V torek so pristojni odbori Evropskega parlamenta zaslišali kandidate za podpredsednike v prihodnji komisarski ekipi Ursule von der Leyen. Odločanje o primernosti vseh šestih kandidatov so preložili. Kdaj točno bo znana njihova usoda, še ni jasno, naj bi pa o njih odločali v paketu. Med podpredsedniškimi kandidati je tudi nekdanja estonska premierka Kaja Kallas, ki bo najverjetneje tudi nova visoka zunanjepolitična predstavnica Unije. Znana je predvsem po zelo ostrih stališčih do Rusije, zaradi česar ji kritiki očitajo prav pomanjkanje diplomatskosti in celo vojno hujskaštvo. Tudi na torkovem zaslišanju je poudarila, da je zmaga Ukrajine v vojni z Rusijo prednostna naloga Evropske unije: "Razmere na bojišču so zelo težke, zato moramo delati vsak dan – danes, jutri in tako dolgo, kot bo treba, s toliko vojaške, finančne in človekoljubne pomoči, kot bo treba. To mora biti podprto z jasno potjo Ukrajine v Evropsko unijo."
Ob tem se je zavzela tudi za ostrejše stališče do Kitajske, češ da brez podpore Pekinga Rusija ne bi mogla s takšno močjo nadaljevati vojne, zato mora tudi Kitajska po njenem mnenju nositi večje posledice. Prav tako Kallasova zagovarja večje naložbe v obrambo, češ da ne moremo sprejeti dejstva, da Rusija, Iran in Severna Koreja proizvedejo več orožja kot celotna evroatlantska skupnost. Ob tem Kaja Kallas podpira tesno sodelovanje Evropske unije z ZDA: "Iskali bomo povezave ter si prizadevali za srečanja z novoizvoljenim ameriškim predsednikom in njegovo ekipo, da bi oblikovali skupne politike, saj smo najmočnejši zavezniki, zato moramo držati skupaj. Če so Združene države zaskrbljene nad dogajanjem v Južnokitajskem morju, bi jih moral najbolj skrbeti odziv na rusko agresijo v Ukrajini."
Glede vojne na Bližnjem vzhodu se je zavzela za takojšnjo prekinitev ognja, brezpogojno izpustitev vseh talcev in nadaljnjo človekoljubno pomoč. Poudarila je tudi neomajno zavezanost rešitvi dveh držav, češ da Evropska unija podpira tako Palestinsko narodno upravo kot pravico Izraela do obstoja.
V desnosredinski Evropski ljudski stranki so bili na torkovem zaslišanju podpredsedniških kandidatov najbolj kritični do španske kandidatke za podpredsednico za čisti, pravični in konkurenčni prehod Terese Ribera iz vrst socialistov, ki ji očitajo neustrezen odziv španske vlade, ki ji pripada, na nedavne poplave v Valencii. Levosredinske politične skupine socialistov, liberalcev in Zelenih pa na drugi strani razburja predvsem italijanski kandidat za podpredsednika za kohezijo Raffaele Fitto iz vrst evroskeptičnih Evropskih konservativcev in reformistov. Vse tri sredinske politične skupine tako v sredo niso dosegle dogovora glede zapletov v zvezi z novo komisarsko ekipo. V EPP vztrajajo, da datum srečanja, namenjenega ocenjevanju primernosti kandidatov, ne bo določen, dokler ne bodo dobili odgovorov na vprašanja, ki so na zaslišanjih ostala neodgovorjena.
Okvirna časovnica potrjevanja prihodnje Evropske komisije predvideva, da naj bi konferenca predsednikov odborov oceno komisarskih zaslišanj sprejela v torek, dva dni pozneje pa naj bi konferenca predsednikov parlamenta tudi uradno končala zaslišanja. Glasovanje o celotni komisarski ekipi na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta je predvideno za 27. november.
Blaž Pernat, Radio Slovenia International; projekt Euranet Plus – Boljše razumevanje Evrope