Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
5 epizod
5 epizod
Predstavitev slovenskih in tujih književnic in književnikov z odlomki iz njihovih del in krajšim spremnim besedilom ali izjavami ustvarjalk in ustvarjalcev.
Tomislav Vrečar, rojen leta 1976 v Postojni, je literarni ustvarjalec srednje generacije, ki ima raznolik opus, obsegajoč poezijo in prozo. Ta v Gorici živeči avtor pa je veliko let ustvarjal tudi literarno-glasbene performanse, v katerih je poezijo združeval z drugimi umetniškimi praksami. Leta 2005 je bil izbran za viteza poezije na pesniškem turnirju v Mariboru. Vrečarjevi verzi, ki svoj zagon in tematiko jemljejo predvsem v avtorjevi osebni zgodbi, so igrivi, surovo neposredni, polni podob vsakdana in se neizprosno zažirajo v življenje, brez tančice sofisticiranosti. Več o njegovem pesniškem ustvarjanju pa v oddaji, ki smo jo uvrstili na program ob začetku Evropske prestolnice kulture Nova Gorica-Gorica 2025, saj je Vrečar neločljivo povezan prav z omenjenima mestoma. Avtorica oddaje Silvija Žnidar, interpret Matej Puc, bralka Sanja Rejc, režiser Klemen Markovčič, glasbena opremljevalka Darja Hlavka Godina, mojstrica zvoka Sonja Strenar, urednik oddaje Gregor Podlogar, leto produkcije 2025.
V dneh pred uradnim odprtjem evropske prestolnice kulture, ki bo povezala Gorico in Novo Gorico, Literarni portret posvečamo pisateljici, ki prihaja iz Šempetra pri Gorici, Anji Mugerli. Letos mineva natanko deset let od izida njenega odmevnega knjižnega prvenca, knjige kratkih pripovedi Zeleni fotelj, ki je bila nominirana za nagrado Slovenskega knjižnega sejma za najboljši literarni prvenec. Leposlovni opus Anje Mugerli obsega tri knjige kratkih pripovedi in dva romana. Avtoričin romaneskni prvenec Spovin je bil leta 2018 med desetimi finalisti za nagrado kresnik, za kratkoprozno zbirko Čebelja družina je leta 2021 prejela evropsko nagrado za književnost in nagrado novo mesto, za roman Pričakovanja je lani prejela nagrado kresnik, roman pa je bil nominiran tudi za nagrado kritiško sito ter za Cankarjevo nagrado. Avtorica scenarija: Jera Krečič; režiserka: Saška Rakef; bereta: Aleksander Golja in Jasna Rodošek; interpreti: Željko Hrs, Lea Mihevc, Blaž Šef; glasbena opremljevalka: Darja Hlavka Godina; mojster zvoka: Urban Gruden; urednica oddaje: Tadeja Krečič Scholten; redaktorica ponovitve: Tina Kozin; produkcija 2022.
Donald Michael Thomas (1935-2023) je bil britanski pesnik, prevajalec, romanopisec, urednik, biograf in dramatik. V šestdesetih in sedemdesetih letih 20. stoletja je pisal predvsem poezijo in bil zanjo tudi nagrajen. Konec 70. let so začela izhajati njegova prozna dela in tretji roman, Beli hotel, ga je po izidu v Združenih državah Amerike povzdignil med enega najbolj branih, kritiško in literarno-zgodovinsko obravnavanih ter nagrajevanih pisateljev tako v ZDA kot v Veliki Britaniji. "Kritiki so se začeli ukvarjati s Thomasovo skrajno inventivno tehnopoetiko, številnimi aluzijami, ki kar kličejo po interpretiranju," je v veznem besedilu med drugim zapisal avtor oddaje in prevajalec romana Ararat Tomaž Toporišič. Interpretacija Stannia Boninsegna in Vojko Zidar, režija Irena Glonar, leto nastanka 1990.
Ameriški pisatelj John O'Hara je zaslovel s kratkimi zgodbami, pisal pa je tudi romane in scenarije. V slovenščino so prevedeni njegovi romani Hiša North Frederick št. 10, Ewingovi in Spoznavaj samega sebe ter izbor kratke proze. Scenarist Vinko Avsenak, prevajalca Vinko Avsenak in Jože Fistrovič, Igralec Boris Juh, bralka Tonja Rahonc, glasbeni opremljevalec Peter Čare, tonska mojstrica Gabrijela Čepič. Režija: Jože Valentič. Posneto januarja 1995.
"Vsi imamo svoje mesto v zgodovini, moje pa je med oblaki," je nekje zapisal Richard Brautigan, ki je leta 1984, star 49 let, storil samomor. Ta ameriški pesnik in pisatelj, ki ga mnogi literarni teoretiki povezujejo s postmodernizmom, čeprav njegovega dela ni mogoče uvrstiti v literarnoteoretske kalupe, se je rodil leta 1935 v Tacomi in se je v literarno zgodovino vpisal kot pripadnik protikulturnega gibanja šestdesetih let prejšnjega stoletja. Leta 1967 je objavil svoj drugi roman Lovljenje postrvi v Ameriki in kmalu po izidu mednarodno zaslovel. Brautigan, ki je vplival na literarne ustvarjalce po vsem svetu, je napisal številne romane in pesniške zbirke. Zanj pa je značilno, da je pogosto pisal v prvi osebi in vključeval kraje in dogodke, s katerimi je bil povezan. Avtorica scenarija Živa Emeršič, prevajalec Igor Bratož, interpret Boris Ostan, bralka Stannia Boninsegna, režiser Radivoj Podbršček, urednika oddaje Marjan Strojan in Gregor Podlogar, leto produkcije 2010.
Neveljaven email naslov