Večino fosfatnih gnojil, ki jih uporabljajo kmetovalci po vsem svetu, izdelajo v Maroku. Ta država je njihova največja izvoznica, saj ima največja nahajališča fosfatne rude na svetu.
To naravno bogastvo, ki ga izkoriščajo državna podjetja, pa je za prebivalce vir nesreče. Namreč, v večini gnojil na osnovi fosfatov je prisoten kadmij, strupena težka kovina, povezana z boleznijo ledvic in kosti.
Velikanska tovarna gnojil v mestu Safi spušča odplake, polne težkih kovin, naravnost v morje, onesnažuje pa tudi pitno vodo. Ljudje, ki si ne morejo privoščiti ustekleničene vode in pijejo tisto iz pipe, zbolevajo za fluorozo. Zlasti otroci imajo zato nepopravljivo poškodovane zobe.
Okoljskemu aktivistu iz Safija je uspelo spodbuditi someščane, da na protestih od oblasti zahtevajo ukrepanje. Toda družba OCP, ki je lastnica tovarne, je zelo vplivna in se zateka k zastraševanju aktivistov.
Ekipa novinarjev se je v sodelovanju z evropskimi znanstveniki podala v iskanje dokazov o razsežnosti onesnaženosti Maroka. Prav tako želijo ugotoviti, ali kadmij v teh gnojilih onesnažuje krompir in vstopa v prehranjevalno verigo.
Njihova razkritja bodo prišla v novice in spremenila zakon.