Na portalu Športni SOS tokrat odgovarjamo na vaši kolesarski vprašanji. Še vedno ste vabljeni k postavljanju vprašanj (ne glede na šport). V začetku septembra bo portal dopolnil 12 let, zato ste vabljeni k postavljanju vprašanj o tej številki.

Vprašanja o športu, športni zgodovini in statistiki lahko pošljete po elektronski pošti ali omrežju X.

Športni SOS deluje tudi v avdioobliki ‒ naročite se na podkast SOS-odmev!

2394. Kakšen je izkupiček Primoža Rogliča na etapnih dirkah?
Klemen Č.

Primož Roglič je leta 2013 postal član ekipe Adria Mobil. Pravkar nastopa na Dirki po Španiji, ki je njegova 72. etapna dirka. Od 71 dirk, ki so že za njim, jih je dobil 21, kar znaša skoraj natanko 30 odstotkov. V spodnji tabeli je njegov izkupiček zmag po sezonah.

Opombe:
− Dirke: število etapnih dirk, ki se jih je udeležil v posameznem letu.
− Zmage: število zmag v skupnem seštevku.
− Odstotek: delež zmag v posameznem letu.
− Skupni %: skupni delež v karieri do tega leta. Celica 2019 torej prinaša odstotek zmag na etapnih dirkah od leta 2013 do 2019.

Od 2018 (– odstop)281864,3

V zadnjih dveh vrsticah sem še posebej izračunal njegov odstotek od leta 2018, ko je postal prvi izbor Jumba Visme na etapnih dirkah in je odkrito napadal zmage. Od takrat je tako dobil več kot polovico etapnih dirk, ki se jih je udeležil (52,9) oziroma skoraj dve tretjini (64,3), če odštejemo dirke, na katerih je odstopil zaradi padcev.

2395. Koliko je bil najvišji zaostanek, ki ga je Roglič izničil na etapnih dirkah?
Klemen Č.

Sorodna novica Arndt imel največ moči med ubežniki v dežju - Edet prevzel rdečo majico

To je tri minute in sedem sekund, kolikor je zaostajal po 8. etapi Vuelte 2019, ki jo je na koncu tudi dobil. Takrat mu je uspel velik beg, ko je v cilj prišel več kot devet minut pred glavnino. Majico vodilnega je prevzel Nicolas Edet, Roglič pa je torej zaostajal 3:07.

Tudi druga najvišja razlika prihaja iz iste dirke, in sicer leta 2021, takrat je Roglič po 10. etapi za vodilnim Oddom Chirstianom Eikingom zaostajal 2:17. Takrat so najboljši kolesarji v skupnem seštevku v etapi zaostali več kot 11 minut.

Kisovčan bi v primeru zmage na tej Vuelti popravil svoj rekord, saj je po 6. etapi za vodilnim Benom O'Connorjem zaostajal 4:51. Avstralec ima pred prvim prostim dnem prednost 3:53.