Novinarska konferenca ob novi metodi zdravljenja motenj srčnega ritma. Foto: UKC Ljubljana
Novinarska konferenca ob novi metodi zdravljenja motenj srčnega ritma. Foto: UKC Ljubljana

Konec oktobra je UKC Ljubljana pridobil licenco za izvedbo nove metode zdravljenja srčnega ritma. Kot je pojasnil vodja programa Elektrofiziologija srca, Andrej Pernat, ki je tudi prvi opravil ta poseg, z elektroporacijo ne povzročijo segrevanja, ampak destabilizacijo membrane celic, kar posledično uniči aritmično žarišče. "Načeloma je v povprečju metoda lahko krajša in je zato tudi poseg krajši," je pojasnil.

Po zdaj razpoložljivih podatkih naj pri posegu ne bi nastale poškodbe drugih organov, predvsem živca, ki oživčuje prepono in požiralnika. Ob tem je Pernat poudaril, da je ta možnost tudi pri konvencionalni metodi zelo majhna.

Obstoječe metode temeljijo na segrevanju ali zamrzovanju tkiva srčne mišice za zamejevanje ali uničenje žarišča, ki povzroča aritmijo. Pri postopku, izvedenem z elektroporacijo, zdravniki namesto termične energije uporabljajo kratke visokonapetostne sunke električne energije, ki privedejo do sprememb v celičnih membranah, pri tem pa ne vodijo v povišanje ali znižanje temperature v steni srca, je pojasnil Pernat.

Revolucionaren nov način zdravljenja aritmije

Metoda ni primerna za vse bolnike

Sorodna novica Prebojna študija UKC-ja Ljubljana o zdravljenju bolnikov s tveganjem za motnje srčnega ritma

Posebnost te metode je predvsem to, da lahko poseg opravijo brez rentgenskega sevanja, a metoda ni primerna za vse bolnike. "Predvsem za tiste, ki imajo srčni spodbujevalnik," je pojasnil Pernat. Poleg tega se z metodo ne da zdraviti vseh aritmij. Je pa uspešna pri atrijski fibrilaciji, ki je hkrati tudi najbolj razširjena aritmija pri nas.

Kot je pojasnil strokovni direktor interne klinike Zlatko Fras je v Sloveniji približno 20.000 bolnikov s to obliko aritmije, vsako leto pa dodatno zboli še 1400 bolnikov. "Zelo verjetno je to podcenjeno, ker odkrivanje ni sistematično, mi to odkrivamo sporadično."


Se obeta skrajšanje čakalnih vrst?

Fras je poudaril, da se mu zdi izjemno pomembno, da je po dolgem času to neka metoda, ki omogoča znatno povečanje obsega dejavnosti. Dodal je, da si želi in upa, da bodo še naprej lahko sodelovali z znanstveniki s Fakultete za elektrotehniko, ki jim pomagajo pri raziskavah. Ob tem je še napovedal, da se s tem napoveduje sprememba zdravljenja. "Verjamem, da bo ta dejavnost tudi zaradi te metode vzcvetela," je zaključil.

Motnje srčnega ritma

Podobnega mnenja je tudi Matevž Jan, ki je drugi izvedel tak poseg. Ob tem je opomnil, da so omejeni s številom posegov zaradi števila laboratorijev. "Metoda je zelo uporabna, ker lahko naredimo več bolnikov v enem dnevu in s tem skrajšamo čakalno dobo. To si obetamo od te in podobnih metod."

Kardiolog Nikola Lakič pa je opozoril še, da je pomembno medsebojno sodelovanje. "Zelo dobro se je izkazalo, da včasih pridobimo tudi strokovnjake za nekirurška zdravljenja." Spomnil je, da so bila pred leti kirurške metode v ospredju, danes pa razvoj narekuje tempo medicine. "Časi velikih zdravnikov so mimo, ostaja industrija, ki posluša nasvete."

Ko srce udari 180-krat na minuto