Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Torek, 21. jan. 2025

Ars • Tor, 21. jan.

Sproščujoče nočno glasbeno doživetje z najnovejšimi posnetki Evroradia.

04:00
Svitanja

Ponovitev. Predvajamo skladbe različnih zvrsti iz različnih obdobij. Skladbe iz arhiva Radia Slovenija izvajajo slovenski izvajalci: solisti, komorni glasbeniki in ansambli ter simfonični orkestri.

Na programu Ars vas v nov dan vedno povabimo z glasbo. Izbor glasbene literature od zgodnje renesanse do zmernih glasbenih tokov 20. stoletja pripravljajo uredniki in sodelavci uredništva za resno glasbo.

Osrednja jutranja informativna oddaja Druga jutranja kronika prinaša analizo najbolj aktualnega nočnega dogajanja, predvsem pa napoveduje teme, ki bodo zaznamovale dan.

Pregled aktualnih glasbenih dogodkov.

Na programu Ars vas v nov dan vedno povabimo z glasbo. Izbor glasbene literature od zgodnje renesanse do zmernih glasbenih tokov 20. stoletja pripravljajo uredniki in sodelavci uredništva za resno glasbo.

Marcello Potocco je pesnik, prevajalec in literarni teoretik. Leta 2022 je izdal najnovejšo pesniško zbirko z naslovom Odisej(ka) v labirintu. Sicer je izdal že pet pesniških zbirk in za njegove zgodnejše pesmi sta bili značilni filozofsko pretresanje človekovega vsakdana in prehajanje poezije v prozo. Pesem z naslovom Vse interpretira dramski igralec Jožef Ropoša.

Na programu Ars vas v nov dan vedno povabimo z glasbo. Izbor glasbene literature od zgodnje renesanse do zmernih glasbenih tokov 20. stoletja pripravljajo uredniki in sodelavci uredništva za resno glasbo.

10:00
Poročila

Georg Friedrich Händel je eden redkih ali morda celo edini baročni skladatelj, ki so ga po smrti častili nepretrgoma vse do današnjih dni. Že na koncu tridesetih let 18. stoletja so mu Angleži postavili spomenik v Vauxhallskih vrtovih, ob kipu največjega angleškega pesnika Johna Miltona. Vse do 20. stoletja je potem veljal za največjega skladatelja vseh časov. "Ne moremo vseskozi hvaliti Homerja!" je nekoč izjavil Franz Liszt, ko je slišal njegovo ime.

11:00
Poročila

V živo na programu gostimo slovenske glasbene poustvarjalce, s pogovori in izbrano glasbo pa predstavljamo njihovo umetniško delovanje.

12:00
Poročila

Na sporedu glasba Ermanna Wolfa - Ferrarija: uvertura in sklepni prizor tretjega dejanja opere Štiri grobijani, Šest bagatel, op. posth. za klavir in Idillio, concertino v A – duru za oboo in orkester, op.15.

13:00
Poročila

13:05
Kdo smo

Predstavljamo zgodovinske temelje Slovencev ter posameznike, ki so prispevali k osamosvojitvi naše domovine.

14:00
Poročila

Dušan Jovanović je neizbrisno zaznamoval gledališče druge polovice preteklega stoletja v slovenskem in nekdaj jugoslovanskem prostoru. Dramatik, režiser, pedagog, mislec umetnosti in družbe je slovensko in nekdaj jugoslovansko gledališče s sodelavci in sopotniki dvignil visoko nad povprečje. Vse svoje ustvarjalne moči je namenjal raziskovanju človeka in njegovega bivanja v travmatičnih okoliščinah sodobnosti in zgodovine ter skozi to optiko tudi ves čas napovedoval prihodnost.
Ob umetnikovem jubileju, oktobra 2019, sta oddajo Dušan Jovanović – osemdesetletnik pripravili Ana Perne s Slovenskega gledališkega inštituta – Gledališkega muzeja in urednica oddaje Oder Petra Tanko. Vabimo vas k poslušanju!

14:55
Medigra

Glasbena medigra.

Veliki jazzovski orkestri (big bandi) so v zgodovini odigrali pomembno vlogo. Od poznih dvajsetih letih 20. stoletja so se obdržali vse do danes. Prisluhnite zgodbam iz preteklosti in tudi sodobnim jazzovskim orkestrom.

Vas zanima aktualno dogajanje? V Dogodkih in odmevih, osrednji popoldanski informativni oddaji, vam ponujamo poročila, analize in komentarje ključnih aktualnih dogodkov tekočega dne – tako s področja politike kot gospodarstva, zdravstva, šolstva, kulture in športa. Vsak dan ob 15.30 na Radiu Slovenija.

Kocbekove novele iz leta 1951 se natančno ujemajo z naslovom tematskega sklopa letošnjih maturitetnih esejev Človek na razpotjih časa – izpostavljajo etične dileme in odločitve, ki jih mora sprejeti posameznik v časih, ko posameznik ne velja kaj dosti. Literarna oddaja o prvih dveh novelah Temna stran meseca in Blažena krivda bo tokrat v živo ustvarjena v prostorih Gimnazije in srednje šole Rudolfa Maistra v Kamniku, po oddaji pa bodo dijaki v prostem pogovoru razmišljali o vprašanjih, ki jih odpira Kocbek.

Scenarij Tanja Žavbi,
igralec Matej Puc,
bralka Mateja Perpar,
urednik oddaje Vlado Motnikar,
glasbena opremljevalka Darja Hlavka Godina.
Režiser: Klemen Markovčič.

V pogovoru bodo sodelovali dijaki Larisa Vrečar, Žan Gerič in Manca Kos .

Razvoj na področju generativne umetne inteligence je bil tako presenetljiv, ker se ni vedelo, ali v jeziku obstaja točka preloma, ki lahko omogoči ustvarjanje novih vsebin. Kaj v jeziku omogoča generativno umetno inteligenco? Kako bo ta vplivala na sporazumevanje? Ali ima človek pravico vedeti, kdaj se sporazumeva z umetno inteligenco, kdaj pa z drugim človekom? Gost bo pionir umetne inteligence pri nas, akademik Ivan Bratko, ki je tudi član Komisije za slovenski jezik v javnosti pri SAZU.

Skupaj z Zborom Severnonemškega radia in Dresdenskim komornim zborom vas vabimo k poslušanju del Maxa Regerja, Šestih ljudskih pesmih in opusa 138.

Kocbekova knjiga Strah in pogum (1951) sodi med najbolj pretresljiva dela slovenske literature 20. stoletja. Zbirka zajema štiri novele – Temna stran meseca, Črna orhideja, Blažena krivda, Ogenj. Avtor v njih tematizira človeški etos, ki je bil med drugo svetovno vojno izpostavljen skrajno srhljivim preizkušnjam. S knjigo je Kocbek ostro zarezal v tradicijo črno-belega prikazovanja osvobodilnega boja, zato pa je bil deležen ostrih napadov, bil politično obsojen in družbeno izobčen.

Bralec: Matej Puc
Režiser: Klemen Markovčič
Mojstrica zvoka: Sonja Strenar
Glasbena oblikovalka: Darja Hlavka Godina
Urednik oddaje: Alen Jelen

Posneto v studiih Radia Slovenija leta 2024.
Produkcija Uredništvo igranega programa Radia Slovenija – programa Ars, ZKP RTV Slovenija in Založba Sanje.

Za muzikal Aida, katerega prvo dejanje bomo poslušali danes, je glasbo napisal Elton John, besedila pa Tim Rice, scenarij je delo Linde Woolverton. Muzikal Aida je doživel premiero na Broadwayu 23. marca leta 2000 in bil tega leta nominiran za pet nagrad tony, dobil pa je štiri, med njimi tudi za najboljšo glasbo in za najboljšo glavno igralko.

v oddaji predvajamo posnetke skladb, ki smo jih za naš arhiv posneli s Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija in drugimi priznanimi slovenskimi orkestri.

Ernesto Cardenal (20. 1. 1925–1. 3. 2020) je bil nikaragovski pesnik, duhovnik in politik. Aktivno je sodeloval v sandinistični revoluciji in bil v letih od 1979 do 1987 minister za kulturo. Cardenal je bil odličen poznavalec staroselskih civilizacij in njihovih družbenih ureditev, to pa se je odslikalo tudi v njegovem pesniškem opusu. V oddaji predstavljamo njegovo pesnitev Quetzalcoatl, upesnjeni mit o starodavnem srednjeameriškem božanstvu.

Prevajalec Ciril Bergles,
režiserka Elza Rituper,
interpreti Majda Grbac, Radko Polič Rac, Ivan Rupnik,
glasbeni opremljevalec Peter Čare,
mojster zvoka Jure Culiberg,
urednika oddaje France Vurnik in Petra Meterc.
Produkcija 1990.

22:00
Poročila

Korak je začetek in pušča sledi na poteh, ki jih glava izbira po svoje. In nosi pečat opravljene hoje, obreda, ki vedno znova zaznamuje novo potovanje. Pravi popotniki so tisti, ki odhajajo, da bi potovali. In če se na potovanju odpre razgibana pokrajina, so pobočja gora tista, ki zahtevajo trud med vzponom in počitek pred spustom v Pot je povezana s premikom, z gibanjem, menjavanjem prostorov, s prostorom samim. Prostor pa je neločljivo povezan s časom, ki je gibljiva podoba negibne večnosti, struga, v kateri teče tok glasbe, ki je kontinuiteta zvokov, tonov in zvenov ter odsotnosti le-teh. Prostor in čas, čas in zvok se gibljejo drug v drugega kot prekrivajoče se ploskve v spiralnem krožnem gibanju okoli osi, ki je nič tišine. Spet smo na poti naše zvočne avanture in sprehod je oddih, odmik od stroge smeri. Pot je vijugava in med oddihom, ki je mirovanje, v spominih zazvenijo odmevi. Odmevi zvenov, ki naseljujejo pokrajine, v katerih se iz razgledne točke ožarišči dejavno prizorišče. Tu se dogajajo dogodki, vloge, premiki in gibi, življenja, impulzi in opazovanja. Za vsakim zvokom je misel, iz katere se izlušči smisel in zdrsne nazaj v nedotakljivo.

Gregor Strniša je v zbirki Želod objavil pet baladnih ciklov, med njimi je tudi Veseljak. Konča se z verzom: 'Ampak druge obale ni.'

Igralec Saša Tabaković,
režiser Klemen Markovčič.
Posneto maja 2012.

Oddajo Slovenski koncert v celoti namenjamo slovenski glasbi.

23:59
Slovenska himna

Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov