Jamajka je do letošnjih iger v Parizu osvojila 87 olimpijskih medalj, od tega 86 v atletiki. Seveda je država znana po izjemnih sprinterjih in sprinterkah, od včeraj pa ima tudi olimpijskega prvaka v metu diska. Roje Stona je v četrtem poskusu disk zalučal 70 metrov daleč in se naslova prvaka veselil z novim olimpijskim rekordom. Foto: Reuters

To je bil nepozaben finale v Parizu, olimpijski rekord je bil popravljen dvakrat. Najprej je Mikolas Alekna (69,97) izboljšal dosežek svojega očeta iz leta 2004, a zadnjo besedo je imel nepričakovano Roje Stona. V svojem četrtem poskusu je disk vrgel točno 70 metrov, s čimer je za tri centimetre prekosil prvega favorita in svetovnega rekorderja Alekno.

Stona s svojimi najdražjimi kmalu po osvojitvi zlate medalje. Foto: Reuters

Da se je Stona pojavil od nikoder, ne moremo reči, saj je bil njegov osebni rekord 69,05, vseeno pa nihče ni pričakoval, da lahko v Parizu takole "ponagaja" favoritom. Sploh po njegovem prvem metu v finalu – 61,66 metra. Sodelovanje z Američanom Ryanom Crouserjem, trikratnim olimpijskim prvakom v suvanju krogle (Rio 2016, Tokio 2020 in Pariz 2024) je dalo rezultate, predvsem pa mu je na najpomembnejši tekmi kariere uspel najboljši met v življenju.

Stona je prvi jamajški atlet, ki je v metih osvojil zlato olimpijsko medaljo, hkrati je tudi poskrbel za prvo jamajško himno na 33. olimpijskih igrah.

Sorodna novica Čeh za 90 cm zgrešil bron, presenetljivi olimpijski prvak Jamajčan Stona

"Vsa Jamajka mora biti ponosna. To je bil poseben večer. Zgodilo se je točno to, kar sem si želel. Že na ogrevanju sem se počutil odlično. Verjel sem vase in vedel, da sem sposoben osvojiti zlato medaljo. Samo šel sem v areno in bil brez pritiska, ko sem bil po treh metih med najboljših osem, sem vedel, da nimam česa izgubiti."

Zanimivo je, da 25-letni Stona še ni prepričan, ali bo kariero nadaljeval v atletiki, potem ko se je v preteklih tednih preizkusil pri ekipah ameriškega nogometa v ligi NFL.

"Želim si vse skupaj prespati, potem bom moral dobro razmisliti in sprejeti pomembno odločitev," je povedal Stona in pozval k večjemu priznanju atletskih disciplin, ki se odvijajo zunaj steze:

"Trdo treniramo, morda celo bolj kot atleti na stezi. Ni lahko, veliko je ponovitev, veliko poškodb."