Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
11702 epizod
11702 epizod
Osrednja jutranja informativna oddaja Druga jutranja kronika prinaša analizo najbolj aktualnega nočnega dogajanja, predvsem pa napoveduje teme, ki bodo zaznamovale dan. Je strnjena, verodostojna, zmeraj aktualna – in najbolj poslušana radijska oddaja v Sloveniji. Vsak dan ob 7.00 na Radiu Slovenija. Kot podkast so na voljo tudi oddaje Danes do 13h, Dogodki in odmevi, Po Sloveniji Radijski dnevnik in Zrcalo dneva. Naročite se lahko tudi na kratka poročila v podkastu Novice Radia Slovenija.
Po svetu močno odmeva včerajšnja odločitev Mednarodnega kazenskega sodišča, ki je izdalo nalog za prijetje izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja, nekdanjega obrambnega ministra Joava Galanta in vodje Hamasovega oboroženega krila Mohameda Deifa. Po mnenju sodišča so vsi trije odgovorni za vojne zločine in zločine proti človeštvu. Za Deifa sicer izraelska vojska trdi, da ga je ubila julija na območju Gaze. V oddaji pa tudi o tem: - Putin zatrdil, da so v napadu na Ukrajino uporabili novo balistično raketo srednjega dosega, konflikt po njegovem dobil elemente svetovnih razsežnosti - Državni zbor bo na tajnem glasovanju odločal o imenovanju Antona Ropa na mesto guvernerja Banke Slovenije. Koalicija ostaja enotna v podpori Saši Jazbec - V Kinu Šiška se začenja 13-ti festival sodobnega plesa Cofestival
Vojna v Ukrajini je v zadnjih dneh spet stopila v ospredje. Potem ko je Ukrajina dobila dolgo iskano dovoljenje nekaterih zaveznic, da orožje dolgega dosega izstreli na rusko ozemlje, so sile Moskve včeraj v odgovor izstrelile novo balistično raketo. Ruski voditelj je zatrdil, da se razmerje sil na terenu ni spremenilo. Druge teme: - Burni in mešani odzivi ob nalogu za aretacijo Netanjahuja - Pogajalci na klimatski konferenci v Bakuju nadaljujejo pogajanja - Po več letih v Postojni le začenjajo gradnjo avtobusne postaje
Državni zbor je sinoči potrdil sveženj proračunskih dokumentov za prihodnji dve leti ter tako položil temelje ekonomski in razvojni politiki vlade. Določil je rekorden obseg, izdatkov, 17,1 milijarde evrov. Vanje je vključil prenovljeno financiranje plač in občin, okrepljena so sredstva za gospodarstvo, znanje, zdravje in stanovanja. Fiskalni svet opozarja na tvegano javnofinančno načrtovanje, opozicija in gospodarstvo pa pogrešata nižjo obdavčitev dela. Drugi poudarki oddaje: - Poštarji po dogovoru s poslovodstvom družbe odpovedali stavko, načrtovano za jutri. - Odbori Evropskega parlamenta prvič po četrt stoletja niso zavrnili nobenega od komisarskih kandidatov. - Pogajalci na podnebni konferenci v Bakuju šele davi dobili prve vsebinske osnutke končnih sklepov, a ti so neizoblikovani.
Poslanci so izglasovali proračuna za prihodnji dve leti. Slovenska poraba bo v tem času rekordno visoka; vlada sicer v luči vrnitve evropskih fiskalnih pravil načrtuje znižanje primanjkljaja. Druge teme: - Evropske stranke dosegle konsenz, odbori potrdili vse evropske komisarje - Ameriški senatorji zavrnili omejitev orožarskih dobav Izraelu - Minister za naravne vire Jože Novak pohvalil sanacijo vodotokov
Napetost po zadnjih zaslišanjih kandidatov za evropske komisarje še ni popustila, saj pristojni odbori še niso končali ocenjevanja zadnje šesterice, ki naj bi zasedla podpredsedniške položaje v novem kolegiju Evropske komisije pod vodstvom Ursule von der Leyen. Zaplet bi se utegnil razrešiti danes, ko naj bi se znova sešli vodje političnih skupin. Če bodo presekali gordijski vozel, ki je nastal pri treh imenih komisarskih kandidatov, bi lahko Evropski parlament prihodnji teden dokončno potrdil mandat novemu komisarskemu kolegiju. Drugi poudarki oddaje: - Severnokorejski vojaki naj bi v Kursku delovali pri marincih in v padalskih enotah. - Na podnebni konferenci v Bakuju ni prave volje za dosego finančnega dogovora. - V Kopru podelili nagrado in listine PONT za dosežke v medkulturni književnosti.
Bo danes morda znana usoda kandidatov in kandidatk za podpredsedniške položaje v prihodnji Evropski komisiji in s tem odprta pot k njenemu dokončnemu formiranju? Pristojni odbori Evropskega parlamenta so kandidate sicer že zaslišali, a so odločanje o njihovi primernosti preložili, danes pa naj bi se znova srečale vodje političnih skupin. Drugi poudarki oddaje: - Washington obsodil neodgovorno retoriko Moskve glede jedrskega orožja - Netanjahu ob obisku Gaze ostro nad Hamas; za izraelske talce ponudil denarno nagrado - V ospredju evropskega tedna zmanjševanja odpadkov odpadna hrana.
Problematika omrežnine za električno energijo se je včeraj preselila v državni zbor. Pristojni parlamentarni odbor je po dolgotrajni razpravi o novem sistemu obračunavanja omrežnine in številnih pojasnilih Agencije za energijo pozval k prilagoditvi tako, da bi bila razlika med tarifami v poletni in zimski sezoni manjša. Poleg tega predlaga prehodno obdobje za uveljavitev novega sistema. Drugi poudarki oddaje: - Evropski zunanji ministri brez podpore predlogu o zamrznitvi političnega dialoga z Izraelom in za nadaljnjo pomoč Ukrajini ob tisoč dneh ruske invazije. - Podnebni vrh v Bakuju za zdaj brez napredka, Slovenija opozorila na pregledno poročanje o vojaških izpustih. - Tadej Pogačar in Urška Žigart na Večeru zvezd pričakovano izbrana za najboljša slovenska cestna kolesarja sezone.
Agencija za energetiko mora spremeniti nov sistem obračunavanja omrežnine, sta pozvala tako premier Robert Golob kot parlamentarni odbor za okolje. Na agenciji sicer morebitnih sprememb pri časovnih blokih ne izključujejo. Drugi poudarki oddaje: - Mineva tisoči dan ruske invazije na Ukrajino; retorika med Moskvo in Washigtonom z novimi zaostritvami. - Več deset aktivistov v Hongkongu obsojenih na zaporne kazni. - Bodo v Vipavski dolini postavili največji namakalni sistem v državi?
Osrednja jutranja informativna oddaja Druga jutranja kronika prinaša analizo najbolj aktualnega nočnega dogajanja, predvsem pa napoveduje teme, ki bodo zaznamovale dan. Je strnjena, verodostojna, zmeraj aktualna – in najbolj poslušana radijska oddaja v Sloveniji. Vsak dan ob 7.00 na Radiu Slovenija.
V Bakuju se je iztekla prva polovica letošnje podnebne konference. Osrednje vprašanje, kako priskrbeti več kot desetkratnik zdajšnjega zneska za podnebne ukrepe, še čaka na odgovor. Ker je svetovno gospodarstvo od lanskoletne konference, ki je prinesla težko dosežen dogovor o zmanjšanju rabi fosilnih goriv, v nebo izpustilo več emisij, slovenska delegacija v Azerbajdžanu opozarja na pomen spoštovanje dogovorov. V oddaji tudi: - V Bosni in Hercegovini opozarjajo na počasno popoplavno sanacijo. - Svetovni dan spomina na žrtve prometnih nesreč s poudarkom na mladih voznikih. - Festival kolin na Primorsko in Notranjsko prinaša številne dogodke.
V Mariboru bo danes uradno zaživela nova stranka. Anže Logar namreč ustanavlja Demokrate - stranko, ki naj bi po njegovih besedah pritegnila tudi marsikoga, ki se doslej v strankarski politiki ni videl. Logar je sicer "nekaj novega", torej samostojno politično pot, napovedal takoj po predsedniških volitvah pred dvema letoma. Njegovo ločevanje od SDS, v kateri je deloval 25 let, pa je trajalo kar dolgo. Svoje delovanje je pred tem zastavil v Platformi sodelovanja, za prvo podobo nove stranke pa bo ob predstavljenih programskih izhodiščih zelo pomembno tudi, kdo se ji bo pridružil že takoj na začetku delovanja. V oddaji tudi: - Odbor za finance o dopolnilih k predlogu rekordnega proračuna za prihodnje leto. - Na enega od sedežev Mirovne misije v Libanonu padel topniški izstrelek. - Ukrajina pogovor med Scholzem in Putinom označila kot poskus popuščanja Rusiji.
Pozno dopoldne bodo dokumente za plačno reformo v javnem sektorju dodali predstavniki vlade in pristojnih sindikatov - a ne nujno vsi. Kaj bodo storili sindikati državne uprave? Druge teme: - Vlada podaljšala regulacijo cen elektrike za gospodinjstva, gospodarstvu naj bi pomagala z novim interventnim zakonom - Znanih je vse več obrazov nove vlade Donalda Trumpa. Njegovi kritiki opozarjajo, da gre za najbolj sporna imenovanja doslej. - Otroci začenjajo dan s tradicionalnim slovenskim zajtrkom. Ta bo zaokrožil slovenski teden hrane, ki poudarja samooskrbo.
Vlada in sindikati javnega sektorja bodo dopoldne podpisali kolektivne pogodbe in druge dokumente, ključne za uveljavitev sprememb v plačnem sistemu. Te med drugim odpravljajo plačna nesorazmerja in spreminjajo plačno lestvico, ki se bo začela na ravni minimalne plače. Drugi poudarki oddaje: - Vlada s podaljšanjem regulacije cen energije blaži posledice višje omrežninske sezone na končni strošek. - ZDA Libanonu predale osnutek predloga za premirje med Hezbolahom in Izraelom. - V Štanjelu v prihodnjih mesecih vzpostavitev prvega kulturnega inkubatorja pri nas.
Državni zbor bo popoldne na izredni seji potrjeval sveženj davčnih zakonov. Z njim je vlada razočarala gospodarska združenja, ki že dolgo terjajo razbremenitev plač. Predlaga pa dobrodošle manjše popravke in poenostavitve, ugodnosti za privabljanje kadrov, zagonska podjetja in naložbe; poleg tega zaostruje pogoje za normirance in zvišuje davek na sladke pijače. Ostali poudarki oddaje: Zaradi novega sistema obračunavanja omrežnine vlada najverjetneje v podaljšanje regulacije cen elektrike za gospodinjstva Tudi Sodni svet ob grožnjah sodnikom in tožilcem opozarja na nevarnosti, ki spodjedajo temelje pravne države Trump na obisku pri Bidnu o lepšem svetu in mirnem prenosu oblasti; republikanci s popolno prevlado v kongresu
Vlada bo danes predvidoma razpravljala o prihodnjih cenah električne energije. Koalicijski partnerji so glede novega sistema obračunavanja omrežnine pri elektriki ocenili, da je neustrezen. Dvome imajo tudi v kabinetu predsednika vlade. A ker gre za področje v pristojnosti Agencije za energijo, namerava vlada v cene elektrike poseči s podaljšanjem regulacije cene energije za gospodinjstva. Drugi poudarki oddaje: - V državnem zboru potrjevanje svežnja davčnih zakonov. - Ameriškim republikancem se večina obeta tudi v predstavniškem domu. - Ivančna Gorica tik pred največjo naložbo v zgodovini občine.
Kako bo vlada rešila zadnji zaplet na poti do plačne reforme v javnem sektorju? Sindikati državne uprave pred podpisom kolektivne pogodbe namreč želijo boljše ovrednotenje dela zaposlenih. Ministrstvo za javno upravo na drugi strani meni, da glede na predlagana zvišanja plač ni povsem jasno, zakaj sindikati nočejo podpisati kolektivne pogodbe. Drugi poudarki oddaje: - Slovenska trgovina bo ob ohlajanju gospodarstva letos očitno beležila upad prihodkov. Trgovci ob tem razmišljajo predvsem, kako in na kakšen način najti oziroma zadržati potrošnike. - Napovedi, da bo med člani administracije novoizvoljenega ameriškega predsednika Donalda Trumpa tudi poslovnež Elon Musk, so bile pravilne. Najbogatejši zemljan bo vodil novoustanovljeno ministrstvo za vladno učinkovitost. - V Cankarjevem domu se danes začenja 35-ti Ljubljanski mednarodni filmski festival - Liffe. V uradnem tekmovalnem programu bodo prikazali 10 filmov, od tega so jih šest režirale ženske, kar se po besedah programskega direktorja Simona Popka kaže tudi v temah filmov. Do 24-ega novembra bodo na festivalu predvajali 91 celovečernih in tri sklope kratkih filmov.
Plačna reforma v javnem sektorju je vse bliže. Danes bo znano, koliko kolektivnih pogodb so sindikati parafirali in s tem napovedali petkov podpis. Zapleta se pri sindikatih državnih organov, ki od vlade zahtevajo boljše vrednotenje njihovega dela. Preostali poudarki oddaje: - Koalicija naj bi glasovala proti Antonu Ropu za guvernerja Banke Slovenije - Na zasedanju Varnostnega sveta ameriška opozorila Izraelu pred prisilnim razseljevanjem in stradanjem v Gazi - Začenja se Ljubljanski mednarodni filmski festival - Liffe
Na 29-ti podnebni konferenci Združenih narodov v Bakuju bodo drugi dan v ospredju nagovori visokih predstavnikov sodelujočih držav. Slovenija - po odpovedi udeležbe premiera Roberta Goloba - na ravni voditeljev nima predstavnika. Tudi največji svetovni onesnaževalki, Kitajska in Združene države Amerike, sta poslali zgolj odposlance. Ameriški John Podesta je opozoril na negotovo prihodnost po zmagi Trumpa na predsedniških volitvah. Ostali poudarki oddaje: - Pred pristojnimi odbori Evropskega parlamenta zadnji krog zaslišanj komisarskih kandidatov. - Konec tedna začenja veljati pravica do odklopa; inšpektorji bodo začeli nadzor po 16-em novembru. - Košarkarji Krke doma izgubili šestič v tej sezoni jadranske lige; tokrat boljši beograjski FMP.
Prvi dan podnebne konference Združenih narodov v Bakuju je bil v znamenju novih alarmantnih podatkov Svetovne meteorološke organizacije in pozivov k iskanju skupne rešitve za podnebne finance. Končal pa se je s prvim prebojem: predstavniki držav so potrdili pravila glede trgovanja z emisijami ogljikovega dioksida. Danes pa 77 najvišjih predstavnikov držav začenja vrh svetovnih voditeljev. V oddaji tudi: - Pred evroposlance še kandidati za podpredsednike Evropske komisije - Trump gostil izraelskega ministra za strateške zadeve Dermerja - V Novem mestu načrtujejo prenovo tržnice in Narodnega doma
Neveljaven email naslov