Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
6724 epizod
6724 epizod
Osrednja večerna informativna oddaja Radia Slovenija, na sporedu ob 18.30. Kot podkast so na voljo tudi oddaje Jutranja kronika, Danes do 13h, Po Sloveniji, Dogodki in odmevi, Zrcalo dneva ter Novice Radia Slovenija (kratka poročila od 6.00 do 23.00).
Politične skupine v Evropskem parlamentu so neuradno dosegle dogovor o potrditvi nove Evropske komisije, ki bo delo lahko začela prvega decembra. Po več kot tednu političnih prerekanj glede sedmih od skupno 26-ih kandidatov naj bi jih pristojni parlamentarni odbori potrdili še danes. V oddaji tudi o tem: - Ukrajina dan po prvem napadu z ameriškimi raketami dolgega dosega na rusko ozemlje izstrelila tudi britanske - Združene države kot edine z vetom proti resoluciji Varnostnega sveta Združenih narodov o ustavitvi ognja v Gazi. - Večina zaposlenih v celjskem podjetju Emo orodjarna dalo odpovedi, uprava vložila predlog za stečaj
Tisoči dan vojne v Ukrajini je prinesel nov mejnik; Ukrajina je z zavezniškim - ameriškim orožjem napadla cilje v Rusiji. Moskva v odzivu svari, da Zahod zaostruje konflikt. Ruski predsednik Putin je medtem podpisal odlok za širšo uporabo jedrskega orožja. Prvi mož evropske diplomacije Josep Borrell je opozoril, da bo usoda Ukrajine določila usodo Evropske unije. Druge teme: - Oporišče mirovnih sil Združenih narodov na jugu Libanona znova tarča izraelskih napadov - Slovenski potrošniki v skupinski tožbi proti Volkswagnu dosegli poravnavo - Povečanje števila primerov atipične pljučnice med otroki
Državnozborski odbor za infrastrukturo, okolje in prostor namerava na seji na predlog koalicijskih strank Agencijo za energijo pozvati, naj zamrzne novi sistem obračunavanja omrežnine za električno energijo oziroma naj metodologijo spremeni tako, da bo prijaznejša do uporabnikov. Že na plenarni seji je o tem govoril tudi premier Robert Golob, ki je med drugim dejal, da je vlada učinke podražitve elektrike zaradi višje omrežnine že ublažila s podaljšanjem regulacije in znižanjem najvišje dovoljene cene. Na delo Agencije za energijo pa ima po njegovih besedah državni zbor večji vpliv kot vlada. Preostale novice: Ameriško dovoljenje Ukrajini za balistične napade na rusko ozemlje v Evropi sprožilo mešane odzive. Država povečala vlaganja v razvoj, vendar prenos znanja v gospodarstvo zaostaja. Slovensko seneno meso poslej v registru zajamčenih tradicionalnih posebnosti.
Preiskovalci še ugotavljajo vzroke današnje nesreče športnega letala v Prekmurju, ki je zahtevala tri življenja. Kot je pojasnil Robert Roudi iz policijske uprave Murska Sobota, ogled kraja nesreče še vedno poteka, preiskujejo več dejavnikov, ki bi lahko bili vzrok nesreče, od vremena, do tehnične napake ali človeškega dejavnika. Drugi poudarki: - Ruska opozicija v izgnanstvu na shodu v Berlinu med drugim pozvala k umiku ruskih sil iz Ukrajine. - Invalidske organizacije zahtevajo zaustavitev sprejemanja zakona o osebni asistenci. - Slovenski nogometaši se na Dunaju merijo z Avstrijo.
Odbor za finance je na današnji seji pripravil proračun za prihodnje leto in zakon o njegovem izvrševanju za dokončno potrjevanje v državnem zboru prihodnji teden. Z dopolnili je zagotovil dodatna sredstva za ljubljanski onkološki inštitut in štipendije za pedagoške poklice. V zakon o izvrševanju proračuna, ki predvideva dvig dodatka za upokojence in višjo dohodninsko olajšavo, pa je vnesel še dogovor z občinskimi združenji o izdatnejšem financiranju občin. V oddaji tudi o tem: - Vodja nove stranke Demokrati Anže Logar si želi programsko koalicijo. - Ukrajina od nove ameriške administracije pričakuje hitrejši konec vojne. - Ambulante pro bono poleg zdravstvene zagotavljajo tudi higiensko oskrbo.
Predstavniki vlade in večine sindikatov javnega sektorja, tudi drugega stebra državne uprave, so danes s podpisom kolektivnih pogodb dejavnosti in preostalih dokumentov prižgali zeleno luč za uresničitev sprememb plačnega sistema v javnem sektorju, ki se bodo začele z novim letom. Javni uslužbenci bodo višje plače dobili postopno, do leta 2028. Prav tako ne bo več osnovne plače, ki bi bila nižja od minimalne. Spremembe plačnega sistema so rezultat usklajevanj, ki so potekala dve leti, zato ne preseneča, da sta tako vladna kot sindikalna stran današnji podpis dokumentov pospremili s komentarjem, da gre za velik dosežek. Druge teme: - Združeni narodi opozarjajo, da je pošiljanje pomoči v Gazo zahtevnejše kot kdaj prej. - V Avstriji naj bi se v kratkem začela uradna pogajanja o sestavi nove vlade. - Ljubljanski policisti opozarjajo na goljufije, povezane s plačilom parkirnin.
Vlada je danes sprejela tri uredbe, s katerimi je tik pred začetkom zimske sezone podaljšala regulacijo cen električne energije za gospodinjstva in male poslovne odjemalce do konca februarja. S tem je preprečila zvišanje cene elektrike zaradi novega obračuna omrežnine, ki bi elektriko sicer podražil za več kot za tretjino. Pri tem bo enotna zamejena cena znižana z zdajšnjih 98 evrov na 77 evrov na megavatno uro. V oddaji tudi o tem: - Župani občin, prizadetih v lanskih poplavah, opozarjajo na predolge postopke. - Izrael v zadnjih 24-ih urah napadel več kot sto ciljev v Libanonu in Gazi. - V razprodanih Stožicah čez dobri 2 uri nogometni obračun z Norvežani.
Predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja so vključno z današnjimi parafirali večino kolektivnih pogodb za dejavnosti in posamične poklice. Izjema so sindikati državne uprave, ki si želijo, da bi bila njihova delovna mesta uvrščena v višje plačne razrede. Bo vlada do petka, ko so predvideni podpisi vseh kolektivnih pogodb, uspela presekati gordijski vozel? Drugi poudarki: - Premier Golob v vmesnem poročilu parlamentarne preiskovalne komisije opran sumov vmešavanja v delo policije. - Združene države pozivajo Izrael k daljšim prekinitvam spopadov v Gazi. - Avstrijsko podjetje Palfinger bo v Ormožu zgradilo obrat za 70 milijonov evrov.
Medtem ko je Sindikat vzgoje in izobraževanja napovedal, da bo podpisal kolektivne pogodbe na področjih, ki jih zajema, pa sindikati, ki zastopajo vojake, policiste, občinske redarje, delavce v pravosodju in državni upravi ter poklicne gasilce tega ne nameravajo storiti. Kot menijo sindikati, je sicer časa za dogovor še dovolj. Druge teme: - Palestinci v oblegani Gazi dobijo le šest odstotkov potrebne humanitarne pomoči. - Slovensko-hrvaški poslovni klub postal gospodarska zbornica. - V Celju bo zrasel kampus za del študentov ljubljanske medicinske fakultete.
Po zapletih med vlado in delom sindikatov, ki danes niso parafirali kolektivne pogodbe o prenovi plačnega sistema v javnem sektorju, je vladna stran sindikatom dala do srede popoldne dodaten čas za parafiranje. Sindikalna stran si je več časa želela zaradi pregleda gradiva, ki ga je dobila le nekaj ur pred napovedanim parafiranjem, pojasnuje sindikalistka Irena Ilešič Čujovič. Druge teme: - Minister Novak na Koroškem: Na vodotokih gredo stvari v pravo smer, a nas čaka še veliko dela. - Pogovori na podnebni konferenci v Bakuju zastali že prvi dan. - Kremelj zanika navedbe o pogovorih med Putinom in Trumpom.
Tako iz Libanona in Gaze kot tudi iz Sirije poročajo o novih izraelskih napadih in novih civilnih žrtvah. Izraelski premier Benjamin Netanjahu medtem že pripravlja teren za uresničitev svojih ciljev ob pomoči Združenih držav Amerike. Z novoizvoljenim ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom je že govoril in kot kaže dobil podporo pri ključnem cilju. Kot je dejal s Trumpom iransko grožnjo vidita v enaki luči. Prihod Trumpa je pod vprašaj postavil tudi zahodno podporo Ukrajini. Druge teme: - Biden bo kongres in Trumpa pozval, naj Ukrajine ne pustijo na cedilu - Gradnja drugega tira razkrila tudi več kraških jam, ki za projekt predstavljajo svojevrsten izziv - Na večnem nogometnem derbijo med Olimpijo in Mariborom brez zadetkov
Visoki predstavnik Evropske unije za zunanjo politiko Josep Borrell je v Kijevu zagotovil trdno podporo Ukrajini v boju proti Rusiji, ne glede na spremembe na ameriškem političnem parketu. Kot je poudaril, Ukrajina ne potrebuje spodbudnih besed, ampak konkretna dejanja. Potrebujemo hitrejšo dostavo orožja in streliva v Ukrajino ter manj omejitev pri njuni uporabi, ker se čas na fronti meri v človeških življenjih in uničenju, je poudaril Borrell. Evropska unija je za podporo Ukrajini do zdaj skupno namenila približno 116 milijard evrov. Preostale novice: Katar naj bi dvignil roke glede mirovnih pogajanj med Izraelom in Hamasom. 35. obletnica padca Berlinskega zidu opomin, da se je za svobodo vedno vredno boriti. Več kot 15 tisoč pohodnikov tudi letos od Litije do Čateža.
Boj proti podražitvam energentov, manj birokracije in prilagoditev industrije - to predvideva novi evropski dogovor o konkurenčnosti, ki so ga voditelji Unije sprejeli to popoldne, ob koncu neformalnega vrha v Budimpešti. V središču pogovorov so bili odnosi in sodelovanje z Washingtonom ob vrnitvi Donalda Trumpa v Belo hišo. Nemški kancler Olaf Scholz je poudaril nujnost sodelovanja z ameriškimi oblastmi, med drugim zaradi zagotavljanja miru in varnosti po svetu, tudi v Evropi. Ostali poudarki oddaje: Združeni narodi: v Gazi povečini umirajo civilisti Ob prenovi plačnega sistema zaplet pri stebru za državno upravo Na parkirišču na Brniku našli žensko truplo
Marta Kos je pred odborom Evropskega parlamenta uspešno prestala zaslišanje kot kandidatka za položaj evropske komisarke za širitev, potem ko jo je podprlo pet od šestih največjih evropskih političnih skupin. Kosova bo poleg širitve predvidoma zadolžena tudi za povojno obnovo Ukrajine. Druge teme: - Po izraelskem napadu v Libanonu znova ranjeni pripadniki mirovnih sil - Dravske elektrarne proti reševanju Teša na svoj račun - Na trasi drugega tira še iščejo ustrezne rešitve za premostitev kraških pojavov
Vrstijo se odzivi na vnovično izvolitev Donalda Trumpa za ameriškega predsednika. Zmagovalcu včerajšnjih predsedniških volitev je čestital tudi slovenski politični vrh. Zunanja ministrica Tanja Fajon je poudarila, da Združene države ostajajo ključna zaveznica Slovenije. Medtem ko v politiki odzvanjajo napovedi in želje po nadaljnjem sodelovanju, je med gospodarstveniki slišati tudi skrbi glede morebitnih sprememb v gospodarski politiki. Ostali poudarki oddaje: V izraelskih napadih na libanonsko mesto Balbek več 10 smrtnih žrtev Po uničujočih poplavah v Španiji še vedno pogrešanih približno 90 ljudi Na seji parlamentarnega odbora za zdravstvo tudi o možnostih za skrajšanje čakalnih vrst
Volivci v Združenih državah izbirajo novega predsednika oziroma predsednico. Raziskave javnega mnenja kažejo na izjemno tesen izid volitev. Volilni dan v Združenih državah poteka tudi v luči strogih varnostnih ukrepov, v več zveznih državah so v pripravljenosti pripadniki nacionalne garde. Drugi poudarki oddaje: - Finančni minister Boštjančič zavrača očitke interpelacije, ki jo je vložila SDS - Država bo sofinancirala razvoj zdravil za redke otroške bolezni - Zaradi podnebnih sprememb bi Koper in Izola lahko spet postala otoka
Ves svet z zanimanjem pričakuje zadnje dejanje najbolj spektakularnih predsedniških volitev na planetu. Kakšen bo izid tekme za stolček v Beli hiši med Kamalo Harris in Donaldom Trumpom, si ne upa napovedati nihče, oba kandidata za ameriškega predsednika pa danes zadnjič nagovarjata volilce v ključnih zveznih državah. Druge teme: - Novosadčani po tragični nesreči zahtevajo odstop pristojnih, podrobnosti policijske preiskave niso znane. - Šolsko ministrstvo bo pripravilo analizo o tem, koliko kadrov v resnici primanjkuje v šolskem sistemu. - V Mini Teatru začetek festivala Hiša strpnosti. V osmih večerih se bo zvrstilo 14 filmov in drugih dogodkov
Razmere na severu Gaze se še naprej naglo slabšajo, samo v Džabaliji je bilo po podatkih Unicefa v zadnjih dveh dneh ubitih 50 otrok. Zaradi izraelske obkolitve je delo reševalcev oteženo, številni zato ostajajo ujeti pod ruševinami. Izraelski napadi so smrti zahtevali tudi v Libanonu, kjer se skupno število ubitih bliža 3 tisoč. V oddaji tudi: - Španskega kralja ob obisku poplavljenih območij pričakali protestniki - Ministrstvo: prihodek od nepremičninskega davka ne bo namenjen stanovanjski gradnji - Hrvaška vlada želi nuditi pomoč pri oddaji praznih stanovanj
Prebivalci Novega Sada so se danes znova zbrali na kraju nesreče, kjer je v zrušenju nadstreška železniške postaje umrlo 14 ljudi, še trije se borijo za preživetje. Ob tem izražajo nezadovoljstvo, ker nihče ne odgovarja za tragedijo. V Radijskem dnevniku tudi: - Na poplavljena območja v Španiji dodatnih 10 tisoč vojakov, policistov in pripadnikov civilne zaščite - Fatah in Hamas v Kairu o povojni ureditvi Gaze - Golfistka Pia Babnik tretja na turnirju v Savdski Arabiji
Današnji praznik - dan spomina na mrtve - zaznamujejo množični obiski pokopališč in polaganje cvetja na grobove najbližjih. Ena od slovesnosti, ki so potekale po državi, je bila tudi pri spomeniku vsem žrtvam vojn in z vojnami povezanim žrtvam v Ljubljani. Kot je ob položitvi venca dejal predsednik državnega sveta Marko Lotrič, je prav, da se spomnimo tistih, ki so za nas dali svoje življenje. Drugi poudarki oddaje: - Število smrtnih žrtev zrušenja dela železniške postaje v Novem Sadu narašča, reševalci odstranjujejo ruševine. - Po uničujočih poplavah v Španiji očitki, da so vremenska opozorila prišla prepozno. - Evropska unija in Japonska napovedali obsežno varnostno in obrambno partnerstvo.
Neveljaven email naslov