Gabriele d'Annunzio (12. 3. 1863–1. 3. 1938) je bil italijanski pesnik, pisatelj, dramatik, vojak, politik, domoljub. Pomembno mesto v literaturi je imel predvsem v letih od 1889 do 1910, dobil je vzdevek Il Vate (pesnik prerok), v politiki pa je bil dejaven od leta 1914 do 1924.
Film prikazuje zadnja leta njegovega življenja, ki jih preživlja v svojem dvorcu in se bori proti zatiranju. Odločen je, da se nikoli ne bo odrekel svoji svobodi in da se nikoli ne bo pridružil fašistični stranki. Mussolini ga spoštuje, a se ga hkrati boji in ve, da mora imeti d'Annunzia pod nadzorom.
Mlademu in odločnemu Giovanniju Cominiju fašistična stranka dodeli nalogo, da opazuje starega in utrujenega Gabrieleja D'Annunzia, zaprtega v nekakšnem prostovoljnem izgnanstvu med razpadajočimi zidovi posestva Vittoriale, da bi poročal o njegovem vedenju, govorjenju in političnih, protirežimskih stališčih.
Režiser Gianluca Jodice (tudi avtor scenarija), ki pripoveduje zgodbo iz perspektive Giovannija Cominija, zgodovinske osebnosti, fašista iz Brescie, je v dialogih uporabil le napisane ali izgovorjene besede Gabriela d'Annunzia v javnosti.
Obudil je zastarelo zgodbo, prežeto z dekadenco in spomin na pretekle čase podčrtal s posebno obliko filma: prizori, obarvani v sepia-modro ali sivo barvo, ustvarjajo privid leče, skozi katero opazujemo zgodovino in je ta hkrati predmet dvojnega pogleda, pogleda Cominija na eni in gledalca na drugi strani.