Najprej je človeštvo izumilo smodnik, potem atomsko bombo, toda končna odločitev o uporabi orožja je bila do zdaj v rokah človeka.
Zdaj smo se znašli na pragu dramatičnega stopnjevanja oboroženih spopadov, v katere utegne človek poseči šele takrat, ko bo že prepozno.
Umetna inteligenca ne spreminja le načina vožnje in ustvarjanja besedil, temveč tudi orožje za vojskovanje.
Vojskovanje s pomočjo umetne inteligence: kaj pa etika?
Kljub mednarodnim prizadevanjem za ureditev tega področja se zdi, da širjenja avtonomnega orožja ni mogoče ustaviti. Z novimi spopadi se v orožarsko industrijo steka vedno več denarja.
Tehnološko usmerjeni misleci že leta opozarjajo, da nam grozi izguba nadzora.
Z umetno inteligenco naj bi oborožitveni sistemi postali hitrejši, natančnejši in učinkovitejši.
Cena za to je manj nadzora.
Tega se države dobro zavedajo, vendar nobena ne želi zaostajati.
Zlasti manjše države se zavzemajo za strožjo regulacijo robotov ubijalcev, svetovne velesile, kot so Kitajska, Indija, Rusija in ZDA, pa imajo drugačne interese.
Zdi se, da se približujemo novi, še agresivnejši oboroževalni tekmi.
V bližnji prihodnosti naj bi stroji postali polnopravni pripadniki vojske in med seboj sodelovali.
Napredek na področju sodelovanja naprav je ogromen. Veliko težje pa je stroje naučiti etike, ki je povezana s tem.
Vdiranje v naš um: novo področje vojskovanja
Umetna inteligenca omogoča tudi kognitivno vojskovanje. Zasnova v svojem bistvu ni nič novega: ne glede na to, ali gre za propagando, oglaševanje ali psihološko manipulacijo, vedno je to vplivanje na um – v vojni in v miru.
Novost je večja učinkovitost sodobnih algoritmov in to, kako ti spreminjajo naše dojemanje.
"Kar spremljamo na spletu, vpliva na naše mnenje. Ustvarjeno mnenje pa vpliva na naše ravnanje," pravi Alberto Pelliccione, ki razvija programsko opremo izključno za obrambne namene.
Dokumentarni film nas vabi k razmišljanju o pasteh tehnološkega napredka, ob odsotnosti nadzora človeka in temeljnega etičnega premisleka.
Nam je sploh ostalo kaj časa za razmislek, glede na to, da se umetna inteligenca v vojskovanju že uporablja, pravih regulativ pa še ni?