Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
610 epizod
610 epizod
Oddaja je namenjena kulturnemu in umetniškemu dogajanju v Mariboru in širše. V njej napovedujemo premiere ter druge kulturne dogodke prireditve v severovzhodni Sloveniji in poročamo o njih.
V oddaji o kulturi in umetnosti gostimo avtorja mladinske trilogije Animus Mariborčana Jana Bilodjeriča, ki z veliko fantazije in pustolovskimi dogodivščinami glavnih junakov sooča mlade bralce z odraščanjem in življenjem. S plesalko, koreografinjo in pedagoginjo Anjo Bornšek, prav tako Mariborčanko, pa se bomo pogovarjali o doživljajskih uprizoritvenih dogodkih, ki postajajo sestavni del sodobne plesne umetnosti.
Zbirka kratkih zgodb Gnezda etnologinje in bibliotekarke Jerneje Ferlež je avtoričin literarni prvenec, napisan na rezidenci v Idriji in odstira doživljanje tega mesta, njegovih prebivalcev in kulturne dediščine. Mariborčanka bo o svoji zadnji knjigi, ki je poklon Idrijčanom, govorila v oddaji o kulturi in umetnosti. Predstavili smo tudi razstavo umetniških del 44 umetnic in umetnikov Vzporedni svetovi v galeriji Društva likovnih umetnikov Maribor.
V oddaji o kulturi in umetnosti se na kratko ustavljamo pri Prešernovih nagrajencih za leto 2025, osrednji temi oddaja pa sta predstavitev pregledne razstave likovnih del iz umetniške zbirke kidričevskega Talumova v Mestni galeriji Ptuj in pogovor z avtorjem zadnje knjige trilogije Kurji pastir Ferijem Lainščkom.
Lutkovno gledališče Maribor praznuje 50. obletnico profesionalnega delovanja, jubilej praznujejo z uprizoritvijo najboljših predstav minulih sezon. Operno-baletni ansambel Slovenskega narodnega gledališča Maribor pa bo drevi premierno predstavil obnovljeno opero Turandot Giacoma Puccinija in tako zaznamoval 100. obletnico smrti tega italijanskega skladatelja. To sta tudi osrednji temi oddaje o kulturi in umetnosti.
V Mariboru se v teh dneh vrstijo številni dogodki v čast generalu Rudolfu Maistru, ki je s svojimi vojaki 23. novembra leta 1918 prevzel oblast v Mariboru in je mesto postalo slovensko. Osrednja prireditev v poklon temu velikemu domoljubu in pesniku bo v soboto ob 18. uri na Slomškovem trgu, ko bodo na dokumentarno umetniškem dogodku uprizorili to Maistrovo akcijo za slovenski narod pred 106 leti. O prirediti, s katero se mesto in številne kulturne ustanove poklanjajo Maistru in o festivalu umetnosti, tehnologije in znanosti Kiblix bo govora v oddaji o kulturi in umetnosti.
V mariborski Minoritski cerkvi bo nocoj ob 18.uri premiera dokumentarne opere Ovis s podnaslovom Dolgočasne ovce, ki spreminjajo svet. To je vizualna, glasbena, gledališka in performativna predstava o sobivanju ovce in človeka skozi tisočletja, ki jo je v sodelovanju z različnimi ustvarjalci in znanstveniki zasnovala skladateljica, režiserka in dirigentka Karmina Šilec. V osprejdju tega velikega dogodka z okoli 50 nastopajočimi so torej ovce, ki so močno vplivale na razvoj človeške družbe. Podrobneje o umetniiškem dogodku, ki se bo selil in z njim občinstvo med različnimi prizorišči Kulturne četrti Minoriti torej v oddaji o kulturi.
V oddaji o kulturi predstavljamo nocojšnjo premiero velikega klasičnega baleta o boju za svobodo v času francoske revolucije Plameni Pariza v SNG Maribor, ustavljamo se tudi na odru ptujskega gledalšča, kjer pripravljajo predstavo o življenju za gledališkimi kulisamii, opominjamo pa tudi na fotografsko razstavo Moški z obrazom navzdol Matjaža Wenzla v Mestnem parku Maribor.
Avtorski projekt Arthanatos o umetnosti in smrti povezuje glasbo in filozofijo v obliki sodobnega pripovedništva. Avtorja umetniškega dogodka skladatelj in glasbenik Vasko Atanasovski in filozofinja Magdalena Germek sta ob temah, ki od nekdaj vznemirjata človeštvo, zbrala različne glasbenike in napovedujejo nepozaben umetniški dogodek.
V Slovenskem narodnem gledališču Maribor so po15 letih obnovili absurdno komedijo Malomeščanska svatba dramatika Bertolda Brechta v režiji Mateje Koležnik in jo bodo premierno uprizorili v petek ob 20. uri. Na Intimnem odru GT 22 pa prav tako nocoa ob 20. uri premierno uprizarjajo avtorsko predstavo z naslovom Death and Sound, v prevodu Smrt in zvok, v kateri ustvarjalci premišljujejo o minevanju, izgubi bližnjih in o strahovih pred koncem življenja. V razstavišču Kibela pa je do 9. novembra na ogled velika prostorska instalacija z naslovom Močvirje, s katero se umetnico Mateja Kavčič in Alja Piry poklanjata naravi v umetniškem prostoru in pozivata obiskovalce, da naravo ohranimo.
Predstavljamo jubilejni, 30. Mednarodni festivala računalniške umetnosti v Mariboru, operno predstavo za mladostnike z naslovom Mož, ki je izumil strelo in govori o življenju in izumih Nikole Tesle in si jo lahko do 25. oktobra ogledate v SNG MB, ter vabimo na Koncert za mir s priznanimi slovenskimi glasbeniki in zborovskimi pevci v nedeljo Dvorani Union.
Dnevi mariborske alternativne gledališke produkcije pod okriljem 6. Festivala ZIZ predstavlja sedem uprizoritev mariborskih producentov iz pretekle sezone. Festival bodo sklenili jutri s podelitvijo nagrad najzaslužnejšim. Trije Mariborčani, priznani gledališki ustvarjalci pisatelj in dramatik Rok Vilčnik, režiser Matjaž Latin in igralec Vlado Novak so na oder Kluba KGB postavili zgodbo o mariborskem brezdomcu Jožeku. Premiera bo nocoj ob 20. uri.
V Mestnem gledališču Ptuj odpirajo sezono s premiero sodobne drame Radost o izgubi doma in osamljenosti v današnji družbi Nejca Gazvode. Z eno najslavnejših oper italijanskega skladatelja Gaetana Donizettija Lucia di Lammermoor, privlačno tudi v sodobnem času, pa operno sezono začenjajo v Slovenskem narodnem gledališču Maribor.
Komedijia Ženske na oblasti, prirejena po 2.400 let starem besedilu ki jo na dramski oder Slovenskega narodnega gledališča Maribor postavlja Juš Zidar in Festivala animiranega filma StopTrik, ki odpira razmislek o umetni inteligenci in vplivu tehnologije na umetnost sta osrednji temi oddaje o kulturi in umetnosti.
V oddaji o kulturi smo povabili na mednarodni festival dokumentarnega filma DOKUDOC v Mariboru in opozorili, da je v mestu tudi Festival fotografije. Prvi v tem našem z informacijami nasičenem svetu poglobljeno razkriva področja, o katerih vemo nič ali malo, drugi skrbi za to, da se na razstavah srečamo tudi s temami, ki so vsenavzoče in vzbujajo nelagodje, a se je prav zato treba o njih pogovarjati. Preden se izteče, pa opozarjamo tudi razstavo manjših skulptur in risb mariborskega kiparja Vojka Štuheca.
V štajerski prestolnici poteka priznani glasbeni Festival Maribor; letos črpa iz korenin glasbene tradicije, ki jo je oblikovalo sosedstvo kultur, začenja se jubilejna deseta sezona Intimnega odra v GT22- s performansom Roka Kravanje Slovenska transverzala; umetnik pravi, da je premiera v Mariboru več kot primerna, saj se ta planinska pot začenja prav tu. V mestu je tudi Festival fotografije Maribor, na velika platna pa prihaja kratki animirani film bratov Predin o kultni pravljici Muca Copatarica.
Slovensko narodno gledališče Maribor drevi z uprizoritvijo slovitega baleta Romeo in Julija na mariborskem Glavnem trgu odpira novo gledališko sezono. Balet pod zvezdami, večerni veličasten dogodek, je darilo prebivalcem Maribora.
V oddaji predstavljamo utrinke 18. festival sodobnega plesa Platforma v Mariboru s predstavami umetnikov iz Argentine, Sirije, Francije, Italije, Češke, Slovaške in Slovenije ter se ustavljamo na razstavi Operacija Barbarossa skupine Laibach v razstavišču Kibela.
V oddaji o kulturi poročamo z 28-ih mednarodnih Dnevov poezije in vina na Ptuju. Festival omogoča številna srečevanja s pesniki in na njih so dogajajo globlji uvidi v resnice sveta; pri tem pa svojo vlogo prislovnično odigra tudi vino. Povezali smo aktualno in brezčasno - Odprto pismo Evropi, Zdenka Kodriča kot osrednjega domačega gosta, Tomaža Šalamuna ob desetletnici njegove smrti in pesniške glasove, ki tudi v nerazumljivem jeziku uročijo s svojo lepoto.
Predstavljamo 35. Mednarodni lutkovni festival v Mariboru, začel se bo jutri, in 28. Dneve poezije in vina Ptuj, pesniške večere, koncerte in pokušine vin v 19 krajih Slovenije
V oddaji o kulturi in umetnosti predstavljamo album uglasbene poezije mladih mariborskih ustvarjalcev pesnice Alje Pušič in glasbenika Gašperja Dreva z naslovom Neskončno dolgi pogovori. Album z dvema zgoščenkama je nastal v sodelovanju njunih prijateljev, pomagali pa so jim tudi priznani ustvarjalci pesnica Nina Medved in glasbenik in skladatelja Samo Šalamon in Boštjan Gombač. Sprehod po likovnih razstaviščih razkriva likovno ustvarjanje Marka Košnika in Stojana Špegla.
Neveljaven email naslov