28. junija 1914 je v Sarajevu odjeknil prvi strel prve svetovne vojne. Takrat nihče niti pomislil ni, da bo čez nekaj mesecev Evropa že v plamenih in da se bo vojna, ki je nato trajala skoraj cela štiri leta, razširila na ves svet. Belgijo so že v prvih mesecih vojne napadle in izropale nemške čete. Do konca leta 1914 je bilo belgijsko ozemlje skoraj v celoti okupirano. Vlada je zbežala, kralj se je z vojsko zadrževal v regiji Westhoek.
Vpliv štiriletne nemške okupacije se je čutil na vsakem koraku, saj je prinesla nezaposlenost, siromaštvo in lakoto. Vendar čeprav je ta vojna zahtevala ogromno žrtev, je prinesla tudi tehnološki in medicinski ter politični in socialni razvoj. Belgija je med drugim pripravljala pot za uvedbo splošne volilne pravice.
Ključne bitke in dogodki, pa tudi manj znane epizode
Razstava se posveča različnim vidikom vojne in njenih posledic, saj ta namreč praviloma pospeši tehnični razvoj - preizkušajo se vedno novi tehnološki dosežki, v želji pridobiti si prednost pred nasprotnikom.
Na razstavi so med drugim izpostavljeni naslednji vidiki: izbruh vojne, mobilna vojna v Belgiji, življenje v strelskih jarkih, tehnološki dosežki, zdravstvene storitve, prisilno delo, vloga živali v vojni, aktivizem in upor ter stanje drugod po svetu.
Razstava v Narodnem muzeju Slovenije, ki je organizirana v sodelovanju z veleposlaništvom Kraljevine Belgije, je na ogled od 23. aprila do 21. maja 2015.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje