Opuščene naftne vrtine so prezrt vir metana, enega najmočnejših toplogrednih plinov, ki je za naše ozračje 28-krat bolj strupen kot ogljikov dioksid.
Postale so tempirana bomba, toda pod nadzorom so le nekatere.
Avtorji oddaje so obiskali več območij in preverjali, v kakšnem stanju so opuščene vrtine oziroma kaj vse ponekod počnejo lastniki, da bi se izognili stroškom, povezanih z zapiranjem vrtin in preprečevanjem okoljske škode.
V ZDA recimo zakon naftnim in plinskim podjetjem nalaga, da morajo opuščene vrtine takoj zamašiti. Toda ta zakon je pogosto le mrtva črka na papirju. Industrija se zelo spretno izmika odgovornosti za čiščenje.
"Podjetja pogosto ugotovijo, da je zanje ceneje, da plačujejo znesek za mirovanje vrtine, kot če jo zamašijo. Vso opremo pustijo pri vrtini, da ni treba plačati za zamašitev," ugotavlja finančni analitik v energetiki, ki taktike naftne industrije natančno raziskuje že dolgo.
Vse prepogosto vrtin tudi ne nadzorujejo. Infrastruktura propada, podjetja pa samo stiskajo pesti in upajo na najboljše.
Pa se je smiselno zanašati samo na srečo, ko sta na kocki naše zdravje in prihodnost Zemlje?
Opuščene vrtine imajo tudi vpliv na zdravje prebivalcev
"Ljudje so se pritoževali zaradi nenavadnih simptomov. Zaradi glavobolov in krvavitev iz nosu, koprivnice, slabosti, bruhanja, driske. Mučilo jih je več stvari. Tega v svojih 25 letih prakse še nisem videl. Vprašal sem se, kaj se dogaja. To je vzbudilo mojo pozornost," izjavi zdravnik v dokumentarnem filmu.
"Vektor je plin. Potuje skozi dihala in nato vstopi v preostalo telo. Vse je izpostavljeno. Ti ljudje so bili izpostavljeni različnim toksinom. Še zdaj ne poznamo vseh, ker Inštitut za javno zdravje ni zahteval seznama," še doda.
Številne žrtve so bile zaradi pravne razlage okoljske katastrofe v Kaliforniji zelo jezne. Podjetju SoCalGas niso sodili. Doseglo je zunajsodno poravnavo.
Vsaki žrtvi so dodelili 32.000 dolarjev za posledice, ki jih bo marsikdo čutil vse življenje.