27-letni Irec Eddie Dunbar iz ekipe Jayco AlUla je bil v zadnjem letu dni pogosto udeležen v padce, danes pa je bil njegov dan. Foto: EPA

Večji del dneva je bilo v glavnini mirno, vzpon na zadnji klanec Cruxeiras pa je bil le preveč mamljiv, da ne bi Roglič preizkusil tekmecev in skočil na enem od strmih odsekov (naklon je dosegel tudi 17 %). Enric Mas mu je lahko sledil, ne pa tudi O'Connor. Avstralec je za Rogličem zaostal 37 sekund, tako da ima v skupnem seštevku še 3:16 prednosti. Precej težav je imel Richard Carapaz, na koncu je zaostal 15 sekund. Izgubil je 3. mesto, na katerem je zdaj Mas.

Ben O'Connor je pričakovano zadržal rdečo majico, toda Primož Roglič se mu je približal na 3:14, kar slovenskim navijačem vsekakor vliva upanje, da bi Rogliču lahko do cilja v Madridu uspelo dirko obrniti v svojo korist. Sploh ker bo eksplozivnih klancev, kjer ima O'Connor težave, še precej. Foto: ASO/Unipublic/Sprint Cycling Agency

Med ubežniki tudi George Bennett
Potem ko ubežnikom dolgo ni uspelo, se je na drugem vzponu dneva le začelo dogajati. Skupina več kot 30 kolesarjev (tudi trije kolesarji Red Bulla) si je nato priborila tudi več kot šest minut prednosti, pri čemer je oster ritem narekovala ekipa Israel Premier Tech, ki je želela Georgea Bennetta (pred etapo je bil skupno 16. z zaostankom 9:50 za rdečo majico; zdaj je 10.) pripeljati čim višje v skupnem seštevku.

Dunbar slavil svojo največjo zmago v karieri
Na koncu je bil najmočnejši 27-letni Irec Eddie Dunbar iz ekipe Jayco AlUla (največja zmaga kariere), ki je v zadnjem kilometru silovito pospešil in prednost držal do cilja. Quinten Hermans (2.) in Max Poole (3.) sta zaostala dve sekundi, naslednja skupina enajstih ubežnikov (med njimi Bennett na 12. mestu) pa štiri sekunde. Roglič je na 35. mestu v cilj prišel tri minute in 31 sekund za Dunbarjem.

Za skupno razvrstitev noge niso bile prave
"Dirko sem začel zelo slabo in izgubil ogromno časa. Najprej sem nameraval dirkati za visoko skupno razvrstitev, a hitro ugotovil, da nimam nog za to. Danes sem izkoristil nepričakovano priložnost, kar ne morem verjeti, da se je izšlo. Veliko sem tvegal, predvsem pa unovčil izkušnje," je povedal Dunbar, ki je bil na lanski Dirki po Italiji skupno sedmi, od zadnje Vuelte pa nič ni šlo po načrtu in je večkrat padel.

Štirje kategorizirani klanci in skoraj za en Triglav vzponov
Cilj je bil v tehnološkem parku proizvajalca aluminija Cortizo pri mestu Padrón, kjer je bil tudi start. Kolesarji so prevozili 166,4 km cest po zahodnem robu Galicije, v neposrednem zaledju obale Atlantskega oceana. Čakali so jih štirje vzponi: prvi in zadnji sta bila 3. kategorije, vmes so dvakrat prevozili vzpon 2. kategorije Aguasantas (5,6 km/6,1 %). Skupaj se je nabralo za 2714 višinskih metrov.

V četrtek en kategoriziran klanec, a ta na koncu etape
Zaradi okužbe s covidom sta dirko predčasno končala Thymen Arensman (Ineos Grenadier) in Patrick Konrad (Lidl Trek). V karavani je tako od prvotnih 176 ostalo 158 kolesarjev. V četrtek sledi še ena razgibana etapa, od Ourenseja do Manzanede (137 km). Cilj bo v klanec, na koncu bo namreč kolesarje čakal 15,9 km dolg vzpon prve kategorije z višinsko razliko 765 metrov.

Prerez 11. etape La Vuelte 24, s katero se boj za rdečo majico preveša v drugo polovico.  Foto: ASO/Unipublic
Prerez 11. etape La Vuelte 24, s katero se boj za rdečo majico preveša v drugo polovico. Foto: ASO/Unipublic
Renewi Tour: Jonathan Milan dobil sprint, Mohorič 17.

Italijan Jonathan Milan (Lidl-Trek) je zmagovalec prve etape kolesarske dirke Renewi Tour med Riemstom in Bilzenom. Uvodno etapo, dolgo 163,6 km, je Italijan dobil po ciljnem sprintu glavnine. Edini slovenski predstavnik na dirki Matej Mohorič je v cilj prikolesaril v času zmagovalca na 17. mestu.