Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Literarni nokturno

41 epizod

Literarni nokturno

41 epizod


Kratek večerni sprehod po poeziji in prozi različnih domačih in tujih avtorjev in avtoric v vrhunski interpretaciji dramskih igralk in igralcev. Skupni imenovalec nokturnov je njihova raznolikost, njihov razpon sega od klasikov do sodobnikov.

21.12.2024

Pesmi o zimi

Zimski prizori v poeziji Dragotina Ketteja, Otona Župančiča, Josipa Murna, Frana Albrehta, Severina Šalija in Kajetana Koviča v interpretaciji igralca Andreja Nahtigala. Posneto decembra 2009.


20.12.2024

Abdelkader Benali: Pojejte me

V Literarnem nokturnu tokrat predstavljamo odlomek novele z naslovom Pojejte me. Napisal jo je Abdelkader Benali, sodobni nizozemski pisatelj maroškega porekla, ki se loteva problemov v družini, slabega razumevanja med sinovi in očetom, in sicer na skrajno karikiran, skorajda absurden način. S slengovskimi izrazi, anglicizmi, namigovanji na razne literarne predhodnike skuša pripovedovalec orisati očetovo življenje in se na ta način pomiriti z demoni preteklosti, ki prežijo nanj. Prevajalka: Mateja Seliškar Kenda, interpret: Željko Hrs, režiser: Klemen Markovčič, glasbena opremljevalka: Cvetka Bevc, tonski mojster: Mirko Marinšek, urednici oddaje: Tadeja Krečič, Ana Rozman, leto nastanka: 2009.


19.12.2024

Ivan Dobnik: Rojstvo oaze

Pesnik, prevajalec, esejist in urednik Ivan Dobnik (1960) poezijo objavlja že več kot štirideset let. Prvo pesniško zbirko z naslovom Osvobajanje je v samozaložbi izdal leta 1980, za njo pa še številne druge. Za zbirko Rojstvo oaze (2022) je bil avtor letos nominiran za Jenkovo nagrado. Zbirka predstavlja tretjo, zadnje delov njegovi pesniški trilogiji, sestavljeno iz vsake samostojno delujoče knjige, a zbirke so tematsko povezane: Tihe pesmi (2020), Čajne pesmi (2021) in Rojstvo oaze (2022). Ta je nekakšna sinteza tega Dobnikovega opusa, skoncentriranega v izčiščen slog in izostreno kontemplacijo. Interpret Gregor Zorc, režiserka Ana Krauthaker, asistentka režije Saška Rakef, glasbena opremljevalka Darja Hlavka Godina, tonska mojstra Matjaž Miklič in Sonja Strenar, urednik oddaje Gregor Podlogar, leto nastanka 2024.


18.12.2024

Michael Palmer: Sonce

Leta 1943 rojeni ameriški avtor Michael Palmer je eden najvidnejših predstavnikov t. i. jezikovne poezije, avantgardne smeri ameriškega pesništva, ki se je v 60-ih in 70-ih letih 20. stoletja izoblikovala kot alternativa bolj klasičnim pesniškim prijemom. Od leta 1960, ko je vstopil na pesniško prizorišče, je podpisal prek 20 knjig poezije in – med drugimi – prejel tudi ugledno nagrado Wallacea Stevensa. Hermetična pesnitev Sonce poetološko tematiko prepleta z družbeno kritično in z vprašanji o jeziku in njegovem pomenjanju. Prevajalka: Tina Kozin; režiser: Alen Jelen; interpret: Saša Tabaković; glasbena opremljevalka: Darja Hlavka Godina; mojstrica zvoka: Sonja Strenar; produkcija 2014.


17.12.2024

Dorothea Grünzweig: Stekleni glasovi

Nemška pesnica Dorothea Grünzweig že tri desetletja živi na Finskem. Življenje na daljnem severu, tujstvo, narava, umetnost in ljudje, predvsem pa cela paleta zimskih občutij, vse to so sestavni deli njene poezije. Tesa Drev Juh je iz njene zbirke Stekleni glasovi, ki je izšla leta 2004, izbrala in prevedla nekaj pesmi. Interpretirata Romana Šalehar in Vesna Jevnikar, glasbena oprema Sara Železnik, zvok in montaža Matjaž Miklič, režija Ana Krauthaker. Produkcija 2013.


16.12.2024

Tanja Špes: Galerija

Tanja Špes je mlada pisateljica, rojena na začetku devetdesetih let v Mariboru. Za svoje zgodbe je že prejela mednarodno nagrado energheia, dvakrat pa je bila nominirana za najboljšo kratko zgodbo revije Sodobnost. Pred dvema letoma je izdala svoj kratkoprozni prvenec z naslovom Nedaleč stran. V njem prepleta prvine znanstvene fantastike, antiutopije, kriminalke in grozljivke, a s temelji trdno v psihološkem realizmu. Tokrat pa se predstavlja s še neobjavljeno zgodbo Galerija, ki v nasprotju z naslovom spregovori o napetostih nekega prijateljstva, ko neizgovorjeno plane na dan in razkrije še kaj več kot tisto najbolj očitno. Interpretka Doroteja Nadrah, režiserka Ana Krauthaker, glasbena opremljevalka Darja Hlavka Godina, mojster zvoka Matjaž Miklič, urednik oddaje Matej Juh. Posneto leta 2024. Vsebina je nastala s finančno pomočjo Evropske unije. Za vsebine projekta Talenti EU regij je odgovorno uredništvo in ne odraža nujno stališč Evropske unije.


14.12.2024

Manka Kremenšek Križman: Na obisku

Pisateljica Manka Kremenšek Križman je mojstrica psihološko prepričljivih kratkih zgodb, zelo spretno pa vanje vpisuje tudi socialno problematiko. Svoje mojstrstvo je dokazala tudi s kratko zgodbo Na obisku. Hči neke sobote obišče očeta, in takrat jo dohiti preteklost. Interpretka Iva Krajnc Bagola, režiserka Ana Krauthaker, glasbena opremljevalka Cvetka Bevc, urednik oddaje Marko Golja. Narejeno leta 2007.


13.12.2024

Milan Jesih: Grenki sadeži pravice

Milana Jesiha poznamo kot mojstra sonetista, prav tako pa je avtor gledaliških besedil in radijskih iger. V teh je že na jezikovni ravni ironičen, samoironičen in na čisto samosvoj način komičen, kot naročeno torej za naš petkov cikel Literarnih nokturnov – Na valovih humorja. Njegov jezik pa je hkrati tudi jezik protislovij, svobode na eni ter izključevanja in sploh nasilja na drugi strani. V igri Grenki sadeži pravice tako povezuje več stvari hkrati, med drugim starogrško dramsko in gledališko izročilo, ki je temeljilo na jeziku, in moderni pristop, ki nekdanjo mitološko zgodbo preobraža v zgodbo samega jezika. Izbrali smo odlomka iz Grenkih sadežev pravice v interpretaciji igralcev SNG Nova Gorica. Igralki in igralca: (Jemavec) Ana Facchini, (Gobavec) Matija Rupel, (Dajavec) Kristijan Guček, (Grbavec) Urška Taufer, dramaturginja: (izbor odlomkov) Martina Mrhar, režiser: Alen Jelen, glasbena opremljevalka: Darja Hlavka Godina, mojster zvoka: Matjaž Miklič, urednik oddaje: Matej Juh. Produkcija 2021.


12.12.2024

Zmago Frece: Samoumevnega nošnja: Neizbežen konec s pripisom

Pesnik Zmago Frece je bil dolgoleten sodelavec uredništva igranega programa na Radiu Slovenija. Leta 2007 je izdal poseben pesniški prvenec, zgoščenko z naslovom Plasti; pesmi je posnel tako, da jih je sam izvedel in zvočno obdelal. Večkrat je gostoval tudi v oddaji Literarni nokturno. Zmago Frece je vsestranski ustvarjalec, poleg poezije piše radijske igre, v petdesetih letih je nastopil v nekaj predstavah Celjskega ljudskega gledališča, imel pa je tudi nekaj samostojnih slikarskih razstav. Samoumevnega nošnja je njegov knjižno še neobjavljeni pesemski cikel. Prva dva dela smo pred petimi leti predvajali v Literarnem nokturnu, ob njegovi petinsedemdesetletnici pa smo izbrali še tretji del omenjenega cikla: Neizbežen konec s pripisom. Interpret Matej Puc, režiserka Ana Krauthaker, glasbena opremljevalka Darja Hlavka Godina, mojstrica zvoka Sonja Strenar, urednik oddaje Matej Juh. Produkcija 2024.


11.12.2024

In memoriam Andrej Peric - Štefan Strážay: Pesmi

Mnogo prezgodaj je umrl prevajalec Andrej Peric. Komaj deset let je, kar je na Slovenskem knjižnem sejmu kot mlad, perspektiven prevajalec prejel nagrado Radojke Vrančič za prevod dela Sama ljubezen avtorice Laurence Plazenet. Njegov prevajalski opus je obsežen in osupljiv. Prevajal je iz angleščine, francoščine in slovaščine in odkrival slovenskim bralcem in radijskim poslušalcem vedno nove literarne svetove. V spomin na Andreja Perica nocojšnji Literarni nokturno namenjamo poeziji Štefana Strážaya, enega najbolj svojevrstnih in cenjenih slovaških pesnikov. Prepoznaven je po izraznem minimalizmu in silovitih spoznavnih obratih, ki ponujajo vse prej kot črno-belo videnje intimnega sveta, je o njem leta 2020, ko smo oddajo posneli, zapisal Andrej Peric. Prevod Andrej Peric (prej Andrej Pleterski), interpretacija Vito Weis, glasbena oprema Darja Hlavka Godina, ton in montaža Mirta Berlan, režija Alen Jelen. Produkcija 2020.


10.12.2024

Vesna Lemaić: Cesta v Gorice

Slovenska pisateljica in aktivistka Vesna Lemaić je doslej izdala dva romana in tri zbirke kratke proze. Za Literarni nokturno smo izbrali njeno zgodbo z naslovom Cesta v Gorice iz zbirke Dobrodošli, ki tematizira boj med predstavniki oblasti in posamezniki, ki se bojujejo za pravice beguncev in skušajo preprečiti deportacijo begunske družine. Interpretka: Sabina Kogovšek, režiserka: Špela Kravogel, glasbena opremljevalka: Nina Kodrič, tonska mojstrica: Sonja Strenar, urednica oddaje: Ana Rozman, leto nastanka: 2022.


09.12.2024

Muanis Sinanović: Spomin in pozaba

Pesnik in pisatelj Muanis Sinanović, dobitnik nagrade za najboljši prvenec za pesniško zbirko Štafeta okoli mestne smreke, nagrade kritiško sito za zbirko Krhke karavane in Stritarjeve nagrade za literarno kritiko, je letos v knjigi izdal fikcijski esej, nove pesmi pa se še medijo v predalu. Izbrali smo štiri izmed njih. Igralec Matej Puc, urednik oddaje Vlado Motnikar, glasbena opremljevalka Darja Hlavka Godina, mojstra zvoka Sonja Strenar in Matjaž Miklič. Režija: Špela Kravogel. Posneto novembra 2024. Vsebina je nastala s finančno pomočjo Evropske unije. Za vsebine projekta Talenti EU regij je odgovorno uredništvo in ne odraža nujno stališč Evropske Unije.


08.12.2024

Joseph Ceravolo: Zeleno jezero je prebujeno

Ameriški pesnik Joseph Ceravolo, živel in ustvarjal je v drugi polovici 20.stoletja, je bil tesno povezan z drugo generacijo pesnikov newyorške šole. V njegovem pesniškem opusu je čutiti neposrednost in toplino značilno za avtorje te pesniške šole, vendar pa je bil pri svojem pisanju manj nagnjen k uporabi pogovornega jezika in manj humoren. Njegova poezija je tudi manj linearna in izrazito fragmentarna, pri pisanju pa ga je bolj kot družba zanimala narava. Ceravolo je bil prefinjen lirik in tudi dobitnik prve nagrade Franka O'Hare za poezijo. Prevajalec: Tone Škrjanec; režiser: Klemen Markovčič; interpret: Saša Tabaković; glasbena opremljevalka: Cvetka Bevc; mojstrica zvoka: Sonja Strenar; urednica oddaje: Tina Kozin; produkcija 2012.


07.12.2024

Luko Paljetak: Črke v juhi

Hrvaški pesnik, profesor in urednik Luko Paljetak se je rodil leta 1943 v Dubrovniku, umrl je maja letos. Šolal se je najprej v Dubrovniku, potem je študiral na Filozofski fakulteti v Zadru. Po končanem študiju je delal kot dramaturg in režiser, kot asistent na katedri za novejšo hrvaško književnost in na katedri za svetovno literaturo v Zadru. Nato se je preselil v Dubrovnik, kjer je ostal. Bil je član Hrvaške akademije znanosti in umetnosti in dopisni član SAZU – bil je namreč velik poznavalec in pomemben prevajalec slovenske književnosti. Prevajati je začel že v študentskih letih in postal eden najopaznejših hrvaških prevajalcev iz različnih evropskih jezikov, še posebej izstopa v prevajanju klasičnih pesniških oblik. Uveljavil se je tudi kot slikar. Bil je izjemno plodovit literarni ustvarjalec, saj je objavil več kot 150 knjižnih naslovov – med njimi je 40 knjig poezije. Nekaj pesmi Luka Paljetka smo izbrali za Literarni nokturno. Vzete so iz njegove dvojezične zbirke Ubežne pesmi – Izbjegle pjesme; izšle so v času, ko je moral Luko Paljetak zaradi obstreljevanja srbske vojske zapustiti Dubrovnik. Prevajalci Boris A. Novak (Črke v juhi), Lojze Krakar (Vsa zgodovina), Tone Pretnar, interpret Zvone Hribar, glasbena oblikovalka Darja Hlavka Godina, režiserka Elza Rituper. Produkcija 2000. Redakcija Marjan Kovačevič Beltram, Staša Grahek.


06.12.2024

Primož Lampič: Temelji zakonske sreče

Življenje v dvoje je lepo, a lahko tudi naporno, celo v malenkostih. O tem govorita zgodbici Temelji zakonske sreče in Priročnik za sporazumevanje v zakonu. Interpret Luka Bokšan, glasbena oprema Darja Hlavka Godina, ton in montaža Gal Nagode. Režija Saška Rakef. Posneto junija 2001.


05.12.2024

Marjeta Krečič: Zelenjamski Miklavž

Marjeta Krečič v Zelenjamskem Miklavžu pripoveduje o svoji zgodnji mladosti, ki jo je preživela v ljubljanski Zeleni jami. Tam se je leta 1925 rodila v hiši svoje stare mame Marije Suhadolc kot prva hči matere Natalije, rojene Sartori, in inženirja Antona Suhadolca, dolgoletnega tesnega sodelavca in prijatelja arhitekta Jožeta Plečnika. Danes se zdi zapis o času pred skoraj sto leti neverjetno oddaljen, saj se je življenje ob hitrem napredku korenito spremenilo. Hkrati gre za nostalgično besedilo, zanimivo in dragoceno, saj ohranja vedenje o ljubljanskem predmestnem življenju, delu, navadah, načinu govora, praznovanjih, zabavah in zadregah skozi otroške oči. Te so se najširše razprle prav ob darilih, ki jih je ponoči otrokom prinesel sveti Miklavž ... Interpretka: Darja Reichman, režiser: Jože Valentič, glasbena opremljevalka: Nina kodrič, tonska mojstrica: Sonja Strenar, urednika oddaje: Vlado Motnikar, Ana Rozman, leto nastanka: 2017.


04.12.2024

Mario Benedetti: Pesmi

Urugvajski pesnik, pisatelj, esejist in novinar Mario Benedetti (1920 – 2009), je eden najbolj branih, priljubljenih in citiranih avtorjev s španskega govornega območja. V Literarnem nokturnu bomo slišali nekaj njegovih značilnih pesmih v prevodu Sare Virk. V njih pesnik na prvi pogled z osupljivo lahkoto, z minimalističnimi posegi in tudi s ponovitvami ustvari imploziven svet samozavedanja in vedenja. Igralec Gregor Čušin, glasbena opremljevalka Nina Kodrič, mojstra zvoka Sonja Strenar, Miha Jaramaz, režiserka Špela Kravogel, urednica oddaje Tadeja Krečič Scholten


03.12.2024

Tonja Jelen: Iztegniti misli

Pesnica Tonja Jelen je izdala tri pesniške zbirke: prvenec Pobalinka je izšel leta 2016, lani zbirka z naslovom Od točke nič, vmes pa še zbirka z naslovom Greva, ostajava, saj sva. Cikel njenih najnovejših pesmi je izraz zdaj begajočih zdaj osredotočenih misli in čutenj. Igralka je Tina Resman, urednik oddaje Vlado Motnikar, glasbena opremljevalka Darja Hlavka Godina, mojstra zvoka Sonja Strenar in Matjaž Miklič. Režija: Špela Kravogel. Posneto februarja 2024. Vsebina je nastala s finančno pomočjo Evropske unije. Za vsebine projekta Talenti EU regij je odgovorno uredništvo in ne odraža nujno stališč Evropske Unije.


02.12.2024

Marko Matičetov: Vsaka vojna je svetovna

Marko Matičetov (1984) živi in ustvarja na Primorskem. Od leta 2006 naprej je Izdal pet pesniških zbirk: V vsaki stvari je ženska, Boš videl, Lahko noč iz moje sobe, Brazilija, Na tleh je nastalo morje in Sonce na balinišču. Večkrat smo ga gostili tudi v naših literarnih oddajah, njegove pesmi pa so prevedene tudi v več tujih jezikov, dve samostojni knjigi sta izšli v srbščini in portugalščini. Izbrali smo nekaj njegovih še neobjavljenih pesmi, v katerih med drugim kontrastno pripoveduje o vojni in o rojstvu otroka. Od tod naslov oddaje. Interpret Matej Puc, režiserka Špela Kravogel, glasbena opremljevalka Darja Hlavka Godina, ton in montaža Sonja Strenar in Matjaž Miklič, urednik oddaje Matej Juh. Produkcija 2024. Vsebina je nastala s finančno pomočjo Evropske unije. Za vsebine projekta Talenti EU regij je odgovorno uredništvo in ne odraža nujno stališč Evropske Unije.


01.12.2024

Adalsteinn Asberg Sigurdsson: Ledena dežala

'Bili smo lastniki / srečnega ledenega otoka / v tisti zimi." Islandski pesnik, pisatelj in glasbenik Adalsteinn Asberg Sigurdsson, rojen leta 1955, je prvo pesniško zbirko z naslovom 'Deviška prst' objavil leta 1977, do zadnje, 'Poletna luna', jih je izšlo več kot deset, poleg teh pa še roman in dobra desetina otroških knjig. Številne svoje pesmi je uglasbil ter z njimi nastopal doma in v tujini. Prevajalec Veno Taufer, igralec Vojko Zidar, režiserka Irena Glonar, glasbeni opremljevalec Marko Stopar mojster zvoka Jure Culiber. Posneto septembra 2000.


Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov