Kot zahtevajo evropska pravila, bodo volitve sledile proporcionalnemu načelu. Vstopni prag je pri štirih odstotkih glasov. Možnosti za vstop imajo Bratje Italije iz evropske skupine Konservativcev in progresistov, Demokratska stranka iz skupine Socialistov, Naprej, Italija, ki je del Evropske ljudske stranke, Liga iz skupine Identiteta in demokracija, dve liberalni formaciji, zavezništvo Levice in zelenih ter Gibanje petih zvezd, ki ne pripada nobeni evropski skupini.
Vzporedno bo tretjina Italijanov volila tudi svete in župane v 3715 občinah po državi. Po novem ni več omejitev pri številu zaporednih mandatov županov občin z manj kot 5000 prebivalci. V tistih, ki imajo med 5.000 in 15.000 prebivalci, lahko istega župana izvolijo do trikrat zapored, v večjih pa največ dvakrat. V Piemontu bodo volili tudi člane deželnega sveta in predsednika.
Za pot na volitve v kraj stalnega bivališča imajo v Italiji posebne popuste na vozovnice za vlake, letala in trajekte, ki dosegajo tudi 60 odstotkov; tisti, ki se na volitve vračajo z avtom, pa so opravičeni plačila cestnin.
Volitve v Evropski parlament bodo potekale tudi na Češkem, Slovaškem, v Latviji in na Malti. Na Češkem so se volitve začele že v petek popoldne, volišča se bodo zaprla sredi dneva.
Že v četrtek so volili na Nizozemskem, v petek pa na Irskem, medtem ko bodo v večini članic EU-ja poslance nove sestave Evropskega parlamenta izbirali v nedeljo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje