Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
5 epizod
5 epizod
Predstavljamo samospeve, njihove ustvarjalke in ustvarjalce ter izvajalke in izvajalce.
Letos mineva 60 let od smrti Stanka Premrla, skladatelja, ki je slovensko glasbeno ustvarjalnost obogatil tudi z lepim številom samospevov, s katerimi je skupaj s svojimi zborovskimi deli pustil pečat tudi v posvetni glasbi. Globoko v 20. stoletju je ostal zvest poznoromantični estetiki, ki je ustrezala njegovi umetniški tendenci: ustvarjati za širšo množico, ne za izbrance. Počasi je razvil značilen kompozicijski slog, podčrtan z oblikovno in melodično preprostostjo ter kompleksnejšim harmonskim stavkom.
V ospredju tokratne oddaje bodo samospevna dela, ki jih je poustvarila mezzosopranistka Alenka Dernač Bunta. Vsestranska pevska umetnica je vrsto let delovala tudi kot profesorica petja na Akademiji za glasbo v Ljubljani, v teh dneh pa praznuje svoj osebni jubilej – 80. rojstni dan.
31. marca je minilo 165 let od rojstva Vide Jeraj, ene osrednjih pesnic slovenske moderne. V svojih delih na prelomu 19. in 20. stoletja je tematizirala naravo, ljubezen, smrt, materinstvo, osamljenost in tujost in z njo so med drugimi sodelovali Oton Župančič, Ivan Prijatelj, Marica Nadišek Bartol, Ivan Cankar in Josip Murn. S svojo poezijo pa je navdahnila tudi nekatere slovenske skladatelje, med drugim Emila Adamiča, Antona Lajovca, Mirka Poliča in seveda svojega moža – Karla Jeraja.
Nedavno je minilo 30 let od smrti basista Ladka Korošca. Čeprav se je doma in v tujini uveljavil predvsem kot operni pevec, najdemo v radijskem arhivu tudi nekaj samospevov v njegovi izvedbi, ki prav tako, le malce drugače, razodevajo njegovo umetniško veličino. Kot je sam zapisal, je »umetnost tisti najvišji človeški dosežek, ki nas pritegne in prevzame, je lepota in iskanje resnice. Zato resnična umetnost ne laže.«
Mezzosopranistka Monika Bohinec je nedavno prejela nagrado Sama Smerkolja za leto 2024. Čeprav deluje kot stalna članica ansambla Dunajske državne opere, pa je uveljavljena tudi kot koncertna pevka in interpretka samospevov. Tudi v radijskem arhivu hranimo lepo število samospevov v njeni izvedbi.
Neveljaven email naslov