Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ob njeni uporabi skozi čas se bomo dotaknili še njene simbolike in spregovorili tudi o slovenskem fenomenu množičnega prižiganja nagrobnih sveč za 1. november.
225 epizod
V oddaji Poglobljeno se posvečamo temam, ki so so pomemben del našega vsakdanjika pa tudi družbenega zavedanja in samozavedanja. Oddaja se poglobljeno dotika najrazličnejših področij.
Ob njeni uporabi skozi čas se bomo dotaknili še njene simbolike in spregovorili tudi o slovenskem fenomenu množičnega prižiganja nagrobnih sveč za 1. november.
Tokratna (29.10.2024) oddaja Poglobljeno se dogogaja v Evangeličanskem centru v Murski Soboti in je vsebinsko posvečena bližnjemu prazniku - 31.oktobru – dnevu reformacije.Sodelujejo: evangeličanski škof mag.Leon Novak kot gostitelj, slavist, strokovnjak za zgodovino slovenskega jezika akademik dr.Marko Jesenšek, prof.pravne zgodovine na Pravni fakulteti Univerze v Mariboru dr.Borut Holcman, vodja oddelka za zaščito in restavriranje pri Narodni in univerzitetni knjižnici v Ljubljani Andreja Kozjek in domačinka dr.Klaudija Sedar - jezikoslovka, dobra poznavalka zgodovine Prekmurja in protestantizma in direktorica murskosobošnega Zavoda Primož Trubar. Torej kako revolucionarni duh protestantizma šestnajstega stoletja nagovarja ta sociokulturni in duhovni okvir slovenstva v današnjem času… Tehnična realizacija Boštjan Feguš.
Kako postaviti piko dogajanju po Sloveniji, če tam ni novinarja dopisnika? Kdo bo obveščal, ko dopisnikov ne bo več? Kako dopisnik usvoji nove avdio formate in zakaj je zvok odigral eno od najpomembnejših vlog ob tako rekoč vseh prelomnih dogodkih? O teh vprašanjih so premišljevali novinarji dopisniki iz različnih slovenskih medijskih hiš na Avdiofestivalu, ki ga je Radio Slovenija pripravil vzačetku oktobra. Njihova premišljevanja objavljamo v tokratni oddaji Poglobljeno.
Za udeležbo na tečaju temeljnih postopkov oživljanja in uporabe zunanjega avtomatskega defibrilatorja nas lahko najbolj spodbudijo besede ljudi, ki so preživeli srčni zastoj. Ko se to zgodi, so popolnoma odvisni od pomoči drugih, od njihovega hitrega in učinkovitega ukrepanja. Na to smo spomnili na predvečer 16. oktobra, svetovnega dneva temeljnih posotkov oživljanja, se pogovarjali z zdravstvenim osebjem, s tistimi, ki so prvi pomagali in z ljudmi, ki so srčni zastoj preživeli zahvaljujoč njihovemu ravnanju. Žal vse zgodbe nimajo srečnega konca, so pa lahko spodbuda za nadgradnjo znanja tehnike oživljanja.
V oddaji Poglobljeno smo se pogovarjali z Mariborčanko Petro Bauman, zmagovalko 29. Oninega natečaja za najboljšo kratko zgodbo. Pesnica, pisateljica, moderatorka prireditev, novinarka in igralka je napisala zmagovalno zgodbo z naslovom Rojstni dan, v pogovoru za Radio Maribor pa je razmišljala o pesniku kot poetičnem proučevalcu in preizpraševalcu sveta, ki se ukvarja z atomi vsega, kar smo in kar nas obdaja.
V vseh slovenskih vinorodnih okoliših so trgatve pri koncu, zaradi visokih poletnih temperatur so se začele prej kot običajno. Pridelka bo bistveno manj, po kakovosti pa se vinarji nadejajo odličnega letnika. Slovenski vinogradniki sicer poročajo o še enem zahtevnem pridelovalnem letu, a ne zgolj zaradi podnebnih sprememb, pač pa tudi zaradi vse težjih razmer na vinskem trgu. O tem smo govorili v oddaji Poglobljeno.
Programska napoved oddaje POGLOBLJENO – 24.9.2024 Tokratna (24.9.2024) oddaja Poglobljeno je v znamenju petkovega (27.9.2024) svetovnega dneva turizma, ki poteka pod geslom »TURIZEM IN MIR «… V teh dneh pripravljata Turistična zveza Slovenije in republiški Zavod za gozdove vrsto skupnih lokalnih prireditev, okroglih miz, seminarjev in drugih manifestacij na to mirovniško temo… Predstavniki obeh institucij so se zbrali na vinogradniški domačiji Avguštin na Tinjski gori na slovenjebistriškem Pohorju; tam je naša oddaja Poglobljeno tudi nastala. Tema: gozd kot učilnica življenja, patriotizem, turizem, mir in mirovniška kultura. Sodelujoči: gostitelj vinar in vinogradnik Miran Avguštin, Stanko Kozar – predsednik Občinske TZ Maribor, Brigita Koren – predsednica Turističnega društva Cokla Tinje, Aloj Capl – regijski turistični vodnik, vsestranski kulturnik in družbeni aktivist iz obnebja TD Tinje, revirna gozdarja - zagovornika in promotorja aktivne gozdovniške kulture Niko Laznik iz Stranic in Jože Prah iz Sevnice(on je tudi eden od podpredsednikov Slovenske turistične zveze), Marija Imperl iz Radeč – izjemna in vsestranska promotorka zdravega načina življenja in Polona Frelih – svetovalka za odnose z javnostmi pri TZS – zadolžena za PR, marketing in publikacije. Tehnična realizacija oddaje Zoran Perko.
V oddaji Poglobljeno smo odpotovali na Japonsko. Deželo vzhajajočega sonca je dobro spoznala trikratna doktorica znanosti Joca Zurc, izredna profesorica na Oddelku za pedagogiko Filozofske fakultete Univerze v Mariboru, ki je tam živela dve leti in tudi končala podoktorski študij kineziologije. Več o prijaznosti, dostojanstvenosti in organiziranosti Japoncev, pa tudi o njihovi tradiciji in kulturi.
Kakšno je zgodovinsko izročilo in kakšen aktualni utripo kasaških prireditev v Ljutomeru ?
V termin oddaje Poglobljeno smo uvrstili ponovitev oddaje iz začetka leta, pomembnost njene vsebine pa je časovno neomejena. Pogovarjali smo se s tako imenovanimi živimi knjigami – ljudmi, ki lahko s svojimi pomembnimi izkušnjami in osebnimi preizkušnjami vplivajo tudi na naše življenje. Sogovorniki ozaveščajo in izobražujejo ter pomagajo odpravljati stereotipe in predsodke. Iskreno so govorili o nebinarni spolnosti, tujskosti, izgorelosti in samomoru.
Leta 1924 je utemeljitelj biodinamičnega kmetijstva dr. Rudolf Steiner opozoril na resne posledice uporabe kemičnih sredstev in na nespoštovanje naravnih ciklov v kmetijstvu, ki se je začelo vse bolj industrializirati. Kje smo stoletje pozneje in kako biodinamično prakso doživlja vinar s Tinjske gore nad Slovensko Bistrico.
Letos mineva 150 let od rojstva in 60 let od smrti duhovnika in pisatelja Franca Ksavra Meška. Literarnozgodovinska stroka ga uvršča med najpomembnejše sodobnike naše moderne. Ustvarjal je več kot šestdeset let. »Naj bi bila moja dela izraz ljubezni do domovine, trpečega človeštva in do Boga.« To je bilo njegovo življenjsko geslo, ki ga je zapisal leta 1900.
V tokratni oddaji smo se spomnili na začetku letošnjega poletja preminulega glasbenika in profesorja geografije Janeza Svečnika. Njegova glasbena pot se je začela pri šestih letih – leta 1938 v Mariboru. Bila je pestra in zanimiva. Že leta 1959 je njegov »Trio Janeza Svečnika« prvič snemal tudi v studiu Radia Maribor. Posnetki, ki jim lahko prisluhnete v oddaji, predstavljajo bogato glasbeno dediščino minulih desetletij. (Foto: Janez Svečnik (1932-2024) za klavirjem s prijateljem Drago Šauperlom)
Gosta oddaje sta upokojeni generalmajor Ladislav Lipič, v novem mandatu na čelu Zveze veteranov vojne za Slovenijo, in upokojeni polkovnik Miran Fišer, v prav tako svežem mandatu na čelu Območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo Maribor
Tokratna oddaja Poglobljeno, ki ima delovni naslov »človekova razpetost med svobodo, upanjem in odgovornostjo« se je dogodila v našem terenskem studiu na domovanju patra dr.Karla Gržana pod Raduho v Gornji Savinjski dolini…Ob njem so v oddaji sodelovali še – slavistka in teologinja dr.Fanika Vrečko, duhovna antropologinja Milena Janel in naš novinarski kolega, komunikolog Robert Levstek, ki pa je pripravil zares zanimiv pogovor z dvema strokovnjakinjama z Inštituta Jožef Štefan v Ljubljani o poteh in stranpoteh umetne inteligence.. . Torej človekova razpetost med izjemnostjo njegovega uma, manipulativnostjo in stalno potrebo po varovanju njegovega temeljnega dostojanstva… Avtor oddaje Tone Petelinšek, tehnična realizacija… V.d.odgovornega urednika Radia Maribor Danijel Poslek.
Naš gost je bil mladi popotnik Tilen Nipič, ki že nekaj let potuje in spoznava lepote sveta. Ko je predlani poleti dobil priložnost za delo v kampu na odročnem grškem otoku Leros pri zelo zanimivem delodajalcu, se je začela njegova grška avantura.
Gostja oddaje je mlada vinarka Meta Frangež iz Gornje Radgone, ki je nekaj mesecev preživela v argentinskem vinarskem središču Mendoza. Tako je zgodnjo pomlad in obrezovanje domače vinske trte na severni, zamenjala s trgatvijo in kletarskim delom na južni polobli. Kaj je doživela, kakšno je argentinsko vinarstvo, kje so podobnosti z evropskim in kje razlike?
V Framu se letos spominjajo 100 letnice smrti njihovega slovitega rojaka dr. Pavla Turnerja, osebnosti, ki se je v drugi polovici 19. stoletja dvignila iz svoje sredine na visok družbeni položaj, se obdal s svetovno kulturo in pri tem ostal narodno zaveden. Bil je tudi dosleden izpovedovalec svojega nazora – blizu evropskemu liberalizmu tedanjega časa. Gostje pogovornih večerov so praviloma ljudje, ki delujejo v širšem evropskem prostoru. Tak je tudi katoliški duhovnik Izidor Pečovnik Dori, ki je pred tremi desetletji prevzel vodenje slovenske in nemške župnije v Berlinu, od lanskega oktobra pa službuje v Münchenu. Je tudi predsednika Zveze slovenskih duhovnikov, ki delujejo po različnih delih Evrope, prav tako pa kot delegat zastopa Slovence v celotni Nemčiji pri Nemški škofovski konferenci.
Posnetek SLAVNOSTNEGA KONCERTA ob dnevu babic (5.5.) in medicinskih sester (12.5.) – ob deset-letnici delovanja ženskega pevskega zbora Društva medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov »LA VITA« Maribor… Koncert je bil v dvorani UNION v Mariboru v soboto 11.maja 2024… Ob slavljenkah so na prireditvi nastopili še gostje: Lina Kovač, družina Kolarič: Barbara, Damijan in Klara Blažević, TŠ Musica: Špela Pokeržnik in Tim Ribič, dr. Jadranka Stričević, Band 188.2: Jaš Kovač, Jaš Heler , Svit Šetor, Vito Beton, Ela Skale, zborovodkinja ŽPZ La Vita: Klementina Mikec Korpič, večer je moderiral gledališki igralec Bojan Marošević. Realizacija - Anemari Smonkar in Klementina Mikec Korpić… Koncert je posnela ekipa RTV centra Maribor – Radia Maribor: producent Smiljan Greif in tonski mojster Darko Kukovič.
Področje alternativnih beljakovin, celičnega kmetijstva oziroma gojenega mesa je mlado in z veliko potenciala. Prvo pleskavico za burger iz izvornih celic, ki je zrasla v evropskih laboratorijih, smo spoznali že pred enajstimi leti, a evropska zakonodaja za zdaj še ne dovoljuje umestitve teh izdelkov na trg. Raziskovalci in ponekod tudi že pridelovalci takih izdelkov pa želijo optimizirati stroške in omogočiti lokalno pridelavo s čim manj prevoza.
V oddaji Poglobljeno smo vas tokrat popeljali po deželi na Bližnjem vzhodu – Iranu. Pri marsikom vzbuja mešane občutke, nedvomno pa je to dežela presežkov. Kako jo je doživel Ptujčan Marjan Ostroško
Neveljaven email naslov