Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
688 epizod
688 epizod
Mladim se kultura pogosto zdi zatežena, dolgočasna, starinska in nedostopna. In medtem ko nekateri zavijajo z očmi, ko morajo s šolo na kakšno od kulturnih prireditev, vzamejo drugi stvari v svoje roke. Kulture se lotijo na svoj, inovativen način, ki pritegne tudi njihove sovrstnike. O kulturi mladih in za mlade v oddaji KULTUROMAT, ki je na sporedu vsako soboto ob 10.30. Pridružite se nam, če vas zanima, kaj se splača prebrati, poslušati, si ogledati, kje biti zraven in kje ne.
Anja Pavlin, po izobrazbi inženirka hortikulture, je mlada novomeška glasbenica, organizatorka prireditev in pisateljica. Kadar ne nastopa ali piše, svoj čas rada posveča živalskim prijateljem. Ti so navdihnili njeno knjigo za otroke z naslovom Prigode polžka Petra, ki je izšla pri Založbi Didakta in dobila tudi svojo glasbeno različico. O prigodah in dogodivščinah Polžka Petra je z avtorico zgode spregovorila Kaja Čelan. Besedilo je prebrala Lana Furlan.
Tija Kladivnik, Gaj Stantič Kobal in Iva Čurkovič so mladi ustvarjalci, ki delujejo pod okriljem Kulturnega društva Pozitiv in se ukvarjajo s fizičnim gledališčem. O svojih gledaliških izkušnjah, pomenu fizičnega gledališča in slovenski mladinski gledališki sceni so se v tokratnem Kulturomatu pogovarjali s Kajo Čelan. KUD Pozitiv in Dijaški dom Ivana Cankarja na pobudo Mihe Mavra in Urške Klajn Marion organizirata tudi prihajajoč Festival MIT – festival mladinskega inovativnega teatra. Namen festivala je dati priložnost mladim gledališkim skupinam iz vse Slovenije, da pokažejo svoje delo, najboljše pa bodo zanj tudi nagrajene. Gledalci si bomo predstave lahko ogledali že z začetkom prihodnjega leta. Vabljeni k poslušanju! Besedilo je prebrala Lana Furlan.
V današnjem Kulturomatu si bomo ogledali animirane filme, obiskali smo namreč 21. mednarodni festival Animateka. Ta vsak december v treh tekmovalnih programih predstavlja vrhunsko produkcijo kratkih animiranih filmov iz srednje in vzhodne Evrope, najbolj izvirne evropske študentske filme in skrbno izbrane mednarodne filme za otroke in najstnike. Festival se je začel 1. decembra poteka pa vse do 8. decembra. V tem času se je v Ljubljani zvrstilo več delavnic in ogledov animiranih filmov. Utrip festivala je pred mikrofon ujela Lana Furlan.
November ponuja mlajšim otrokom v branje veliko slikanic, v katerih jih pričakujejo tako zabavne kot tudi številne pustolovske dogodivščine. V tokratnem Knjigomatu bomo predstavili knjižne novosti založb Grlica, Hart in Mladinska knjiga.
Lucija Lenarčič Bošnjak, 15-letna dijakinja Biotehniškega izobraževalnega centra Ljubljana, ki je napisala svoj fantazijski roman z naslovom: Nikdar enaka, je današnja gostja Kulturomata. O čem piše v romanu in kaj je najtežje pri pisanju romana, je Julija povedala Lani Furlan.
V sveže izdani knjigi z naslovom Ive ni, ki jo je ta mesec izdala založba Miš, se z družinsko, sestrsko in bratsko tematiko prepleta še okoljevarstvena tema, vse skupaj pa mladinski roman podaja v napeti, a zabavni zgodbi. V tokratnem Kulturomatu sta o svojem ustvarjanju knjige Ive ni spregovorila ilustrator Igor Šinkovec in avtorica Tina Bilban.
Petje, igranje glasbil in smeh ter dobra volja spremljajo sestre Ido, Nino in Špelo Hribar na vsakem koraku že od mladih nog. Ko so ugotovile, da lahko svoje konjičke združijo v nekaj resnejšega, so se odločile, da skupaj ustanovijo glasbeno skupino Preko srca. Danes se z njo predstavljajo po vsej Sloveniji.
V tokratnem Kulturomatu gostimo mlado violinistko in skladateljico Lenjo Plajnšek. Se je violino res težko naučiti? Katero roka ima težjo nalogo? Tista, ki drži violino, ali tista, ki prijema strune? Ali med mladimi še obstaja zanimanje za klasično glasbo? V svet not in harmonij je z mlado glasbenico odplavala Kaja Čelan. Besedilo je prebrala Lana Furlan. Vabljeni k poslušanju!
Oktobrski Knjigomat mladim bralcem ponuja številne knjižne novosti tako iz področja izobraževalnih vsebin kot leposlovja. Sprehodili se bomo med izvirnimi slovenskimi slikanicami in knjigami za najmlajše ter pregledali, katere nove prevodne naslove ponujajo založbe.
Tokratni gost oddaje Kulturomat je mlad pozavnist Martin Sever, ki obiskuje 9. razred Osnovne šole Tomaža Linharta Radovljica. Glasbilo igra že 8 let in na mednarodnih tekmovanjih redno dosega najboljša odličja. Poleg tega je Martin tudi uspešen športnik. Več o mladem glasbeniku in športniku pa izveste v Kulturomatu, ki ga je pripravila Špela Šebenik.
V današnjem Kulturomatu bomo predstavili Festival stripa: Tinta, ki že 11. leto zapored predstavlja stripovsko umetnost. Festival poteka vse od 7. do 13. oktobra. V tem času pa se je v Ljubljani zvrstilo več delavnic, različnih dogodkov in razstav. V Slovenijo je Tinta privabila tudi znane tuje umetnike, med drugim Noémie Marsily, belgijsko ilustratorko in ustvarjalko stripov. Utrip festivala je pred mikrofon ujela Lana Furlan.
Pogosto slišimo mit, da je mladim in tudi malo manj mladim poezija nekaj težko dostopnega, vzvišenega, zateženega. Ali je to res tako? Ali pa sploh ne? Med verze in metafore smo v tokratnem Kulturomatu zaplavali z mlado pesnico in glasbenico Alenko Mavčič, ki je pri rosnih 17. letih izdala svojo prvo pesniško zbirko. Z njo se je pogovarjala Kaja Čelan, bere Tadeja Bizilj.
V prvem jesenskem Knjigomatu bomo pregledali, katere knjižne novosti so založbe izdale preteklo poletje. Raziskali bomo dve novonastali zbirki pravljic, Dekle, obljubljeno soncu in Lisička sestrička, pokukali v pripovedi Vsi se bojijo žabona Jona in O pujsku, ki je imel kratek spomin ter v pesniški zbirki Narisati ptico in Čez potoček in naprej. Skupaj bomo prelistali risoromane Aja, Ne vsi roboti in Oksi. Spoznali bomo tudi projekt Naša mala knjižnica, ki spodbuja branje pri otrocih in mladih. Za konec oddaje pa se vam bo predstavila pisateljica mladinskega romana Sneg, ki je letos prejela nagrado večernica.
Gimnazijka Aja Piškur, ki se je preizkusila kot statistka v slovenskih serijah in filmih in je na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana uresničevala svoje otroške sanje, da bi postala balerina, nam bo v tokratni oddaji Kulturomat povedala, kako se je navdušila nad snemanjem filmov in tudi gledališčem. Poleg tega bo z nami delila svoje izkušnje o plesanju baleta in kako se danes znajde kot učiteljica jazz baleta za mlada dekleta.
Slow Monkeys je 6 članska skupina, ki jo sestavljajo Tadej, Bor, Jure, Žiga, Lucija in Janez. Skoraj vsi so obiskovali tudi isto gimnazijo v Celju. In ravno tam so se spoznali in ustvarili svojo glasbeno skupino. Lana Furlan je Tadeja, Bora, Jureta in Žiga povabila v studijo, kjer je izvedela, kako ustvarjajo svoje avtorske skladbe in ali imajo tremo pred nastopi. Več pa v Kulturomatu!
Po dolgih dveh mesecih počitnic je zopet na vrsti Kulturomat. Novo sezono bo začel 19-letni glasbenik Lev B Marn, ki obiskuje 4. letnik Srednje vzgojiteljske šole, gimnazije in umetniške gimnazije Ljubljana. Igra kar tri glasbila, poleg tega pa se aktivno pripravlja na svoj drugi studijski album. Lana Furlan ga je povabila pred mikrofon še pred začetkom novega šolskega leta.
Bližajo se poletne počitnice in s tem tudi več časa za listanje po knjigah. Danes bomo skočili med knjižne police, kjer nam bo knjižničarka Darja Lavrenčič Vrabec predstavila poletne bralne predloge. Dotaknili se bomo knjig za najmlajše, malo starejše in za tiste, ki jim branje ni najljubše. Tokratni Knjigomat je pripravila Lana Furlan.
V Kulturomatu bomo tokrat gostili mladega glasbenika, ki že nekaj let v glasbeni šoli igra saksofon. Ste vedeli, da obstaja več vrst tega glasbila? Glede na dolžino resonacijske cevi in s tem razpona dobljenih tonov poznamo sopranski, altovski, tenorski, baritonski saksofon ter še nekaj drugih vrst saksofona. Sogovornik Lane Furlan Teo Resinovič igra najpogosteje uporabljeno vrsto saksofona, katera je to, pa izveste v Kulturomatu.
Danes bomo v Kulturomatu spoznali 16-letnega Primorca, ki že 9 let igra diatonično harmoniko. Ruben Žvab iz Gornjih Ležeč že od nekdaj rad posluša narodno-zabavno glasbo, zato tudi želja po igranju tega inštrumenta. Kot svoj največji dosežek si šteje 99 točk na svetovnem prvenstvu v diatonični harmoniki. Več pa je povedal Lani Furlan.
Tekmovanje, Slovenščina ima dolg jezik: Književnost na filmu že 11. leto vabi tako osnovnošolce kot srednješolce k ustvarjanju samostojnih filmskih izdelkov, ki se navezujejo na literarno podlago. Letošnjega tekmovanja se je prvič udeležila tudi Nuša Bohak, mlada navdušena filmska ustvarjalka, ki se je na tekmovanju predstavila s filmom Skok.
Neveljaven email naslov