Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
338 epizod
338 epizod
Oddaja prinaša utrip mesta na najrazličnejših področjih. V ospredju so tako aktualne teme kot tudi vsakdanji vrvež v mestnih četrtih in krajevnih skupnostih. Novinarji skupaj s sogovorniki ugotavljajo dejstva, pomanjkljivosti in napredovanje ob posameznih temah in obveščajo širšo javnost o željah in potrebah prebivalcev v mestu.
V tokratni oddaji Odkrivamo smo se podali v Letalski center Maribor. Zanimalo nas je vse o letalstvu, njihovih dejavnosti, protitočni obrambi in seveda tudi, kako postati pilot.
V Mariboru poteka že sedma čistilna akcija Moji odpadki, moja skrb. V oddaji Odkrivamo smo predstavili podrobnosti o nedavnem čiščenju levega brega reke Drave in napovedali sobotne aktivnosti na desnem bregu; torej v soboto, 12. aprila. Predstavili smo še aplikacijo Eko varuh, spregovorili o zbiranju oblačil in odpadnega tekstila, ki je letos doživelo nekaj sprememb in o zbiranju nevarnih odpadkov in vas povabili na prav posebno razstavo skulptur, umetnin, ki jih bodo ustvarili osnovnošolci iz zbranih odpadkov.
S preoblikovanjem Združenja visokošolskih zavodov Maribor je bila leta 1975 ustanovljena mariborska univerza. Zdaj, po petdesetih letih, združuje 17 fakultet, na katerih študira 15 tisoč študentov, del Univerze v Mariboru pa sta še Univerzitetna knjižnica in Študentski domovi. O prelomnih trenutkih v zgodovini Univerze v Mariboru, o njihovi strategiji in o tem, kako kaže z vpisom za prihodnje študijsko leto v tokratni oddaji Odkrivamo.
Pomlad nas že razveseljuje s sončnimi žarki, a na pohorskem Arehu je dovolj mrzlo, da bo smuka mogoča še do konca tega meseca. V tokratni oddaji Odkrivamo nas je zanimalo, kako uspešna je bila letošnja zimska sezona in kaj prinaša letna. O načrtih in pričakovanjih smo govorili s predstavniki javnih podjetij, ki upravljajo javno infrastrukturo na Mariborskem Pohorju in na Arehu, zanimali pa so nas tudi načrti za obnovo širšega območja Piramide.
»Gremo za 10 dni v Punat na otok Krk, na počitnice, na morje, sonce in zabavo, na mediteransko klimo, v naravo pravo«. S temi besedami vabi letak območne organizacije Rdečega križa Maribor na letošnja zdravstvena in socialna letovanja. S katerimi izzivi pa se sooča ta organizacija ob 70-letnici organiziranega letovanja otrok, kaj prinašajo ljudem njihovi humanitarni programi in kaj projekti, kot so Odziv, Ready to help in Eko sklad?
V oddaji Odkrivamo smo obiskali novi Center za duševno zdravje otrok in mladostnikov, ki je nedavno zaživel v prenovljenem Zdravstvenem domu Slovenska Bistrica. Gre za veliko pridobitev ne le za občino, ampak za severovzhodni del Slovenije. Center je nastal tudi zaradi velikih stisk mladih, v njem pa deluje skupina okrog desetih strokovnjakov, med njimi psihologi, logopedinja, delovna terapevtka, socialna delavka in medicinski sestri. Z nekaterimi od njih bomo predstavili delo centra.
Oddajo Odkrivamo smo tokrat posvetili Pokrajinskemu arhivu Maribor. Preverili smo, kakšno gradivo hranijo, koliko ga je in katera listina je najstarejša. Z gostoma smo govorili med drugim o arhivskem delu, pa tudi o tem, da lahko uporabniki zaradi digitalizacije vedno bolj dostopajo do gradiva tudi na daljavo.
V času, ko se mladi odločajo za poklicno pot, smo se vprašali, kateri so poklici prihodnosti. Projekcije kažejo, da bodo mladi lahko v svojem življenju zamenjali od pet do sedem poklicev, približno 60 odstotkov delovnih mest, ki jih bodo zasedli današnji osnovnošolci, pa sploh še ne obstaja. Zakaj se vse manj mladih odloča za obrtniške poklice, kako dvigniti ugled delu v gostinstvu in turizmu, in kako lahko umetna inteligenca pripomore k odločitvi za delo v kmetijstvu
Za osnovnošolce in dijake v vzhodnem delu Slovenije se je začel teden dni zimskih počitnic. Sneg, ki je zapadel pred dnevi, jih bo dodatno popestril; kaj še pa lahko počnejo med počitnicami otroci v Mariboru?
Prizadevanja za ohranitev starih mestnih jeder v Sloveniji so že zelo dolga. Strokovnjaki se že vsaj dvesto let trudijo za ustrezno obnovo oziroma oživitev takšnih prostorov. V oddaji Odkrivamo smo se tokrat mudili v slovenskobistriškem gradu, na Ptuju, v gradu Cmurek in Borl. Strokovnjaki marsikdaj pogrešajo ustrezno vlogo in dejanja lokalnih skupnosti, tudi v času umetnostnega zgodovinarja in kustosa Jožeta Curka je bilo tako.
V prvih dneh februarja bo Maribor na Pohorju gostil svetovno prvenstvo v alpskem smučanju za invalide. Po odhodu Zlate lisice iz našega mesta bo to prvi večji smučarski dogodek na mariborskih strminah; pričakujejo 135 smučark in smučarjev iz 33-ih držav.
V tokratni oddaji Odkrivamo smo bili v Markovcih. Občini v spodnjem Podravju, ki se je v zadnjih letih izredno razvila. Beseda je tekla tako o projektih in seveda, ker je ta čas tik pred nami, o pustovanju oz. pri njih fašenku.
V Sloveniji je več kot 600 tisoč upokojencev. Tisti, ki so se upokojili nedavno, po dolgih letih delovne aktivnosti iščejo svoj smisel drugje. Pogovarjali smo se o tem, kaj pomeni upokojitev, kako si že pred tem organizirati življenje za naprej in kako lahko s pomočjo društev, zavodov in organizacij ostanemo aktivni in ohranjamo socialno mrežo.
Varstveno delovni center POLŽ Maribor je bil ustanovljen pred dobrimi 30-imi leti, njegovi uporabniki pa so odrasle osebe z motnjo v duševnem razvoju. Ob ustanovitvi je bilo v ta zavod vključenih osem oseb, skozi leta pa je rasel in nastalo je več enot in stanovanjskih skupnosti. Obiskali smo enoto Slovenska Bistrica, ki od leta 2008 domuje v novih, modernih prostorih. Preverili smo, kako poteka vsakdan uporabnikov in kako zaposleni poskrbijo, da so uporabniki delovno aktivni in da kakovostno preživijo prosti čas.
Oddajo Odkrivamo smo tokrat posvetili Javnemu holdingu Maribor. Pregledali smo, kaj je bilo pri njih postorjenega v minulem letu in kakšni so načrti holdinga in njegovih družb za letos. Med drugim smo se pozanimali, ali lahko ob že potrjenih podražitvah odvoza odpadkov letos pričakujemo podražitev tudi drugih komunalnih storitev.
Za zadnjo oddajo Odkrivamo smo sestavili kolaž različnih prispevkov – vsakega malo, kot se spodobi za medpraznični čas. Rdeča nit pogovorov s tremi uspešnimi ženskami je pogled na leto 2024 in želje in načrti za prihodnje. Aleksandra Podgornik, Dunja Legat in Alenka Spacal so dejavne na različnih področjih, so priznane ustvarjalke v gospodarstvu, knjižničarstvu in založništvu in imajo povedati veliko zanimivega.
Z direktorico Štajerske gospodarske zbornice Aleksandro Podgornik, direktorico Univerzitetne knjižnice Maribor Dunjo Legat in pravljičarko ter ilustratorko Alenko Spacal smo se pogovarjali o uspehih, ki so jih dosegle v letošnjem letu in načrtih za naprej.
V iztekajočem se letu so se obiskovalci v še večjem številu vrnili v muzeje, galerije ter v koncertne in gledališke dvorane. Zadnji mesec v letu pa je v kulturnih ustanovah še posebej živahno, saj so obiski kulturnih prireditev vse pogosteje praznično darilo. Decembrski utrip v mariborskem gledališču, kulturni četrti Minoriti, Pokrajinskem muzeju Ptuj - Ormož in v Zavodu za kulturo v Slovenski Bistrici smo predstavili v oddaji Odkrivamo.
V oddaji Odkrivamo smo se tokrat podali po nekaterih občinah v okolici Maribora in preverili, kakšno dogajanje pripravljajo v času prazničnega decembra. Zanimalo nas je tudi, kaj pripravljajo ob skoku v novo leto.
Na obletnico rojstva pedagoga Antona Skale smo obiskali dom, ki se imenuje po njem. V mariborskem Domu Antona Skale, ki je del Centra Gustava Šiliha, živijo otroci in mladi s posebnimi potrebami – do 26. leta in se izobražujejo po prilagojenih programih. Kakšen je utrip v domu in kako zaposleni tam mladim pomagajo odkriti njihove interese in najti področje, na katerem bodo uspešni?
Neveljaven email naslov