Slavje Švicarjev z navijači po koncu tekme. V četrtfinalu so igrali tudi na Euru 2020, potem ko so v osmini finala po 11-metrovkah presenetili Francoze. Foto: Reuters

V 37. minuti je Švico v vodstvo popeljal vezist Bologne Remo Freuler. Po akciji po levi strani je zadel s strelom z levico iz sredine kazenskega prostora.

Varovanci Murata Yakina so v prvem polčasu prevladovali, 58 odstotkov časa so imeli žogo v svojih nogah. Razmerje v strelih je bilo 5:0, od tega v okvir vrat 3:0.

V sodnikovem dodatku je zapretil Fabian Rieder s prostega strela, vratarju Gianluigiju Donnarummi je uspelo s pomočjo vratnice preprečiti nov zadetek. Že predtem se je "Gigio" po napaki v obrambi v 24. minuti izkazal s parado po nevarnem poskusu Breela Embola.

Remo Freuler je ob koncu prvega polčasa prvi matiral Gianluigija Donnarummo. Foto: Reuters

Šok po 30 sekundah drugega polčasa

Pričakovati je bilo, da se bodo Italijani v drugem delu prebudili in poskušali izenačiti, a so že v prvi minuti nadaljevanja doživeli nov šok.

Prednost Švice je namreč takoj po prihodu iz slačilnice z izjemnim zavitim strelom v zgornji kot povišal podajalec pri prvem golu Ruben Vargas. Donnarumma je bil pri poskusu napadalca Augsburga nemočen, Vargas je imel preveč prostora in časa, da si je idealno namestil žogo.

Potem ko so azzurri v prvem krogu prvenstva proti Albaniji zadetek prejeli že po 23 sekundah tekme, so ga tokrat po 30 sekundah drugega polčasa.

Zadetka s tekme Švica – Italija

Znižanje izida Italijanom dvakrat preprečila vratnica

V 52. minuti Italija ni bila daleč od tega, da vendarle zniža izid. V švicarski obrambi je z glavo nespretno posredoval Fabian Schär, žoga je zadela vratnico. V 74. minuti je okvir vrat iz bližine stresel še Gianluca Scamacca, sicer pa so nogometaši v rdečih majicah brez težav pripeljali dvoboj do konca.

Švicarji so šele devetič na 62 tekmah premagali južne sosede, prvič po letu 1993. Od prejšnjih šestih medsebojnih obračunov se jih je pet končalo z remijem.

Švica se bo v četrtfinalu pomerila z Anglijo ali Slovaško, ki si bosta nasproti stali v nedeljo v Gelsenkirchnu. Italija je brez prave energije in kreacije na celotni tekmi samo enkrat streljala v okvir vrat in brez uvrstitve med najboljših osem na evropskem prvenstvu ostala prvič po 20 letih. Na Euru 2004 na Portugalskem je izpadla že po predtekmovanju.

Ruben Vargas se veseli zadetka za 2:0. Foto: Reuters

Vargas: Nismo jim dali časa, da bi zadihali

"Vseskozi so bili zaposleni, postavili smo jih pod pritisk. Ne gre samo za to, da smo zmagali, ampak tudi za to, kako smo zmagali," je bil po uspešnem popoldnevu zelo zadovoljen selektor Švice Yakin.

"Od začetka tekme smo bili agresivni. Nismo jim dali časa, da bi zadihali," je dodal Vargas, ki je bil izbran za najboljšega igralca srečanja.

Spalletti tarnal nad pomanjkanjem tekem za spoznavanje moštva

Italijanski selektor Luciano Spalletti je vso odgovornost za neuspeh prevzel na svoja pleča, varovancem pa očital, da so se tekmecem po robu postavili "premehko". "Odgovoren sem sam, saj sem jaz sestavil ekipo. Nikoli niso odgovorni igralci," je povedal.

Hkrati je omenil, da ni imel dovolj časa, da bi bolje spoznal svoje moštvo. "Za to sem imel na voljo samo deset tekem. Drugi selektorji so s svojimi reprezentancami že po 30 tekem ali več," je dejal trener, ki je v sezoni 2022/23 do naslova italijanskega prvaka popeljal Napoli, nato pa sedel na klop azzurrov po nepričakovanem odstopu Roberta Mancinija avgusta lani.

Italijanski navijači na stadionu v Berlinu, ki zanje ni bil tako srečen kot leta 2006, ko so se tu po zmagi nad Francijo veselili osvojitve četrtega naslova svetovnega prvaka. Foto: Reuters

Kar šest menjav v začetni postavi azzurrov

Spalletti je v primerjavi z zadnjo tekmo predtekmovanja v ponedeljek proti Hrvaški (1:1) v prvi postavi zamenjal kar šest nogometašev. V obrambi je kaznovanega Riccarda Calafiorija nadomestil Gianluca Mancini, v napadu pa sta igrala Federico Chiesa in Scamacca, ki sta proti Hrvatom vstopila v drugem polčasu.

Od začetka so bili na zelenici tudi Nicolo Fagioli, Bryan Cristante in Stephan El Shaarawy, ki v skupinskem delu EP-ja nikdar niso bili v začetni postavi. Jorginho, ki je vsa tri srečanja začel, je sedel na klopi, prav tako Federico Dimarco, ki ima težave s poškodbo.

Na drugi strani se je Yakin odločil le za eno spremembo v primerjavi z nedeljsko tekmo proti Nemčiji (1:1). Silvana Widmerja, ki ima kartone, je na desnem krilnem položaju nadomestil Vargas.

Na tribuni sta bila tudi predsednik Evropske nogometne zveze (Uefa) Aleksander Čeferin in predsednik Mednarodne nogometne zveze (Fifa) Gianni Infantino. Foto: Reuters

Švicarji prepričljivejši že v skupinskem delu

Na zadnjem Euru pred tremi leti, ki so ga Italijani osvojili, so azzurri v skupinskem delu Švicarje premagali s 3:0.

V skupini B so branilci naslova zasedli drugo mesto za Španci. Premagali so Albanijo, klonili pred furijo rojo in remizirali s Hrvaško. V 98. minuti je Mattia Zaccagni zadel za 1:1 proti ognjenim, s čimer je Italiji zagotovil drugo mesto v skupini.

Švica je bila druga v skupini A za Nemčijo, s katero je remizirala, bila pa je celo blizu zmage nad gostitelji. Predtem je ugnala Madžarsko in se z remijem razšla tudi s Škotsko.