Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
514 epizod
514 epizod
V rubriki Zbrano, zapisano, prebrano s pomočjo knjižničarjev in knjižničark predstavljamo zanimivo branje. Listamo nove knjige in odkrivamo tiste, ki jih je bralska pozornost po krivem obšla. Vabljeni k poslušanju - in branju.
Tokrat predstavljamo novo knjigo pesnika in esejista Uroša Zupana z naslovom Piškoti s sporočilom, ki je izšla pri Mladinski knjigi. Piškoti s sporočilom so na meji med esejistiko in esejističnim dnevnikom, ki pa si jemlje to svobodo, da ni kronološki, ampak skače po časovni osi poljubno iz sedanjosti v preteklost. Eseji so tematsko različni, osnovna nit, ki jih povezuje, pa je pretok časa s spremembami, ki jih prinaša ta pretok, imenovan tudi minevanje, v človeškem telesu in človeškem duhu. Sicer je največ besed namenjenih dogajanju v zadnjem letu, posamezni eseji pa segajo kot nekakšni predori tudi globoko v preteklost, v obdobje metafizične celovitosti, ki pa že kaže jasna znamenja neizogibnega rušenja; izgona iz raja.
Tokrat predstavljamo enajsto knjigo Milana Fridauerja Pametne kratkoumnosti, ki je izšla pri založbi Kulturni center Maribor. Fridauer s svojimi aforizmi v knjigi bralca sooči z resnicami o človeški naravi, družbenih normah in sodobnem svetu. Aforizmi niso le zabavni, ampak tudi pronicljivi, saj bralce silijo k razmisleku o tem, kaj pomeni biti del sodobne družbe, kako delujemo kot posamezniki in kako se odzivamo na spremembe okoli nas. V knjigi Pametne kratkoumnosti Fridauer skozi humor prikazuje resnice, ki so pogosto neprijetne, vendar nujno potrebne za razumevanje sveta. Njegovi aforizmi so več kot le zabavni trenutki; so priložnost za iskanje globljega pomena v vsakdanjih situacijah. Z uporabo humorja in ironije avtor izpostavi ključne družbene in politične probleme, ki prežemajo naš vsakdan.
Danes smo predstavlli knjigo Zdravilna moč vagusnega živca, Vaje za samopomoč pri tesnobi, depresiji, travmi in avtizmu. Gre za praktični vodnik za razumevanje delovanja možganskih živcev kot ključa do našega ustreznega duševnega in telesnega počutja. Avtor Stanley Rosenberg na podlagi več kot 30-letnih izkušenj na področju kraniosakralne terapije in rolfanja raziskuje ključno vlogo, ki jo ima vagusni živec pri vzpostavljanju naših psiholoških in čustvenih stanj, in pojasnjuje, da nešteto pogostih duševnih in telesnih simptomov – od tesnobe in depresije do migrene in bolečin v hrbtu – kaže na nepravilno delovanje vagusnega živca. Rosenberg z vrsto preprostih vaj za samopomoč ponazarja, kako lahko poskrbimo za pravilno delovanje vagusnega živca in tako dosežemo globoko sprostitev, izboljšamo spanec in si opomoremo od poškodb in travmatičnih dogodkov. Knjiga je izšla pri založbi Primus.
Rubrika Zbrano, zapisano prebrano je tokrat drugačna, praznična. Uredniki založb, s katerimi sodelujemo, so napovedali izide knjig in druge načrte.
Peter Ternovšek je slovenski dramski igralec, nosilec Borštnikovega prstana, nagrade Prešernovega sklada, Glazerjeve listine, Glazerjeve nagrade za življenjsko delo in številnih drugih nagrad. Svojo igralsko pot je začel kot učitelj na osnovni šoli Sladki Vrh. Leta 1971 ga je povabil v Dramo SNG Maribor njen tedanji ravnatelj Branko Gombač in v kratkem času so sledile vloge, ki so ga zapisale med prepoznavna imena mariborskega in slovenskega igralskega sveta. Danes ga bomo spoznali še v vlogi pisatelja, saj predstavljamo knjigo z naslovom KNJIGICA, v kateri Peter Ternovšek razkriva drobce iz svojega življenja. Knjiga je izšla pri založbi Pivec.
Danes predstavljamo knjigo Ane Svetel z naslovom STEKLENE STENE, ki je izšla pri založbi Beletrina.Zbirka Steklene stene prinaša pet daljših kratkih zgodb, ki se ukvarjajo z medčloveškimi odnosi na prav poseben način: obenem mehkobno in napeto, lirično in brezkompromisno. V njih spoznamo skupino starih prijateljev, ki poskušajo bolj ali manj uspešno obuditi svoja skupna študentska leta, žensko, ki končno spozna svoje odtujene sorodnice, na prvi pogled pravo utelešenje elegance in prefinjenosti, pa godrnjavega profesorja, spletno vplivnico in žensko, ki se po daljši odsotnosti v svojem stanovanju ne počuti več zares doma. Pisana družba, iz katere zgodbe iztisnejo tiste najbolj skrite konflikte, dvome, hrepenenja in zmote. In čeprav so odnosi kompleksni, nas proza Ane Svetel s svojo izbrušeno lahkotnostjo in sproščenostjo kar vleče dalje in globlje.
Danes predstavljamo knjigo MEHANIZEM, avtorja Roka Vilčnika. Glavna junaka zgodbe o večnem boju za obstoj sta Titin in Titina, drobni mehanični bitji s škatlo na hrbtu, iz katere poganja pecelj z lučko, ki nanju meče krog svetlobe. Obstajata v svetu večne teme, kjer je edina luč ta, ki jo proizvajata sama. Ko začne nekega dne Titinina svetloba pojemati, se naša junaka odpravita na dolgo pot. Na njej srečata hrošče rogače, drevo Kuštravca, Sencomerja, strička Prizmo, moža brez sence in še koga – vse to, da bi našla tistega, ki zna popraviti prav vsako reč. Knjiga je izšla v zbirki Piramida pri založbi Litera.
Danes predstavljamo roman Selma Skenderović z naslovom IN ČE VSI POZABIJO, ki je izšel pri Cankarjevi založbi. IN ČE VSI POZABIJO je večplasten roman o družini, družinskem nasilju in njegovih psiholoških posledicah, razrednem sramu, migracijah in tujstvu. V njem vzporedno beremo dve zgodbi. V prvi je pripovedovalka, študentka Zineta, z mamo na obisku pri sorodnikih na Kosovu. Tam ugotavlja, da ne more ustaviti naraščajoče razdalje in občutka, da je zanje le še poslovenjena, razvajena tujka. V drugi se kot nevidna senca smuka po študentskem domu v Ljubljani, preplavljena s tesnobo in strahom, nezmožna povezati se s slovenskimi sovrstniki – tako zaradi privzgojenega nezaupanja kot zaradi občutka, da bo zanje vedno ostala nezadovoljna, neprilagojena tujka. Ujeta je med dvema svetovoma, ki vlečeta vsak v svojo smer, obenem z nasiljem in ljubeznijo.
Tokrat predstavljamo knjigo Pristna skrb zase. Avtorica Pooja Lakshmin, dr. med, specialistka za duševno zdravje žensk in redna sodelavka New York Timesa, je napisala težko pričakovano knjigo o protislovjih v industriji dobrega počutja. V knjigi boste našli program, ki spreminja paradigmo pristne skrbi zase – ta vas bo opolnomočila, navdihnila in morda celo sprožila revolucionarne spremembe. Skrb zase je postala del naše kolektivne zavesti kot čudežno zdravilo za tako rekoč vse težave, s katerimi se spopadamo ženske.Toda dr. Pooja Lakshmin meni, da je to kulturno razumevanje skrbi zase v najboljšem primeru nepopolno, v najslabšem pa manipulativno. Svojih težav ne boste rešili preprosto z nakupom novega dnevnika ali vpisom na tečaj meditacije. Zaradi teh navideznih oblik skrbi zase še vedno iščemo rešitev zunaj sebe – tako da se primerjamo z drugimi ali si prizadevamo za nekakšno popolnost. In kar je še huje, takšna »skrb zase« upravičuje zatiralski družbeni sistem, ki je izdal ženske in marginalizirane skupine. Knjiga je izšla pri Založbi Primus
Tokrat predstavljamo knjižni prvenec Maje Pakiž z naslovom Bobrček Tonči. Knjigo je ilustrirala Polona Kosec, izšla pa je pri Založbi Pivec. Bobrček Tonči živi v Gozdni vasi ob jezeru. Družbo mu delajo prijatelj kos Rumenko, medved Miško, babica Zajčica, prijazni volk, polhek Bobi in druge gozdne živalice. Za njihovo zdravje skrbi doktor Čuk. V njihov vsakdan se od časa do časa prikradejo sence skrbi in tegob. Medved Miško zboli in nihče od domačih ga več ne obiskuje, ker se bojijo, da bi se mu bolezen poslabšala. Najbolj pogreša vnuka Meda in ribarjenje.
Danes predstavljamo zgodovinski roman Toneta Partljiča z naslovom PESNIŠKI DVOR, ki je izšel pri založbi Beletrina. V romamanu spremljamo usodo vinogradniške družine Gornik v turbulentnem in kriznem času, ko se je pripravljalo na drugo svetovno vojno. Družino Gornik sestavljajo ugleden in šolan vinogradnik Štefan, njegova žena Marija, ki razporeja delo in nadzoruje osebje, hčerka Trezika, ki je učiteljica pripravnica, in sin Slavko, ki ga pot zanese na študij v Ljubljano, kjer se sreča s komunističnim gibanjem, v katerem pa se ne najde, in se po vrnitvi iz prestolnice domov odloči, da bo postal pisatelj, prav tako kot njegov veliki vzornik Ivan Cankar. Roman se osredotoča predvsem na odnos med očetom in sinom, ki je kompleksen, a tudi poln polnokrvnih debat o življenju in družbi, razprtij, kompromisov in sporazumov.
Danes predstavljamo slikanico ŽABCA V ŽELODCU avtorja Orlanda Uršiča. Žabca v želodcu je slikanica o naravi, ki nudi otrokom različna skrivna zatočišča in pomiritev ter jim omogoča, da najdejo prijatelje, četudi so to živali. Žabca v želodcu je napisana v obliki devetih pesmi, ki pa se spletajo v zgodbo o tem, kako nekega dne k ribniku pride nekdo, ki je iz žabje perspektive videti kot velikan, v resnici pa je čisto navaden teleban. Besedilo mlademu bralcu odkriva odnos človeka in živali na zanimiv način, obenem pa mu postreže še z nevsiljivim naukom o odnosu človeka do narave, ki je podan na preprost, predvsem pa na humoren način. Branje je primerno za otroke v starostni skupini od šest let do devet let. Knjiga je izšla pri založbi Litera
Danes predstavljamo roman o kismetu in posthumnem življenju Dejana Tiaga Stankovića z naslovom ZAMALEK. Knjigo je prevedel Branko Gradišnik, izšla pa je v zbirki Roman Mladinske knjige, 2024. Srbsko-portugalski pisatelj Dejan Tiago – Stanković, ki je živel med Lizbono in Beogradom, je prvo knjigo objavil leta 2012, Zamalek pa je njegov drugi roman. Vešče napisana zgodba, ki se sčasoma izvije iz pripovedi priseljenke Arne, se odvija na otoku sredi Kaira, v elitni četrti Zamalek, v njej pa ne spoznavamo samo prepletenih usod tamkajšnjih ljudi najrazličnejših stanov, verskih in drugih običajev, temveč postaja na trenutke glavni junak kar mesto samo.
Danes predstavljamo knjigo priznanega dr. Petra Attie z naslovom Živimo dlje – v izvirniku Outlive –, v kateri avtor pokaže, da sta staranje in dolgoživost veliko bolj gnetljiva, kot si mislimo. Ugledni strokovnjak za dolgoživost dr. Peter Attia je bil v svojih tridesetih maratonski plavalec, ki je prečkal morske ožine, kot je preliv Sante Cataline. Pa vendar je na svoje presenečenje odkril, da v resnici sploh ni zdrav, in da mu grozi prezgodnja smrt zaradi bolezni srca. Zato se je posvetil proučevanju dolgoživosti in raziskal, kako in zakaj ljudje umirajo, in kako lahko odložimo ali celo preprečimo kronične bolezni, ki pokončajo večino prebivalstva, predvsem bolezni srca, raka, Alzheimerjevo bolezen in sladkorno bolezen tipa 2. Knjiga je izšla pri Založbi Primus.
Danes predstavljamo roman Miriam Drev z naslovom PO POTI SE JE ZVEČERILO, ki je izšel pri založbi Pivec. Na začetku romana srečamo Lucio, uspešno tolmačko, na letališču v Zürichu, od koder skuša s komaj nekajmesečno hčerko odpotovati v Ljubljano. Kako se je znašla tu, pred čim beži, ji bo uspelo prispeti do začrtanega cilja? Iz te razpoke sredi na videz povsem običajnega življenja Miriam Drev zasnuje razplasteno pripoved, ki nas bo držala v napetosti vse do konca romana. V njenem središču je mlada ženska, hči Slovenke in Libanonca, ki se je zaradi državljanske vojne v rojstnem Bejrutu enajstletna preselila v Ljubljano, od tam pa so jo karierne ambicije in mladostna radovednost gnale še v druga evropska mesta. Kljub nezaceljeni travmi iz otroštva, ki se sem pa tja oglasi sredi tihote noči, je Lucia igriva in uresničena osebnost – vse dokler ne spozna Aleca.
Založba Beletrina že nekaj let v rednih razmakih skrbi za navdušene bralce Kingovih uspešnic. Tokratna bera prinaša eno njegovih najuspešnejših del, ki je prek Kubrickovega filma z Jackom Nicholsonom že zdavnaj postalo del našega kolektivnega kulturnega spomina - kriminalni roman SIJANJE. Nova služba Jacku Torranceu ponudi odlično priložnost za nov začetek. Kot oskrbnik impozantnega starega hotela izven sezone bo imel dovolj časa, da se bolj poveže z družino in do konca spiše svoj roman. Odrezana od sveta sredi snežnih zametov visoko v gorah pa postaja idilična lokacija vse bolj zlovešča. Edini, ki opazi strašljive sile, ki se zbirajo na območju hotela, je Danny Torrance, petletnik z nenavadnimi telepatskimi sposobnostmi.
Danes predstavljamo potopis GLOBALNI JUŽNJAKI avtorice Mojce Pišek, ki je izšla pri založbi Litera.Mojca Pišek nas v svoji novi knjigi popelje iz Evrope prek ZDA do Latinske Amerike: v Crikvenici se sooči z zamenjavo ekonomsko-političnega sistema, v Mehiki jo zadene (ali pa tudi ne) pandemija koronavirusa, en mesec potuje po Kalifornijskem zalivu, ne da bi zares vedela, kaj se dogaja s preostalim svetom, ZDA jo razočarajo, a na fascinanten način, in medtem ko razmišlja o latinskoameriških mikro- in makrorevolucijah, sreča v Ekvadorju Stalina in Tita. Kritičarka, pisateljica, kulturna novinarka in popotnica Mojca Pišek je s svojo esejistiko doživela sijajen bralski odziv in odličen kritiški odmev, z nominacijama za Rožančevo nagrado in za nagrado natečaja za najboljši esej revije Sodobnost pa tudi strokovno potrditev.
Tokrat predstavljamo knjižni prvenec Helene Koder z naslovom Krošnja z neznanimi sadeži, ki je izšel pri založbi Mladinska knjiga. Avtorica je za knjigo, v kateri so na 250 straneh zbrani eseji j18. septembra prejela Rožančevo nagrado 2024 za najboljšo knjigo esejev. Helena Koder je bralka. Dobra bralka. Bralka, ki piše. Čeprav so povod za pisanje knjige, poezija, filmska umetnost, narava in drugi ljudje, piše tudi o sebi, saj ne zna pisati neosebno. Premišljuje in piše izjemno senzibilno in natančno izoblikuje misli, da bi sebi utrla pot v globino doživljanja in razumevanja umetnosti in življenja in morda k tovrstni pustolovščini navdihnila tudi kakega bralca ali bralko. Enajst esejev v tej dragoceni knjigi je bilo napisanih in revijalno objavljenih v zadnjih desetih letih, zdaj ko so zbrani na enem mestu, pa so s svojimi spoznanji in naključnimi ujemanji prerasli v navdihujoče pričevanje o tem, da je življenje, vsem končnostim navkljub, lahko neskončno zanimivo in polno smisla.
Danes vam predstavljamo knjigo V Dolini mamutov, avtorja Tomija Tomšiča. Knjiga je izšla pri Založbi Primus v zbirki Avtorji. Gre za vznemirljivo pustolovsko-fantazijsko zgodbo o štirih prijateljih, ki se podajo na avanturo, da bi odkrili skrivnostno sled mamutov, ki ob koncu ledene dobe morda le niso izumrli. Upajo, da bodo mamute našli in jih prepričali, naj se vrnejo in nam s tem vrnejo pravo zimo, ki bi prinesla dolgo pričakovani sneg. V zgodbi sledimo idejnemu vodji skupine Teju, ki zna motivirati prijatelje, da mu sledijo v vsako novo pustolovščino, ob njem pa so tu še njegov najboljši prijatelj, premišljeni Van, Vanova navihana sestra Bina, ki prinaša kreativne rešitve, in njuna mlajša sestrica Naja, ki pogosto reši situacije, ko se zapletejo, s svojo iskrenostjo in predanostjo. Osnovne teme zgodbe vključujejo prijateljstvo, pogum in skupinsko dinamiko, obogatene pa so še z ekološko-socialnimi sporočili. Pripoved ponuja mladim bralcem priložnost za razmislek o okoljskih in etičnih vprašanjih in o vlogi posameznika v družbi. Skrivnostne sledi in namigi vzdržujejo napetost do konca zgodbe, in bralca spodbujajo k nadaljnjemu raziskovanju.
Danes predstavljamo knjigo Neli K. Filpić z naslovom Pasje vesolje. Knjigo je ilustriral Igor Šinkovec, izšla pa je pri Založbi Pivec. V knjigi Pasje vesolje oziroma veselje se štirje bratje Mir zaradi zaprtja zavetišča znajdejo pred težko preizkušnjo, saj so bili tam srečni, dokler ni nekega dne njihova mama Mirna skrivnostno izginila. Sveta onkraj ograje ne poznajo, vendar se odločijo, da se bodo skupaj odpravili na prostost, preden stroji porušijo edini dom, ki so ga doslej poznali. Spremljamo Kazimirja, Tihomirja, Branimirja in Ljubomirja ter se z njimi podamo na vznemirljivo potovanje, na katerem odkrivajo, ali svoboda lahko nadomesti dom. Med potjo, ki jih vodi celo v vesolje, spoznajo prijaznega potepuha Oskarja, razigrano klapo Tihošapcev, očarljivo psičko Strelko, na Planetu kosti srečajo nenavadne in nekoliko ošabne tri ohole modrece, predvsem pa najdejo tisto, po čemer najbolj hrepenijo – ljubezen.
Neveljaven email naslov