Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Sobota, 21. dec. 2024

Prvi • Sob, 21. dec.

00:00
Poročila

00:07
Ponovitev: Odprto za srečanja

01:00
Poročila

01:10
Ponovitev: Morje in mi

01:30
Ponovitev: Primorski kraji in ljudje

02:00
Poročila

02:10
Ponovitev: Glasba iz hendrixa ali glasbena oddaja

03:00
Poročila

04:00
Poročila

05:00
Poročila

05:05
Jutranji program

05:20
Vremenska napoved

Prisrčnica je rubrika, ki vsak dan odpira prostor bodisi ljubiteljski glasbeni kulturi bodisi narodno-zabavni glasbi. Vsak dan prinaša novo zgodbo iz sveta zborovske glasbe, historične glasbe in plesa, ljudske glasbe, glasbe godb in pihalnih orkestrov, citrarskih zasedb, tamburaških in mandolinskih skupin, plesnih orkestrov ali pa iz sveta narodno-zabavne glasbe.

Številne gospodinje še danes doma pečejo kruh, zlasti v teh predprazničnih dneh. Nekatere celo tako dobrega, da ga lahko prodajajo in od prodaje tudi živijo, kot denimo v Cirkulanah. Rženi kruh "Pri kovači" je poznan daleč naokoli in po njegovi zaslugi je pred 30-imi leti Darinka Arnečič pustila službo ter si jo ustvarila sama prav s peko kruha. Zdaj pa je obrt, čeprav gre v resnici skoraj za umetnost, predala hčerki Suzani Arnečič Zamuda, ki je peko in prodajo še nekoliko posodobila ter povečala. Domačo pekarno Pri kovači je v Cirkulanah obiskala Gabrijela Milošič.

Večina ljudi se zaveda, da imajo besede neverjetno moč. Toda izreči pravo besedo ni dovolj. V svetopisemskih Pregovorih lahko preberemo pomemben nasvet, povezan z našimi besedami: “Zlata jabolka v srebrnih koških so besede izrečene o pravem času.” (Pregovori 25,11) Napačne besede ob napačnem času nam jemljejo pogum. Napačne besede ob pravem času, nas jezijo. Prave besede ob napačnem času nas zmedejo. Prave besede ob pravem času pa nas spodbujajo.

Včasih je najboljša stvar, ki jo lahko naredimo za nekoga, ta, da molčimo. Ko smo v skušnjavi, da damo nasvet, ki ga nihče ne želi, da rečemo “saj sem ti rekel, da bo tako” ali da javno izpostavimo napako, je najbolje, da se ugriznemo v jezik. Toda ko je čas, da spregovorimo, kako lahko izrečemo pravo besedo ob pravem času?

V eni od zadnjih ofenziv druge svetovne vojne je general Dwight Eisenhower med obhodom v bližini reke Ren naletel na vojaka, ki je bil videti malodušen. “Kako se počutiš, sin?” ga je vprašal. Mladenič mu je odvrnil: “General, zelo sem napet in nemiren.” “No, če pa je tako,” je rekel Eisenhover, “potem sva dober par, saj sem tudi jaz napet in nemiren. Če bova hodila skupaj, bova drug drugemu dobra družba.”

Prva ključna stvar za to, da izrečemo pravo besedo ob pravem času, je ta, da smo pozorni na okoliščine. Če se lahko naučimo biti dovzetni za dogajanje okrog nas, okoliščine, v katerih je oseba s katero govorimo, smo na najboljši poti, da izrečemo pravo besedo ob pravem času.

Ni pa pomembno le kaj rečemo in kdaj to naredimo: prav tako pomembno je kako nekaj rečemo. Ljudje prepoznamo razliko med praznimi besedami in besedami, ki prihajajo iz srca; besedami, ki so izrečene zgolj, ker je to prav, in besedami, ki resnično izražajo naše misli in občutke.

Prave besede ob pravem času lahko naredijo veliko več kot pa le dajo dober občutek osebi, ki so ji namenjene. Takšne besede lahko imajo vpliv, ki je pozitiven in trajen. Slikar Benjamin West je kot otrok rad risal. Ko je nekega dne znova uporabil svoje barve, čopiče in ostalo opremo, je pri tem ustvaril tudi precejšen nered v sobi. Zavedal se je, da se bo njegova mama kmalu vrnila domov, zato si je obupno prizadeval, vse pospraviti in očistiti. Toda ni mu uspelo. Ko je mama vstopila v sobo, je pričakoval najhujše.

Toda takrat se je zgodilo nekaj nepričakovanega. Mama je vzela v roke njegovo sliko, jo pogledala in rekla: “Kako čudovita slika tvoje sestre.” Nato ga je poljubila na lice in odšla. West pravi, da je s tem poljubom in temi besedami, postal slikar.

Ne poznam okoliščin, v katerih ste odraščali. Morda ste imeli starše, ki so razumeli moč spodbude. Morda pa v vašem življenju ni bilo in ni nikogar, ki bi spregovoril pravo besedo ob pravem času. Toda ne glede na to, ali ste bili deležni takšni besed ali ne, jih lahko zdaj podarite naprej. Poiščite priložnosti, ko lahko druge spodbudite s svojimi besedami. Morda bo prav to spremenilo njihovo življenje na bolje.

06:00
Poročila

06:08
Jutranji koledar

06:15
Vreme z meteorologom

Osrednja jutranja informativna oddaja, Jutranja kronika, prinaša analizo najbolj aktualnega nočnega dogajanja, predvsem pa napoveduje teme, ki bodo zaznamovale dan. Strnjena, verodostojna in zmeraj aktualna. Ob nedeljah ob 7.00 na Radiu Slovenija.

07:30
Vreče sreče: Kulinarično leto 2024

08:00
Poročila

Zima prihaja v naše kraje, z njo pa tudi novoletne počitnice. Te bodo letos kar dolge, zato načrtov najmlajših zanje ne manjka. Kaj bodo med počitnicami počeli, ali so že okrasili domove in kakšni bodo praznični dnevi pri njih doma, nam bodo povedali četrtošolci z Osnovne šole Mengeš. V studiu se nam bosta pridružili Živa in Ženja, skupaj bomo zastavili kar nekaj nagradnih ugank, zadišalo pa bo tudi po prazničnih dobrotah, saj bomo pekli božični kruh. Bodite z nami in se nam pridružite tudi prek telefona na 01 475 22 22.

09:00
Poročila

Novinarje in novinarji z OŠ Vojke Šmuc Izola so si za temo oddaje izbrali živali in naš odnos do okolja. Katere domače živali imajo doma, kako zanje skrbijo in kaj bodo naredili, da jim bo tudi za praznike, ko je zvočnega in svetlobnega onesnaževanja veliko, prijetno? Več v soboto v oddaji Hudo!

Na slovenski obali smo spoznali mladega jadralca Mihaela Zobca, ki na svojem optimistu dosega dobre rezultate. Če želite izvedeti več o jadranju, jadrnicah, treningih in tekmovanjih v tem športu, se nam pridružite na Prvem.

Mladim se kultura pogosto zdi zatežena, dolgočasna, starinska in nedostopna. Medtem ko nekateri zavijajo z očmi, ko morajo s šolo na katero izmed kulturnih prireditev, vzamejo drugi stvari v svoje roke. Kulture se lotijo na svoj inovativni način, ki pritegne tudi njihove sovrstnike. O kulturi mladih in za mlade v oddaji KULTUROMAT, ki je na sporedu vsako soboto ob 10.30. Pridružite se nam, če vas zanima, kaj se splača prebrati, poslušati, si ogledati, kje biti zraven, kje ne.

Huda muska odgovarja na vprašanja o glasbi okoli nas ter nagovarja mlade poslušalke in poslušalce h glasbenemu ustvarjanju. Pripravlja jo profesor glasbe Matej Jevnišek.

11:00
Poročila

11:50
Obvestila

12:00
Poročila

Petminutni spominski koledar je posvečen ljudem, ki so se rodili tistega dne, in dogodkom, povezanim s tem datumom.

13:00
Poročila

13:10
Osmrtnice, obvestila

Morje prinaša številne zgodbe, tiste iz daljnih prostranstev, pa tudi tiste z domačih bregov. Vsako soboto ob 13:40 jih odkrivamo skupaj s kolegi z Radia Koper.

14:00
Poročila

»Resnična zgodovina se vedno odvija na osebni ravni«, nekje v romanu Moji starši zapiše bosansko-ameriški pisatelj Aleksandar Hemon. In vendar - ali pa morda prav zato - se to njegovo delo, v osnovi osredotočeno na življenjsko zgodbo njegovih staršev, bere skorajda kot neke vrste emocionalni zemljevid celih generacij s področja nekdanje Jugoslavije, generacij, ki so doživele vzpon socialistične družbe, njen vrhunec in njen končni razpad, obeležen s krvavo vojno, ki je mnoge - med drugim tudi Hemonove starše - pregnala v izseljenstvo. Knjigo, polno tudi v našem prostoru še vedno marsikomu znanih spominov, hrane, glasbe in čustev, ki je nedavno izšla pri založbi Goga, nam bo za tokratno Sobotno branje pomagala predstaviti prevajalka Irena Duša Draž.

Vas zanima aktualno dogajanje? V Dogodkih in odmevih, osrednji popoldanski informativni oddaji, vam ponujamo poročila, analize in komentarje ključnih aktualnih dogodkov tekočega dne – tako s področja politike kot gospodarstva, zdravstva, šolstva, kulture in športa. Vsak dan ob 15.30 na Radiu Slovenija.

16:05
Obvestila

Na 40. knjižnem sejmu, ki je največji knjižni dogodek pri nas, so Igorju Longyki podelili nagrado Slovenske sekcije Mednarodne zveze za mladinsko književnost IBBY za izjemne dosežke na področju promocije mladinske književnosti in branja. Igor Longyka se je vse poklicno življenje ukvarjal s širokim področjem razvijanja bralne kulture pri mladih. Povezoval je založnike, mentorje branja, ustvarjalce, knjižničarsko in preostalo stroko, sodeloval pri vseh glavnih revijah za otroke in mlade, 12 let je bil tudi predsednik Bralne značke in gonilna sila uvajanja novosti, ki so se v različnih oblikah ohranile vse do danes. Igor Longyka – ki je že do zdaj spretno in učinkovito povezoval svoje zanimanje za kulturo in geografijo z bibliotekarstvom, novinarstvom, glasbo in še z marsičem, tudi danes ne počiva. Pronicljiv duh in radovednost ga ženeta naprej.

17:00
Poročila

Bolj star, bolj bluz. Tako s kančkom humorja svoj deseti album »Štuo je pa štk, štk je pa štuo« označuje koroški kantavtor Milan Kamnik. Z njim nadaljuje svoje poslanstvo pisanja pesmi v koroškem narečju, dodal pa jim je še nekaj takih, ki jih lahko razumejo povsod po Sloveniji. Po glasbeni plati ta album pomeni odmik od prej prevladujočega kantrija proti bluzu, pri tem pa so za aranžmaje poskrbeli Domen Hudrap, Aljaž Lipuš in Milanova hčerka Mojca Kamnik, ki se svojemu očetu pridruži pri pogovoru v Pesmi v žepu.

Osrednja večerna informativna oddaja Radia Slovenija, Radijski dnevnik, prinaša pregled in analizo aktualnega dogajanja iztekajočega se dne doma in po svetu. Vsak dan ob 18.30 na Radiu Slovenija.

18:54
Obvestila

Spoštovane poslušalke in spoštovani poslušalci. Kmalu bomo praznovali božič, praznujejo ga tako verniki kot tudi drugi. Božič 25. decembra, ki je v Sloveniji od leta 1991 tudi dela prost dan, praznujejo katoliški in protestantski verniki, pa tudi članice in člani manjših pravoslavnih cerkva. Del pravoslavnih, med drugimi verniki Srbske pravoslavne cerkve, pa ga zaradi uporabe drugačnega koledarja praznuje 7. januarja. Praznik Jezusovega rojstva nagovarja s skrivnostjo Božjega učlovečenja. Božji Sin se je učlovečil in prišel na svet, da bi človeštvo odrešil njegovih grehov. Vabljeni k poslušanju prej prihajajočim krščanskim praznikom.

Marja najde na podstrehi angelčka …
Pripoveduje: Veronika Drolc.
Napisal: Hans de Beer.
Prevedla: Veronika Drolc.
Posneto v studiih Radia Slovenija 1997.

V Sobotnem glasbenem večeru se odpravljamo na štiriintrideseto Kreslinovanje – enega izmed letošnjih tradicionalnih decembrskih koncertov Vlada Kreslina v Cankarjevem domu. Vladu se na odru pridružijo njegovi zvesti Mali bogovi, v drugem delu, ki ga bomo predvajali prihodnji teden, pa bodo zazveneli še zvoki Beltinške bande. Vlado Kreslin letos posebno mesto namenja mladim glasbenim gostom: ob njem zapoje pevka Nina Gvardjančič, ob vrhuncu prvega dela koncerta pa občinstvo navduši radgonski rapar Leopold I.

Zadnja informativna oddaja Zrcalo dneva prinaša strnjen pregled najbolj aktualnega dnevnega dogajanja. Zaokrožimo ga vsak dan ob 22.00 na Radiu Slovenija.

Veliko slovenskih igralk in igralcev tudi odlično poje. S svojim petjem so popestrili lepo število radijskih iger, pojejo tudi v gledaliških uprizoritvah in na koncertih.
Dramska igralka Vesna Pernarčič je članica Prešernovega gledališča Kranj. V rubriki smo slišali posnetke nekaj songov iz monodrame Piaf Edith Piaf, ki so nastali leta 2006 ob uprizoritvi v veliki dvorani Grand hotela Union.

Avtor oddaje je Alen Jelen.

Dramska igralka – Vesna Pernarčič.

Uredništvo igranega programa.

23:00
Poročila

Zimski prizori iz poezije Dragotina Ketteja, Otona Župančiča, Josipa Murna, Frana Albrehta, Severina Šalija in Kajetana Koviča v interpretaciji igralaca Andreja Nahtigala.
Posneto decembra 2009.

Glasbena cesta 2.3.1.5.. Izbor albumov leta 2024 – prvo dejanje. V njem pa po pet albumov s prve in druge stopničke… https://okopislavertvslo.wordpress.com/2024/12/19/izbor-albumov-leta-2024-prvo-dejanje/

Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov