Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Sobota, 22. feb. 2025

Prvi • Sob, 22. feb.

00:00
Poročila

00:07
Ponovitev: Odprto za srečanja

01:00
Poročila

01:10
Ponovitev: Morje in mi

01:30
Ponovitev: Primorski kraji in ljudje

02:00
Poročila

02:10
Ponovitev: Glasba iz hendrixa ali glasbena oddaja

03:00
Poročila

04:00
Poročila

05:00
Poročila

05:05
Jutranji program

05:20
Vremenska napoved

Prisrčnica je rubrika, ki vsak dan odpira prostor bodisi ljubiteljski glasbeni kulturi bodisi narodno zabavni glasbi. Vsak dan prinaša novo zgodbo iz sveta zborovske glasbe, historične glasbe in plesa, ljudske glasbe, glasbe godb in pihalnih orkestrov, citrarskih zasedb, tamburaških in mandolinskih skupin, plesnih orkestrov ali pa iz sveta narodno zabavne glasbe.

Pred nekaj leti so ga razglasili za najboljšega naravoslovnega fotografa, mogoče pa se tokratnega lokalnega junaka Mateja Vraniča spomnite po filmu Divja Slovenija, ki smo ga pred nedavnim občudovali na naši televiziji Slovenija. Prihaja iz Velenja, živi v Mozirju, naša dopisnica Metka Pirc, ki se je pogovarjala z njim, pravi, da je vedno nasmejan. Delal je kot strojnik v Velenju, pa se je raje podal na neznano pot raziskovanja in odkrivanja živalskega sveta skozi objektiv. Tokrat smo Mateja Vraniča pred mikrofon povabili takoj zatem, ko so ga razglasili za novega velenjskega kulturnega ambasadorja.

Profesor je poučeval svoje študente, kako obvladovati vsakdanji stres in živeti s skrbmi. Med svojim predavanjem je stopil do katedra in dvignil kozarec vode, ki je bil na njem. Nekateri so mislili, da jih bo vprašal ali je kozarec na pol prazen ali na pol poln. Vendar je profesor vprašal nekaj drugega: »Kaj se vam zdi, kako težak je ta kozarec vode?« Odgovori študentov so se razlikovali. Nekateri so ocenjevali težo okrog osemdeset gramov, nekateri so se približali tristotim gramom.
Vendar je bilo vprašanje profesorja zvito. Študentom je končno pojasnil, da fizična teža ni najbolj pomembna. »To, koliko je kozarec težak, je odvisno od tega, kako dolgo ga držim v roki,« jim pove in nadaljuje: »Če ga držim eno minuto, to za zdravega človeka ne bo problem. Če pa ga bi držal celo uro, bom čutil bolečine v roki. Če bi ga držal cel dan, bi mi roka že povsem otopela. V nobenem od teh primerov se teža kozarca ne spremeni, toda dalj časa ko ga držim, težji se mi zdi.«
Profesor je zaključil svojo uro predavanja z mislijo: »Stres in skrbi v našem življenju so podobne kozarcu vode. Če o njih razmišljam za kratek čas, mi ne škodijo. Če razmišljam o njih dlje časa, nas lahko začnejo 'boleti' in pritiskati k tlom. Če bi o njih razmišljal že cel dan, bi se čutil povsem otrplega in ne bi bil sposoben ničesar narediti.«
V življenju se zgodi, da nas določeni dogodki ali situacije povsem preplavijo. Zdi se, kot da smo potopljeni v naše obveznosti, skrbi in ničesar drugega ne vidimo več. Tedaj se je dobro odločiti in odložiti naš 'kozarec skrbi'. Dogaja se tudi, da takšen 'kozarec' držimo že predolgo, ko je določen dogodek že davno mimo ali pa nanj ne moremo več prav nič vplivati. Voda v takšnem kozarcu se že usmradi, tako da ni več pitna, je celo zdravju škodljiva. Vse kar imamo od tega kozarca, je le še bolečina, ki se je oklepamo. In vse kar lahko naredimo je, da kozarec odložimo. Danes smo lahko pozorni na vse kozarce, ki jih po nepotrebnem držimo in si povzročamo krče v rokah.

06:00
Poročila

06:08
Jutranji koledar

06:15
Vreme z meteorologom

Osrednja jutranja informativna oddaja, Jutranja kronika, prinaša analizo najbolj aktualnega nočnega dogajanja, predvsem pa napoveduje teme, ki bodo zaznamovale dan. Strnjena, verodostojna in zmeraj aktualna. Ob nedeljah ob 7.00 na Radiu Slovenija.

Kratka informativna koristna slovenščina

08:00
Poročila

V oddaji Radijski ringaraja bomo zarepali skupaj z Rokom Terkajem - Trkajem, in Igorjem Saksido, avtorjema Repkov 2, slovenske otroške poezije v ritmu repa. Izvedeli bomo, katera je najbolj zapletena beseda na svetu, katera najbolj starinska in katera najlepša? Kaj je pravi zaklad? Kako otrokom pomagajo komet Repatec, Martin Krpan, čarovnik Čas, skrinja Živa in gusarski papagaj Nande?
Pripravite se na uro, polno zabave, čarovnije, glasbe in poezije, v njej pa kot vedno na telefonski številki 01 475 22 22 čakamo tudi na vaše klice, otroci. Se slišimo!

09:00
Poročila

Vsako soboto od 9.05 do 10.00 se imamo na prvem programu HUDO dobro. Z znanimi gosti in mladimi sogovorniki raziskujemo tako sproščene kot resne teme, od šolskih, prostočasnih, ekoloških in športnih do težav, s katerimi se mladi srečujejo v obdobju odraščanja. Mikrofone prepustimo tudi mladim novinarjem, ki so radijsko delo spoznali na novinarskih delavnicah. Sami pripravijo oddajo – in seveda HUDO!

Oddaja s športnimi izzivi in z nasveti, s katerimi bomo s sogovorniki s Fakultete za šport poskrbeli za športno aktivnost mladih in zdrav življenjski slog. Mi smo Hudo športni! Pa vi?

Mladim se kultura pogosto zdi zatežena, dolgočasna, starinska in nedostopna. In medtem ko nekateri zavijajo z očmi, ko morajo s šolo na kakšno od kulturnih prireditev, vzamejo drugi stvari v svoje roke. Kulture se lotijo na svoj, inovativen način, ki pritegne tudi njihove sovrstnike. O kulturi mladih in za mlade v oddaji KULTUROMAT, ki je na sporedu vsako soboto ob 10.30. Pridružite se nam, če vas zanima, kaj se splača prebrati, poslušati, si ogledati, kje biti zraven in kje ne.

Huda muska odgovarja na vprašanja o muziki okoli nas ter nagovarja mlade poslušalke in poslušalce h glasbenemu ustvarjanju. Pripravlja jo profesor glasbe Matej Jevnišek.

11:00
Poročila

11:50
Obvestila

12:00
Poročila

Petminutni spominski koledar je posvečen ljudem, ki so se rodili tistega dne, in dogodkom, povezanim s tem datumom.

12:15
Prva vrsta ponovitev

13:00
Poročila

13:10
Osmrtnice, obvestila

Zakaj so rjave alge in morski travniki ključni za ekološko ravnovesje in kakšen je njihov potencial pri shranjevanju ogljika? Kako znanstveniki ugotavljajo razloge za upad določenih vrst in kakšne rešitve razvijajo za njihovo vnovično naselitev? Zakaj v našem morju ni več bračiča? Kakšno je stanje biotske raznovrstnosti v severnem Jadranu? O tem in o drugih temah, pomembnih za ohranjanje pestrosti življenja v morjih, bomo v današnji oddaji Morje govorili s priznano morsko biologinjo dr. Martino Orlando Bonaca, letošnjo dobitnico nagrade Miroslava Zeia za izjemne dosežke, ki jo podeljuje Nacionalni inštitut za biologijo. K pogovoru jo je povabila Lea Širok.

14:00
Poročila

Sobotno branje govori o knjigah na poseben način. Pripoveduje o konkretni knjigi – leposlovni, poljudno-znanstveni ali strokovni – in njenem širšem kontekstu, o dogajanju na literarnem prizorišču in njegovih lavreatih. Za ljudi, ki berejo. Za ljudi knjige. Ob sobotah ob 14.30 na Prvem.

Vas zanima aktualno dogajanje? V Dogodkih in odmevih, osrednji popoldanski informativni oddaji, vam ponujamo poročila, analize in komentarje ključnih aktualnih dogodkov tekočega dne – tako s področja politike kot gospodarstva, zdravstva, šolstva, kulture in športa. Vsak dan ob 15.30 na Radiu Slovenija.

16:05
Obvestila

Pravijo, da je preteklost kot tuja, oddaljena dežela. Vemo pa, da lahko oddaljene kraje precej lažje spoznamo, če razumemo tamkajšnji jezik. To še toliko bolj velja za dežele, ki jih od nas ne ločijo tisoči kilometrov, ampak tisoči let. A le malo je ljudi, ki bi zmogli odpotovati v toliko različnih preteklosti kot tokratni gost oddaje Razkošje v glavi. Dr. Luka Repanšek, docent primerjalnega jezikoslovja na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani, bi se verjetno enako dobro znašel v stari Indiji kot stari Perziji, med Vikingi ali Kelti. Kako ga je odneslo na pot odkrivanja starih jezikov in kakšna bogastva je na tem popotovanju odkril, je razgrnil v oddaji Razkošje v glavi.

17:00
Poročila

Pevka in flavtistka Klara Veteršek je članica različnih glasbenih zasedb, kot sta Funk Fu in Magic Pond, tokrat pa nam v Pesmi v žepu predstavlja svoj prvi samostojni mali album »Intuicija in iskanje strani neba«. Glasba z elementi jazza, popevke in kantavtorstva ustvari okvir za Klarino osebno izpoved, vpeto v širši kontekst našega jezikovnega in kulturnega okolja.

Osrednja večerna informativna oddaja Radia Slovenija, Radijski dnevnik, prinaša pregled in analizo aktualnega dogajanja iztekajočega se dne doma in po svetu. Vsak dan ob 18.30 na Radiu Slovenija.

18:54
Obvestila

Janez Krmelj je na Madagaskarju postavil misijon Ampitafa. V njem so vrtec, osnovna šola, srednja šola, bolnišnica, porodnišnica in zobozdravstveni dispanzer. Na to težko dostopno območje se odpravijo tudi mnogi Slovenci, ki pomagajo domačinom. V oddaji Sledi večnosti bomo gostili tri zdravnike in laika, ki nam bodo zaupali zgodbe, ki so jih doživeli v tem misijonu: Gašperja in Evo Fortuna, Erika Mihelja ter laika Marka Petroviča.

Ježek Cedrik se bori s pošastjo - s snegom …
Pripoveduje: Jernej Kuntner.
Napisala: Tanja Cmrečnjak.
Posneto v studiih Radia Slovenija leta 2001.

V Sobotnem glasbenem večeru, ki ga ureja Jane Weber, nocoj nastopa Steve Wynn s skupino Miracle Three. Kitarist, pevec in tekstopisec Steve Wynn je slovenskim ljubiteljem glasbe znan kot vodja legendarne in kultne skupine The Dream Syndicate, v svoji bogati solistični karieri pa je med drugim v Ljubljani posnel album "Crossing Dragon Bridge" in segel celo po pesmih Tomaža Pengova. V zadnjih letih je peti član znova obujene skupine The Dream Syndicate tudi Chris Cacavas, sicer klaviaturist skupine Green On Red. Bil je tudi član skupine Giant Sand, v ljubljanski Pinelini dnevni sobi pa je nastopil s samostojnim koncertom že pred dobrim desetletjem, ko je vskočil namesto tedaj obolelega vodje skupine Green On Red Dana Stuarta. Poslušajmo koncert, ki ga je posnel Zoran Crnkovič.

Zadnja informativna oddaja Zrcalo dneva prinaša strnjen pregled najbolj aktualnega dnevnega dogajanja. Zaokrožimo ga vsak dan ob 22.00 na Radiu Slovenija.

Zgodbe iz zakladnice slovenskega ljudskega slovstva sta v zaokroženo pripovedno celoto povezala dramska igralca Eva Stražar in Urban Kuntarič, ki jih tudi interpretirata. Iskala sta nenavadne in nepoznane pripovedi, ki bi po svoji obliki bolj spominjale na pričevanja o nekih davnih, resničnih dogodkih, kot na izčiščene, spretno zapisane zgodbe. Našla sta jih v številnih zapisih slovenskih etnologov, pa tudi v ljudskih pesmih in knjigah za otroke. Režiser Klemen Markovčič je ta kolaž prevedel v zvočni jezik in to v pripovedno-igrani obliki. Gre za nekakšno radiofonsko raziskavo pripovedovalske forme, ki ima tudi na Slovenskem bogato tradicijo. Serija torej le z govorjeno in péto besedo razpira zvočni prostor slovenskim arhetipom in v pustnem času slaví slovo zime in prihod pomladi. V četrtem, sklepnem delu spoznamo izgubljenega ženina in se z roba zazremo v konec sveta.

Interpreta – Eva Stražar, Urban Kuntarič
Režiser: Klemen Markovčič
Tonski mojster: Urban Gruden
Avtor izvirne glasbe: Jurij Alič
Svetovalka za jezik: Mateja Juričan

Produkcija Uredništva igranega programa.
Posneto v studiih Radia Slovenija oktobra 2020.

23:00
Poročila

Pesnik in slikar Jože Cvelbar se je rodil leta 1895 v Dolnji Prekopi blizu Kostanjevice na Krki. V letih 1907 in 1908 ter 1914 in 1915 je obiskoval novomeško gimnazijo. Leta 1915 se je začel usposabljati v šoli za častnike, na začetku leta 1916 so ga poslali na fronto – najprej na Kras in od tam na Tirolsko. Julija 1916 je bil v bojih hudo ranjen, čez nekaj dni je umrl za posledicami ran.
Že kot dijak je pesmi in slike objavljal v dijaškem listu Izpod Gorjancev. Pesmi in črtice je objavljal tudi v revijah Zvonček, Vrtec, Angelček, Domači prijatelj, Dom in svet. Zapustil je veliko število risb in slik. Leta 1938 je France Koblar izdal Cvelbarjevo Izbrano delo. V Literarni nokturno smo uvrstili Cvelbarjevo pesem Brez naslova in fragment iz pesnitve Moji kraji in moji dragi.

Interpret Gaber Trseglav,
glasbena oprema Marko Stopar,
ton in montaža Staš Janež,
režija Ana Krauthaker.
Posneto leta 2005.
Redakcija Marjan Kovačevič Beltram, Staša Grahek.

Glasbena cesta 2.3.1.5. The Taj Mahal Sextet: Swingin’ Live At The Church In Tulsa. Tokrat v znamenju dobitnika letošnjega grammyja za najboljši album v kategoriji tradicionalnega bluesa.https://okopislavertvslo.wordpress.com/2025/02/20/the-taj-mahal-sextet-swingin-live-at-the-church-in-tulsa/

Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov