Nedavne raziskave so pokazale, da se s paritvenimi napevi ne oglašajo le samci, pojejo tudi samice. In kako dolgo bomo te napeve še lahko slišali? Človeštvo je marsikje že preglasilo naravna okolja.
David Attenborough je v dokumentarni oddaji zbral sedem najbolj izjemnih posnetkov petja ptic in sesalcev, kar jih najdemo v naravi, in tako raziskal pomen petja in zvokov v življenju posamezne vrste – od največjega lemurja in kita grbavca do nekaterih ptic.
Gre za dopolnitev teorije spolne selekcije Charlesa Darwina: petje je lahko nevarno, saj plenilcem razkrije lokacijo pevca, hkrati pa ptičjemu samcu ponuja veliko nagrado – možnost, da pritegne samico in tako omogoči dedni prenos na naslednjo generacijo. Zato so raziskovalci domnevali, da samci prepevajo, samice pa ne.
A sodobna znanost spreminja izsledke o ptičjem petju, ki smo jih poznali veliko let. Znanstveniki so ugotovili, da pravzaprav pri večini ptic pevk samice pojejo – in šele s tem vedenjem jih lahko slišimo pravilno.
S tem izsledkom, in tudi drugimi, lahko razumemo, da je živalsko petje ena od čudovitih in spektakularnih strategij, ki so jih vrste razvile, da bi preživele.