Nace Šumi v TV Dnevniku leta 1978. Foto: RTV SLO
Nace Šumi v TV Dnevniku leta 1978. Foto: RTV SLO

Prof. dr. Nace Šumi je bil v drugi polovici preteklega in prvih letih našega stoletja ena osrednjih avtoritet slovenske umetnostne zgodovine in konservatorstva ter prisoten v fakultetni predavalnici, na strokovnem terenu, v znanstveni literaturi, likovnih kritikah in medijih. S širokim znanjem, privlačno karizmo in primernim pristopom je znal prepričati, da smo njegovo misel posvojili in so umetnostni spomeniki postali naši stari znanci. Življenje in delo Naceta Šumija je zato tudi zgodovina slovenske umetnostne zgodovine, konservatorstva in zlate dobe Televizije Slovenija. Umetnostnozgodovinske in konservatorske teme je namreč v osemdesetih in devetdesetih letih predstavljal tudi kot gost in avtor televizijskih oddaj ter postal prepoznavna medijska osebnost. Šumijeve avtorsko zasnovane dokumentarne serije Naselbinska kultura na Slovenskem, Slovenija – umetnostni vodnik in Korenine slovenske lipe sodijo med antologijske oddaje nacionalne televizije. Ustvarjalca filma, scenarist Andrej Doblehar in režiser Božo Grlj, sta v dokumentarnem filmu predstavila življenje in delo Naceta Šumija, še zlasti pa njegovo bogato televizijsko ustvarjanje.

Predavanje na Filozofski fakulteti. Foto: RTV SLO
Predavanje na Filozofski fakulteti. Foto: RTV SLO

Scenarist filma Andrej Doblehar je ob premieri filma predstavil svojo povezavo s profesorjem Šumijem in idejo za nastanek dokumentarnega filma: »Osnova je bil bogat arhiv televizijskih prispevkov, omizij in oddaj, ki jih hrani arhiv Televizije Slovenija, Nace Šumi pa je s televizijo sodeloval v širokem časovnem razponu v letih 1978 – 2002. S temi oddajami sem se ukvarjal tudi v doktorski disertaciji ''Pomen medijev v slovenski konservatorski praksi'', ki sem jo leta 2014 zagovarjal na Oddelku za umetnostno zgodovino Filozofske fakultete v Ljubljani – na istem oddelku, kjer smo kot zadnja generacija študentov imeli možnost poslušati profesorja Šumija. To je bila izjemno dragocena izkušnja, vendar se v zgodnjih študentskih letih nisem zavedal, kako pomemben je tudi Šumijev televizijski opus. Ob nekaterih vidnih umetnostnih zgodovinarjih, ki so na televiziji delovali kot uredniki in avtorji oddaj o kulturni dediščini, je bil prav Šumi eden osrednjih soustvarjalcev tovrstnega programa v tematski vrsti kulturnega novinarstva. V disertaciji sem pokazal, da je imel televizijski medij ključno vlogo pri popularizaciji kulturne dediščine in njenega varstva, del tega – s poudarkom na življenju in delu Naceta Šumija – pa smo želeli predstaviti tudi v dokumentarnem filmu. Z njim bomo sklenili jubilejno Šumijevo leto.«

Med snemanjem dokumentarnega filma v Križankah. Foto: RTV SLO
Med snemanjem dokumentarnega filma v Križankah. Foto: RTV SLO

Premiera dokumentarnega filma Nace Šumi – profesor na televiziji, posvečenega izjemnemu ustvarjalcu, ki je s svojimi oddajami in predavanji desetletja bogatil slovensko umetnostno zgodovino in približeval kulturno dediščino širši javnosti, bo v torek, 17. decembra, ob 20.35 na TV SLO 1. Film bo nato na voljo tudi v aplikaciji RTV 365, kjer lahko gledalci, poslušalci in spletni uporabniki dostopajo tudi do številnih drugih odličnih domačih in tujih dokumentarnih filmov.