Avstralija znova pošlje svoje vojake, da se bojujejo skupaj z britanskimi, a ko Japonska napade Pearl Harbor, se mlada država za pomoč obrne na ZDA in umakne svoje čete z Bližnjega vzhoda. Vojno opustošenje doseže tudi Darwin na severu Avstralije.
3. del: Priseljevanje ali nazadovanje, sreda, 19. 10. ob 13.25, TV SLO 1
Ko mora avstralska vlada po drugi svetovni vojni izbirati med priseljevanjem in nazadovanjem, se odloči za priseljevanje, in to kmalu spremeni podobo Avstralije. Prihod novih delavcev in bolj raznovrstno gospodarstvo prineseta večjo blaginjo. Avstralci počasi dobivajo lastno identiteto, toda staroselci so še vedno izpostavljeni rasizmu in zapostavljanju. Družinam na silo jemljejo otroke in te pozneje poimenujejo ukradena generacija.
4. del: Desetletje protestov, četrtek, 20. 10. ob 13.25, TV SLO 1
Čeprav javnost nasprotuje obveznemu služenju vojaškega roka, podpira sodelovanje Avstralije v vietnamski vojni, a le do trenutka, ko se izkaže, da je krvni davek prevelik. Zavedanje o rasizmu, ki ga morajo trpeti staroselci, se čedalje bolj krepi in začne se boj za njihovo pravico do zemlje. V šestdesetih letih 20. stoletja je pomembno vprašanje tudi enakopravnost spolov na delovnem mestu in drugih področjih življenja.