Na Televiziji Slovenija bodo v ponedeljek, 25. novembra, ob 18. uri na TV SLO 2 živo prenašali Slovesno odprtje 40. knjižnega sejma. Vse do konca sejma, torej do 1. decembra, bodo s knjižnega sejma vsak dan pripravljali posebno oddajo. Med tednom jo bodo predvajali znotraj Kulture po Odmevih, v soboto in nedeljo pa si ju bomo lahko ogledali kot samostojni oddaji.
Na knjižnem sejmu bodo v sredo, 27. novembra, predstavili tudi dokumentarno oddajo o štiridesetih knjižnih sejmih, ki jo pripravlja Meta Česnik. Na Televiziji Slovenija jo bodo predvajali v četrtek, 28. 11., zvečer na 1. programu TV Slovenija.
Čas za branje
Televizija Slovenija bo ob jubilejni 40. obletnici slovenskega knjižnega sejma predstavila novo dokumentarno oddajo avtorice Mete Česnik z naslovom Čas za branje. Raziskava Knjiga in bralci VII je pokazala, da je bilo v zadnjem letu ljudi, ki niso prebrali nobene knjige, 42 %. Med bralci pa je le 6 % takih, ki so prebrali več kot 20 knjig. Kot glavni razlog za nebranje so anketirani navedli pomanjkanje časa. Prevladujoč vir leposlovnih knjig ostaja knjižnica. Odstotek tistih, ki so knjigo kupili, je v desetih letih zrasel iz 51 na 53 %, razveseljujoč je podatek, da se je povečalo število kupcev v najmlajši starostni skupini. Največ knjig se še vedno proda v zidanih knjigarnah, tradicionalno dobro obiskan in priljubljen pa je tudi Slovenski knjižni sejem. Ob njegovi 40. izvedbi se oziramo v njegovo zgodovino z arhivskimi posnetki, ki jih skrbno hrani Televizija Slovenija vse od prvega sejma leta 1972, in odkrivamo, zakaj je knjiga dobra naložba. Z branjem zahtevnih knjižnih besedil razvijamo analitično in kritično mišljenje, ki ga v zapletenem sodobnem svetu pereče primanjkuje. Dokumentarec je Meta Česnik pripravila v sodelovanju z dokumentalistom raziskovalcem Aleksandrom Lavrenčičem, na sporedu bo v četrtek, 28. novembra zvečer na TV SLO 1, dan prej pa bo predstavitev dokumentarnega filma potekala tudi v sklopu programa knjižnega sejma, in sicer na odru Založniške akademije ob 17.30.
Radio Slovenija
Radio Slovenija se bo na letošnjem knjižnem sejmu predstavljal s 3-dogodkovnim radijskim sklopom, ki bo v sredo, 27. novembra, na Glavnem odru. Program bo začel Val 202, kjer se bo novinar Gašper Andrinek pogovarjal z gostom Jernejem Ščekom, Tadeja Bizilj s Prvega programa Radia Slovenija bo nadaljevala z okroglo mizo o maturitetnih vsebinah, končal pa ga bo Ars z okroglo mizo o slovenskih knjigah v slovenski umetni inteligenci.
Nedeljski gost Vala 202: Jernej Šček
Oddajo Nedeljski gost Vala 202 bodo tokrat posneli na Slovenskem knjižnem sejmu. Gost bo Tržačan Jernej Šček, filozof in profesor, ki je v zadnjih letih postal eden pomembnejših razlagalcev družbe in aktualnega sveta. Še posebej podrobno se poglablja v širino čezmejnega intelektualizma, ki ga predstavlja v poglobljenih intervjujih. V pogovoru bo tako premierno govoril tudi o novi knjigi, Kavarna odprta. Pogovor bo vodil Gašper Andrinek, oddaji pa lahko prisluhnete v živo, v sredo, 27. novembra, ob 16. uri na glavnem odru ali kasneje v etru Vala 202.
Prvi na maturi
Matura – strah in trepet marsikaterega srednješolca. Državni izpit, s katerim dijaki zaključijo srednješolsko izobraževanje in pri katerem sta vsaka pomoč in koristen nasvet dobrodošla. V oddajah Prvi na maturi na Prvem programu Radia Slovenija pregledujemo številne maturitetne predmete ter v pogovorih s profesorji in z ocenjevalci na maturi podajamo nasvete za dobro pripravo. Posebno pozornost vsako leto namenjamo pripravi na maturitetni esej, ki čaka maturante splošne mature in prispeva kar polovico točk h končni oceni in slovenščine. Letošnji tematski sklop nosi naslov Človek na razpotjih časa, obvezni deli pa In ljubezen tudi Draga Jančarja in Strah in pogum Edvarda Kocbeka. Kako mladi doživljajo in razumejo dela? Katera vprašanja ali dileme se jim ob prebiranju zastavljajo? So radijske oddaje kamenček v mozaiku priprave na esej in celotno maturo?
O vsem tem na glavnem odru v sredo, 27. novembra, od 17.00 do 17.45 v pogovoru, ki ga bo vodila novinarka Tadeja Bizilj.
Program Ars: Ali bo umetna inteligenca pisala kot Ivan Cankar?
Kako bo deloval slovenski ChatGPT oziroma slovenska umetna inteligenca, je odvisno tudi od količine besedil, ki jih zbirajo pri nacionalnem projektu Povejmo. Koordinira ga Fakulteta za računalništvo in informatiko v Ljubljani, zanj pa potrebujejo vse, kar je bilo kdaj napisanega v slovenščini. Zbrati morajo 40 milijard besed. Jim bo uspelo prepričati zavode, medije, založbe, pisatelje, torej vse lastnike avtorskih pravic, da sodelujejo pri oblikovanju slovenske umetne inteligence in prispevajo svoj delež oziroma besede? Kakšna so tveganja? Na številna vprašanja bodo odgovore iskali gostje okrogle mize: vodja projekta Simon Krek s Fakultete za računalništvo in informatiko v Ljubljani, Miha Mazzini, pisatelj in računalniški strokovnjak, Sašo Dolenc, pisec o znanosti, in Marko Grobelnik z Instituta Jožef Stefan, član strokovnih skupin za raziskovanje umetne inteligence pri Evropski komisiji, NATO-u, OECD-u, UNESCO-u. Moderator bo Aleksander Čobec.
Program Ars: Podelitev nagrad za najboljši literarni prvenec in za mladega prevajalca
GZS – Zbornica založnikov in knjigotržcev skupaj z Društvom slovenskih pisateljev podeljuje nagrado za najboljši literarni prvenec, nagrado Radojke Vrančič za mladega_o prevajalca_ko pa podeljuje Društvo slovenskih književnih prevajalcev. Podelitev bo pospremil pogovor z nagrajencema, vodila ga bo Tina Kozin. Dogodek se bo odvil v četrtek, 28. novembra, ob 17. uri na Pisateljskem odru.
ZKP RTV Slovenija
ZKP RTV in Program Ars Radia Slovenija že nekaj let redno ustvarjata, predvajata in izdajata kakovostne zvočne knjige. O tem, kako so spremenile in še spreminjajo slovensko knjižno krajino, kdo so njihovi "bralci" in kakšni so obeti za prihodnost, bo na okrogli mizi v organizaciji Mladinske knjige sodeloval literarni urednik Vlado Motnikar skupaj z ostalimi gosti na okrogli mizi Prihodnost zvočnih knjig v torek, 26. novembra, ob 11. uri.
Istega dne, prav tako bo 11. uri na Glavnem odru bo ZKP RTV SLO prestavila tudi skupni projekt z založbo Primus, in sicer obsežno knjigo z dodano zgoščenko ob 40-letnici skupine NIET. Nastala je kot nadaljevanje dvojne vinilke, ki je izšla ob njihovem spomladanskem obletniškem koncertu v Križankah.