Številni mladi v mestih ne preživijo, zato se vračajo domov na podeželje in se pridružujejo kmetijskim organizacijam. Foto: Wikipedia/YVF
Številni mladi v mestih ne preživijo, zato se vračajo domov na podeželje in se pridružujejo kmetijskim organizacijam. Foto: Wikipedia/YVF

Mladi se spoprijemajo z visoko stopnjo podzaposlenosti in brezposelnosti, a tudi tam ob kmetovanju najprej pomislijo na tradicionalno življenje, zato mora podeželje najprej postati privlačnejše. Kmetijstvo zaposluje 80 odstotkov ljudi, a je zaradi odvisnosti od enodnevne deževne sezone, suše in slabe plodnosti tal porušeno.Vse to še poslabšujejo slabe infrastrukturne povezave na podeželju in dostop do trgov, nizka diverzifikacija in slab dostop do posojil ter kakovostnih semen.

Grace Mhango, regionalna predsednica žensk v kmetijstvu v podsaharski Afriki (WASAA), meni, da so tržne povezave s semeni in usposabljanjem ključne spodbude za vključevanje mladih v kmetijsko dejavnost. V oddaljeni regiji južnega Malavija so na primer 500 mladim ženskam dali posojila za certificirana semena določene sorte graha. Povezali so jih s trgovci, da bi zagotovili prodajo po ugodni ceni. Zdaj so vse izmed vključenih žensk zaposlene v kmetijstvu in ne živijo več na robu preživetja, je Mhangova povedala za Guardian.

World Economic Forum poroča, da se s kmetijstvom preživlja 70 odstotkov prebivalcev vseh afriških držav. Njihovi pridelki se znajdejo tudi v Evropi, na globalni tržnici Terra Madre v Torinu, kjer se dobi lokalne pridelke iz stotih držav sveta. V dokumentarnem filmu Terra Madre - Mati zemlja lahko spoznate številne mlade kmetovalce iz Afrike in njihov pogled na kmetijstvo.