Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
242 epizod
242 epizod
Vsak ponedeljek zjutraj vtipkamo klicno kodo naših dopisnikov in sodelavcev ter preverimo aktualno dogajanje v različnih državah sveta.
Vrnitev Donalda Trumpa pozorno spremljajo tudi v Moskvi. V nedeljo bodo predsedniške volitve v Belorusiji. Kmalu bo minilo leto dni od smrti Alekseja Navalnega, minuli teden so na visokoe zaporne kazni obsodili njegove odvetnike.
Akt o digitalnih storitvah poligon merjenja moči med Evrop in Ameriko? Ali se EU boji vznejevoljiti Donalda Trumpa? Zakaj Belgijce razburja pokojninska reforma, ki je stopila v veljavo 1. januarja letos? Zakaj je podatek o manjši količini zaseženega kokaina v antwerpenskem pristanišču lani v primerjavi z letom prej varljiv?
V ZDA se dobro spominjajo dogodkov izpred natanko štirih let, namreč vdora privržencev Donalda Trumpa v poslopje zveznega kongresa. Ampak razlage tega dogodka si še zmeraj diametralno nasprotujejo. Ali se Ameriki – in svetu – obeta repriza 6. januarja 2021 ali so tokrat razmere drugačne? Zakaj prav 6. januar? Gre za natančno določen dan v ameriškem volilnem koledarju. Veliko prahu je dvignila tudi Bidnova izbira ljudi, ki jim je podelil najvišje civilno priznanje – medaljo za svobodo.
Kaj pomeni za EU padec sirskega režima, ali bodo migrantske poti v Evropo manj obljudene? Kako močno dogodki na Bližnjem vzhodu vplivajo na Evropo? Kaj se bo zgodilo januarja prihodnje leto, po inavguraciji Trupma za ameriškega predsednika? Je mogoče napovedati, da bo leto 2025 boljše za Bližnji vzhod?
Kakšno je predpraznično vzdušje v Trstu? Praznike bo najbrž marsikdo izkoristil tudi za veselje na belih strminah. So smučišča v sosednji Furlaniji Julijski krajini že v pogonu? Po čem si bodo iztekajoče se leto zapomnili Slovenci v Italiji, kateri dogodki so bili ključni za narodno skupnost?
V Srbiji je zadnje tedne zelo burno. Po tragediji v Novem Sadu, ko je v zrušenju nadstreška komaj obnovljene železniške postaje umrlo 15 ljudi, dva pa se še vedno borita za življenje, se vrstijo protesti, ki so se jim pridružili tudi študenti z blokadami fakultet. Predsednik Vučić je študente obtožil, da se gredo politčni boj, za katerega na Univerzah ne bi smelo biti prostora. Pravi, da je vse zahteve izpolnil, med drugim je vlada objavila 195 dokumentov v zvezi s postajo. Ampak študenti trdijo, da to ni res. . Predsednik Aleksandar Vučić je sicer zdaj odprl novo fronto, pravi, da ZDA proti NIS-u, Naftni industriji Srbije uvajajo sankcije, kar bi lahko pomenilo velik problem pri oskrbi z energenti.
Zakaj in kako je strmoglavljeni sirski predsednik Bašar Al Asad pobegnil v Moskvo? Ali premirje v Libanonu drži? V senci vsega dogajanja ostaja Gaza. Kakšen Bližnji vzhod bomo videli v letu 2025?
Hrvate čakajo tik pred koncem leta volitve predsednika republike, interes za ta položaj je do zdaj izkazalo 13 kandidatov. Še en minister v HDZjevi vladi je zaradi korupcije ostal brez pložaja. Tokrat je spodrsnilo ministru za zdravje Viliju Berošu, ki je osumljen, da je nagovarjal ravnatelje hrvaških bolnišnic naj kupijo točno določeno medicinsko opremo. Poleg njega sta s svojih položajev odstopila tudi dva znana zdravnika. Vsi pa seveda trdijo, da niso krivi.Vpleteni se bodo, če bo obtožnica potrjena, branili s prostosti. Je pa poleg same afere velika zgodba v hrvaških medijih postala tudi knjiga, ki jo je pod roko nosil zdravstveni minister Beroš, ko je odšel iz pripora. V soboto se je začel zagrebški advent, ki bo trajal do 7. januarja. Kakšne so cene ponudbe na stojnicah?
Jutri bo izšla biografija nekdanje kanclerke Angele Merkel z naslovom SVOBODA. Časnik Die Zeit je objavil nekaj odlomkov iz knjige, ki je menda nastajala brez peresa v senci. Nekdanja kanclerka je imela kar nekaj pomnjenja vrednih srečanj z Donaldom Trumpom, ki je bil vnovič izvoljen za predsednika ZDA. Se je Merklova glede njega izrazila diplomatsko? Mineva tretji teden, odkar ima Nemčija manjšinsko vlado. Se to kaj pozna v državi? Pozornost se že usmerja v kanclerskega kandidata krščansko demokratske unije (CDU) Friedricha Merza, ki bi lahko bil naslednji kancler. Bi z njim nastopile velike spremembe?
Zagotovo je v preteklih dneh v Sloveniji odmevala odločitev goriškega občinskega sveta, da Benitu Mussoliniju ne odvzame naziva častnega občana. Kako so polemiko spremljali naši rojaki v Furlaniji Julijski krajini? V Trstu so obeležili 50-letnico Slovenskega raziskovalnega inštituta, na zadnji novembrski dan bo odprtje tradicionalnega Miklavževega sejma. Na isti dan pa bo v Gorici zaživel Andrejev sejem.
V Belgiji danes ne praznujejo Martinovega, imajo pa državnik praznik, ki je vezan na konec prve svetovne vojne. Ali belgijsko vinogradništvo res doživlja razcvet? V Klicni kodi smo skočili tudi v Francijo, od koder je prišla novica, da so se v zvonikih znamenite pariške katedrale Notre Dame spet oglasili njeni zvonovi. Kdaj bo odprtje katedrale?
V Pensilvaniji, ki je ena od za volitve ključnih, nihajočih držav javnomnenjske poizvedbe kažejo popolno izenačenost Kamale Harris in Donalda Trumpa. Končna raziskava New York Timesa in Siene, objavljena včeraj, daje nekoliko presenetljivo podobo in napoveduje zmago Harris. Kakšna je bila kampanja na eni in kakšna na drugi strani? Sta nagovorili volivce v zadostni meri? V senci predsedniških volitev Američani volijo tudi predstavniški dom kongresa in tretjino senata. Tudi te volitve so pomembne.
Lukašenko se odpravlja na volitve po sedmi predsedniški mandat, ruska centralna banka je ključno obrestno mero zvišala na rekordnih 21 odstotkov, Duma bo razpravljala in sprejela zakon o preprečevanju destruktivne ideologije.
V Avstriji tečejo pogajanja o oblikovanju nove zvezne vlade in predsednik Alexander van der Bellen še ni nikomur podelil mandata za sestavo nove koalicije, zakaj prihaja do zapletov in kdaj je pričakovati, da bo predsednik mandat vendarle podelil? Kaj koroški Slovenci pričakujejo od nove vlade?
Pred 10 dnevi so poplave in zemeljski plazovi prizadeli Bosno in Hercegovino. Žalost in strah sta se spremenila tudi v jezo, iskanje odgovornih. Namreč Donjo Jablanico je pod sabo pokopal kamnolom, ki nikoli ni imel dovoljenja za obratovanje, pa je bil tam več kot 2 desetletji. V območje sicer zaprto za novinarje se je uspelo prebiti našemu dopisniku Boštjanu Anžinu, izpovedi, pričevanja preživelih in prizadetih so skromno rečeno osupljiva. Kaj ljudje tam potrebujejo zdaj, kaj bodo potrebovali v naslednjih mesecih, ko prihaja zima? Daljšo reportažo iz prizadetih območjih si lahko ogledate nocoj v televizijskem Tedniku.
Na prvo obletnico Hamasovega napada, ki je v Izraelu zahteval več kot tisoč življenj in sprožil vojno v Gazi smo se v Klicni kodi pogovarjali z bližnjevzhodno dopisnico Karmen Švegl, ki se je oglasila iz Bejruta. Leto pozneje se vojaški konflikt širi v Libanon, mnogi se bojijo, da je to uvod v vojno z Iranom.
Težave ima spet vladajoča hrvaška stranka HDZ. Dva njena vidna člana so policisti nedavno aretirali zaradi finančne afere, še bolj zanimivo pa je, da sta oba odstopila s svojih vidnih položajev le nekaj dni preden jima je policija potrkala na vrata. Ali sta morda vedela za kriminalistično preiskavo zoper njiju? Ponovno je zavrelo tudi med vlado in predsednikom države. Hrvaška vlada namreč že od pomladi napoveduje, da bo s prvim januarjem ponovno uvedla obvezno služenje vojaškega roka. Obrambni minister se o tem očitno ni posvetoval z vrhovnih poveljnikom vojske, predsednikom države Zoranom Milanovićem. Bo torej Hrvaška prihodnje leto imela nove nabornike ali ne? Novosti se obetajo tudi zaposlenim v šolah, učiteljem, čistilkam, hišnikom… po novem bodo za svoje delo dobivali ocene. Kakšni so odzivi učiteljev na to, da bodo zdaj tudi oni ocenjevani?
Pred kratkim je Karnijske Alpe obiskal italijanski predsednik Sergio Mattarella. V kraju Ampezzo je počastil 80-letnico Karnijske republike. Ta del zgodovine pri nas ni dobro poznan, kaj se je dogajajo pri naših sosedih leta 1944? Muzej literature v Trstu je posvečen književnikom, ki so navdih našli v večkulturnem mestu, v nekdanjem pristaniškem središču Avsto-Ogrske monarhije. Boris Pahor je še pred smrtjo svoj pisalni stroj podaril pobudnikom muzeja. Z majčko skupine Laibach izvemo za glasbeno interpretacijo Alamuta Vladimirja Bartola, znana grafika Avgusta Černigoja pa dopolnjuje predstavitev Srečka Kosovela. Slovenski literarni svet zastopajo še Alojz Rebula, Marko Kravos, Dušan Jelinčič, pozabili niso niti na prvo ženski časopis, ki ga je urejala Marica Nadlišek.
Od danes na vseh nemških kopenskih mejah veljajo poostreni nadzori. Pred natanko tednom dni, ko je Nemčija najavila te nadzore, je notranja ministrica izjavila še, da bodo na mejah množično zavračali migrante. Izjava je razburila Avstrijce, poljskega in grškega premierja. Kakšni so v resnici načrti – bodo pribežnike obračali na nemški meji? V tem času ni hvaležno biti vodja kadrovske službe v Volkswagnu, če si zadolžen za enostransko odpoved pogodbe o varnosti zaposlitve, ki je v podjetju veljala od 1994 in bi se iztekla čez 5 let. Kaj to pomeni za zaposlene in prihodnost največjega evropskega avtomobilskega proizvajalca?
Po evropskih volitvah se je sicer Evropski parlament že oblikoval, še vedno pa nimamo evropske komisije in dogajanje zadnjih dni je na tem področju zelo dinamično in vanj je vpletena tudi Slovenija. Dnevni migranti se srečujejo s podobnimi težavami kot slovenski - dolgo čakanje v kolonah na poti v službo. Sinoči so se v Parizu z veličastno slovesnostjo končale še paralimpijske igre. Kakšna bo zapuščina obojih iger?
Neveljaven email naslov