Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Aktualno Radia Koper

473 epizod

Aktualno Radia Koper

473 epizod


Radio je zaradi svoje narave prvi, ki lahko objavi novico. Zato bo kot medij vedno aktualen. Aktualno je oddaja, v kateri se novinarji z gosti poglobijo v ozadja dogajanja in novic. Je čas, ko prvo informacijo dopolnimo z dodatnim vedenjem, mnenji, komentarji. Dogajanje v svetu, Sloveniji, Kopru ali v Bovcu, "aktualno" si ne postavlja meja.

22.04.2025

Kdo oz. kakšen naj bo Frančiškov naslednik?

Frančišek bo ostal v spominu kot skromen, a karizmatičen voditelj, ki so ga poleg katolikov globoko spoštovali tudi ateisti in pripadniki drugih religij. Številni se zdaj sprašujejo, koliko od njegove zapuščine bo ostalo. Katera njegova vloga bo šla najbolj v zgodovino in kakšen odmev bo imelo njegovo delovanje?


21.04.2025

Slavko Rebec: Papež je naredil vtis s tem, kako nagovarja mlade

Za Slavka Rebca, generalnega vikarja koprske škofije, je poseben dan. Dopoldan je namreč tako kot škof Peter Štumpf in pomožni škof Jurij Bizjak, sodeloval pri obhajalih in birmah. In nekaj minut preden je stopil v senožeško cerkev, je izvedel za novico o smrti papeža Frančiška.


21.04.2025

Karl Bolčina: Papež Frančišek - biti proti toku

Vikar za slovenske vernike na Goriškem Karlo Bolčina je nedavno pisal o občutkih ljudi med papeževo boleznijo in hospitalizacijo: »Ljudje so čutili, da je bila v teh dneh njegova beseda zelo potrebna ter so želeli in pričakovali, prosili in molili, da bi ozdravel, prav zato, da bi še lahko govoril v prid miru ter v prid pravičnosti med narodi.« Kaj pravi danes?


18.04.2025

Dvigala na Markovec za zdaj ne bo

Načrt za dvigalo na Markovec bo za zdaj ostal v predalih. Koprski mestni svetniki včeraj niso podprli povezave obmorskega dela in Markovega hriba. Svetniki, ki so mu nasprotovali, so ga primerjali z idejo Massimiliana Fuksasa, ki je nastala v času županovanja Borisa Popoviča. Slednji je včeraj kot svetnik po več kot letu in pol prišel na sejo prav zaradi te točke. Župan Aleš Bržan obžaluje, da občina s tem izgublja možnost pridobitve evropskega denarja za izboljšanje mobilnosti.


17.04.2025

Posebna pozornost ranljivim skupinam

Pred devetimi leti so Park vojaške zgodovine Pivka, Park Škocjanske jame in Kobilarna Lipica podpisali prvi sporazum o sodelovanju in povezovanju. Cilj je bil povečati število obiskovalcev, izboljšati produkte in doseči večje zadovoljstvo obiskovalcev. Po devetih letih so z rezultati zadovoljni, zato načrtujejo sodelovanje in povezovanje še okrepiti. V letošnjem letu več pozornosti namenjajo ranljivim skupinam.


07.04.2025

Letos za veslanje po Soči 15 evrov in pol dnevno

Sredi marca se je začela letošnja plovbna sezona na Soči. Številne je lani razburil nov kobariški odlok, ki je občutno podražil ceno dovolilnic za uporabo vstopno-izstopnih mest. Letos so skladno z odlokom lansko ceno za kobariški odsek še povišali, in sicer z 10 na 12 evrov in pol. Še dodatne tri evre je treba plačati za bovški odsek. Skupno torej plovba po Soči v zgornjem delu stane 15 evrov in pol dnevno. Turistični delavci opozarjajo, da je to najbolj prizadelo predvsem pred- in posezono, ko so bili prav kajakaši tradicionalno prvi gostje kampov.


03.04.2025

Zakaj morajo onkološki bolniki dvakrat v Ljubljano?

Onkološki inštitut je v začetku marca uvedel spremembo, zaradi katere so se številni bolniki znašli v stiski. Po novem terapije za zdravljenje ne dobijo več na dan, ko opravijo pregled, ampak se morajo v Ljubljano vrniti še enkrat. Toda pot v Ljubljano, sploh iz bolj oddaljenih regij, je zahtevna že za zdravega človeka, kaj šele za bolnega, opozarjajo tudi v organizacijah bolnikov z rakom. Toda na inštitutu poudarjajo: uvedba novega načina obravnave bolnikov je bila za doseganje kakovosti zdravljenja nujna. Kadrovska in prostorska stiska je velika, pacientov vse več. Govorili smo z bolniki, za odzive smo vprašali nekatera primorska društva, pozanimali smo se, kakšno vlogo bi pri obravnavi onkoloških bolnikov imele regionalne bolnišnice.


02.04.2025

Kako so krajani Sermina ustavili ministrico

Nekaj deset krajanov je na gradbišču serminske vpadnice pričakalo vodstvo ministrstva za infrastrukturo, koprske občine in Darsa. Še enkrat so jim želeli povedati, da so bila njihova opozorila glede varnega prečkanja bodoče srminske vpadnice preslišana. V pogovoru s Tjašo Škamperle tudi o tem, ali bo ministrstvo za infrastrukturo uslišalo pobudnike iz slovenske Istre, ki si že več let prizadevajo izvzeti obalno cesto iz vinjetnega sistema.


26.03.2025

Kakšna je ponudba študentske prehrane v slovenski Istri?

Z začetkom marca se je zvišala višina subvencije obroka, ki jo študentom zagotavlja država. Ta zdaj znaša 4,10 evra - to je osem centov več kot doslej. Višja subvencija pomeni tudi nekoliko nižja doplačila pri ponudnikih študentske prehrane, kar študentom omogoča cenovno ugodnejši dostop do obrokov.


19.03.2025

So odkrili prve sledi bitke pri Mrzli reki?

Arheologi Narodnega muzeja Slovenije so na pobočju nad Budanjami odkrili številne kose rimskega orožja. Večji del so izstrelki: osti puščic in kopij. Najbolj zanimive so poškodbe na konicah, ki nakazujejo, da so bile uporabljene v spopadu. V Vipavski dolini, domnevno na ravnici med Zemonom in Vrhpoljem, je 5. in 6. septembra 394 potekala znamenita bitka pri Mrzli reki, v kateri sta se spopadli vojski cesarja Teodozija in njegovega izzivalca Evgenija. Po mnenju nekaterih raziskovalcev ta bitka velja za dogodek svetovnozgodovinskega pomena v antični zgodovini našega prostora, o katerem so v antični in srednjeveški književnosti veliko pisali. A nikoli niso našli nobenih materialnih dokazov. Arheologi glede na lokacijo in datacijo najdb na Budanjami domnevajo, da je na tem območju potekal spopad, ki bi bil lahko povezan z bitko pri Mrzli reki. Foto: Ladislav Duranka


15.03.2025

ZD Tolmin pred zlomom: za pravila niso krivi direktorji, ampak tisti, ki jih postavljajo - komentar

V Zdravstvenem domu Tolmin, ki pokriva celotno Posočje na 1000 kvadratnih kilometrih, kar je največje območje v Sloveniji, so tik pred zlomom nujne medicinske pomoči. Nedavno je namreč zdravstveni inšpektorat pod drobnogled vzel zunanje zdravnike po vsej Sloveniji. Pri zagotavljanju 24-urne nujne medicinske pomoči so si v Tolminu pomagali s 14 zunanjimi zdravniki, česar pa zakonodaja ne dovoljuje. Brez pomoči urnika nujne medicinske pomoči zgolj s svojimi zdravniki v Zdravstvenem domu Tolmin ne morejo več sestaviti.


12.03.2025

Šola na Madagaskarju pomeni tudi to, da se otroci enkrat na dan do sitega najejo

V koprskem pristanišču so na pot pospremili donirana sredstva za pomoč Madagaskarju, zbrana s pomočjo donacij ter prispevkov številnih posameznikov, podjetij, športnih zvez in drugih organizacij. Zbiranje materialne pomoči je potekalo v sodelovanju s Slovensko karitas in Fundacijo Nataše Pirc Musar - ustanovo Alma. Del materialne humanitarne pomoči so omogočila tudi sredstva uradne razvojne pomoči Republike Slovenije.


20.02.2025

Libertas, nekdanje skladišče soli, bo koprski kulturni dom

V Kopru se bo v prihodnjih tednih začela prenova nekdanjega skladišča soli Libertas, ki bo čez leto in pol postalo stičišče kultur. V objektu bosta med drugim dve dvorani za skupaj 900 ljudi, galerija ter zunanja prireditvena prostora in kavarna. Projekt so zasnovali v arhitekturni pisarni ARP studio, izvajalec bo podjetje Makro 5 gradnje. Koper bo po prenovi dobil svoj kulturni dom, v katerem bo prostor našla sodobna kultura.


19.02.2025

Ni več vprašanje, če, vprašanje je, kdaj boste postali žrtev spletnih prevar

V času pandemije se je svet preselil v digitalno okolje iz katerega ne bomo nikoli več izstopili. Ta svet, ki lahko olajša marsikatero pot, pa je poln pasti. Predvsem za tiste, ki življena v digitalnem svetu niso najbolj vajeni. Spletne goljufije so najhitreje rastoča oblika kriminalitete. Zaradi vse večje uporabe spleta in digitalnih storitev, se število spletnih prevar iz leta v leto povečuje. Na območju Slovenije je bilo v preteklem letu podanih okoli 200 prijav, kar je 30 odstotkov več, kot leto prej. Škode je bilo za več kot 30 milijonov evrov. Tudi na območju Koprske policijske uprave se soočajo z vse večjim številom prijav spletnih goljufij. V letu 2024 so obravnavali 190 primerov spletnih goljufij ali 37 odstotkov več kot leto poprej in kar 62 odstotkov več kot v letu 2022.


13.02.2025

V Posočju nove položnice za praznjenje malih komunalnih čistilnih naprav in greznic

Te dni je kakšnih 2.800 gospodinjstev v Posočju, ki so na območjih brez javne kanalizacije, od Komunale Tolmin prejelo nove položnice. Gre za mesečno zaračunavanje praznjenja malih komunalnih čistilnih naprav in greznic, kar jim že več kot 10 let nalaga zakonodaja. Cene so - sicer ne brez pomislekov in glasov proti - nedavno potrdili tudi vsi trije občinski sveti. Kljub temu je po prejemu prvih položnic med občani veliko slabe volje in vprašanj. Odgovore je v pogovoru z direktorjem Komunale Tolmin Mitjem Costantinijem skušala poiskati Mariša Bizjak.


06.02.2025

Na vsako zaznavo nasilja se je potrebno nemudoma odzvati

Nihče ne bi smel trpeti medvrstniškega nasilja, ki se pojavlja v različnih oblikah, od fizičnega, psihičnega, spletnega. V procesu ustrahovanja in nasilja žrtvi pusti hude posledice, ki se odražajo na zdravju, učnem področju in socialni vključenosti. Zaznani znaki nasilja ali izpovedi otrok in mladostnikov so priložnost za starše in pristojne institucije, da nasilje ustavijo. O tem z direktorico Svetovalnega centra Istre Vesno Starman.


01.02.2025

Peter Štumpf: Kar bo glede Rupnika rekel Sveti sedež, bom storil.

Z umestitvijo v koprski stolnici, ki pravkar začenja, bo vodenje Škofije Koper danes prevzel dosedanji murskosoboški škof Peter Štumpf. S tem bo postal četrti škof po obnovi škofije leta 1977. Njegovo imenovanje je bilo sicer presenečenje, saj se ne zgodi pogosto, da bi papež na čelo škofije imenoval škofa, ki že vodi drugo škofijo. Tudi o tem se je včeraj z novim koprskim škofom pogovarjala Tjaša Škamperle.


30.01.2025

Preventivni sestanek z dijaki zaradi požarne varnosti

Zaradi požara v Dijaškem domu Ivana Cankarja v Ljubljani so dijaški domovi po vsej Sloveniji pregledali svoje požarne sisteme. V Dijaškem in študentskem domu v Kopru so se dijaki zbrali v jedilnici, kjer jim je ravnateljica predstavila varnostna navodila, ki že veljajo in novosti, ki jh bodo vpeljali. Alarmni požarni sistem so nazadnje testirali pred dnevi in deluje brezhibno, je povedala ravnateljica Maja Premelč Ban. Še posebej so bili pozorni na preizkus delovanja javljalnikov požara, ki jih imajo, čeprav jih zakonodaja ne predvideva, na sistem za zaznavanje plinov, in na prenos signala v primeru požara a varnostno-nadzorni center


30.01.2025

V kateri fazi je projekt vodooskrbe Krasa in Istre?

Vseh 12 primorskih občin, ki sodelujejo pri skoraj 117 milijonov evrov težkem projektu regijske vodooskrbe, je do konca preteklega leta potrdilo investicijski dokument. To pomeni, da je naložbo uvrstilo v svoje proračune in se zavezalo k financiranju lastnih deležev. Zdaj pripravljajo dokumentacijo, da bodo lahko oddale vlogo na ministrstvo za naravne vire in prostor za koriščenje evropskih kohezijskih sredstev.


29.01.2025

Kdaj, kako, kam na otvoritev EPK?

8. februar je dan, ko bosta Nova Gorica in Gorica uradno prevzeli naziv Evropska prestolnica kulture. Kako bo potekala otvoritvena slovesnost, ki bo trajala kar 14 ur na petih glavnih prizoriščih? Kdo so zveneča imena med 2000 nastopajočimi? Kje parkirati? Vse to bomo izvedeli v pogovoru s Karin Zorn Čebokli.


Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov