Zemljevid je pripomoček, ki ga uporabljamo za prikazovanje pokrajine in njenih geografskih značilnosti, kot so lega in velikost krajev, površje, prometne povezave, državne meje. Z zemljevidi se tudi orientiramo, kar pomeni, da se z njimi znajdemo v prostoru, zato so nepogrešljiv pripomoček pri potovanjih. S pomočjo prikazanih podatkov na zemljevidu, lahko sklepamo o značilnostih pokrajine, npr. kakšno je gospodarstvo ali kakšne so značilnosti podnebja …
Preden pričnemo z branjem zemljevida, moramo pregledati njegove elemente, ki so:
· naslov (da vemo, kaj prikazuje),
· merilo (da vemo, za koliko je na zemljevidu pomanjšana pokrajina),
· legenda, ki jo tvorijo dogovorjeni znaki.
Pri branju zemljevidov, predvsem prikazanih družbenih značilnosti, je pomembno, da preverimo, kdaj je bil zemljevid izdelan in kdo je njegov avtor. Ko rokujemo z zemljevidi, moramo biti pozorni na orientacijo, za večino zemljevidov namreč velja, da je sever na vrhu zemljevida. Tako lahko na zemljevidu določimo še ostale strani neba.
Ste vedeli?
1. Včasih so zemljevide risali po spominu in so bili bolj podobni panoramskim slikam, danes pa jih izdelujejo računalniško s pomočjo satelitskih in letalskih posnetkov, zato so precej bolj natančni.
2. Najstarejši primerek zemljevida iz obdobja 6000 let pr. n. št. so odkrili v Turčiji. Narisan je na zidu in prikazuje tloris z ulicami in hišami.
3. Zbirki zemljevidov pravimo Atlas. V osnovni in srednji šoli učenci uporabljajo Atlas Sveta, za pripravo na maturo pa tudi Atlas Slovenije, v katerem so zbirke splošnih in tematskih zemljevidov naše države.
4. Zemljevidi so prepleteni s stopinjsko mrežo, ki jo tvorijo poldnevniki in vzporednik. Z njo lahko točkam, krajem in državam določamo lego na Zemlji.
5. Preprost zemljevid lahko ustvari vsak. Doma skrijte zaklad, nato pa za starše izdelajte zemljevid, s pomočjo katerega bodo zaklad iskali. Narišite tloris stanovanja, pri tem bodite pozorni na zarisane razdalje. Ne pozabite na naslov in legendo. Če bo staršem uspelo zaklad najti, pomeni, da je bil ustvarjen zemljevid dober pripomoček.