"Inflacija je nekakšen boj za oblast," pojasnjuje zgodovinar ekonomije Adam Tooze.
Kdo bo v tem boju zmagovalec in kdo poraženec? Zakaj je inflacija zdaj nenadoma spet tolikšna težava? Kako proti njej ukrepajo centralne banke?
Dokumentarna oddaja nam predstavi, kateri mehanizmi so pripomogli k obuditvi inflacije in kako se nanjo odzivajo ljudje iz različnih družbenih okolij – v Nemčiji, Franciji, Turčiji in ZDA.
Kaj poganja inflacijo?
Inflacija je imela v zgodovini več vzrokov. Danes je povezana z vsaj tremi dejavniki.
Prvič, šok vojne v Ukrajini je povzročil rast cen surovin. Ne samo plina in nafte, ampak cen vseh surovin. Rast inflacije se je začela že pred tem, po pandemiji. Gospodarska dejavnost podjetij in potrošnikov se je normalizirala.
Med pandemijo so potrošniki veliko prihranili. Zdaj so lahko te prihranke spet začeli porabljati. To je povečalo povpraševanje in zvišalo cene.
Tretji vzrok je, da je pandemija zmotila svetovne proizvodne verige. Tako je nastala mešanica manjše ponudbe in večjega povpraševanja. Sledil je še geopolitični šok. Vse to povzroči visoko in dolgotrajno inflacijo.
Vse o inflaciji v dokumentarnem filmu, ki je še kako aktualen.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje