Veterani v nemški reprezentanci (Neuer – na EP-jih je odigral že 35. tekmo, kar je nemški rekord –, Kroos in Műller) se ne dajo. Povprečna starost nemške začetne enajsterice je bila  28,7 leta, največ na velikih turnirjih po letu 2000. Foto: Reuters
Veterani v nemški reprezentanci (Neuer – na EP-jih je odigral že 35. tekmo, kar je nemški rekord –, Kroos in Műller) se ne dajo. Povprečna starost nemške začetne enajsterice je bila 28,7 leta, največ na velikih turnirjih po letu 2000. Foto: Reuters
Sorodna novica Petarda elfa podžgala evforijo pred nadaljevanjem domačega EP-ja
Wirtz je najmlajši strelec elfa v zgodovini EP-jev, najmlajši nasploh pa je  Švicar Johan Vonlanthen, ki je l. 2004 dosegel gol pri 18 letih in pol. Foto: Reuters
Wirtz je najmlajši strelec elfa v zgodovini EP-jev, najmlajši nasploh pa je Švicar Johan Vonlanthen, ki je l. 2004 dosegel gol pri 18 letih in pol. Foto: Reuters

Po več letih krize, menjav selektorjev in predvsem razočaranj na velikih tekmovanjih je nemška nogometna reprezentanca znova navdušila svoje številne privržence. Škotsko je na prvi tekmi 17. evropskega prvenstva premagala s 5:1. Že po desetih minutah so se razblinili dvomi, ki so se pojavljali ob zadnjih dveh pripravljalnih tekmah elfa z Ukrajino (0:0) in Grčijo (2:1). Najprej je zadel Florian Wirtz, nato še Jamal Musiala, ki so ga izbrali za igralca tekme. Oba sta stara le 21 let. Wirtz, za katerim je izjemna sezona pri Bayerju, je z 21 leti in 42 dnevi postal najmlajši nemški strelec v zgodovini evropskih prvenstev.

Strelec četrtega nemškega zadetka Niclas Füllkrug v objemu svoje hčerke. Foto: Reuters

Najvišja zmaga na uvodni tekmi EP-ja
Do zdaj je bil najmlajši Kai Havertz, ki je bil pred tremi leti z 22 leti in osmimi dnevi strelec ob zmagi nad Portugalsko. Havertz je zadel tudi včeraj, pred polčasom je iz enajstmetrovke nemško prednost povišal na 3:0. Imeniten nemški večer sta zaokrožila Niclas Füllkrug (68.) in Emre Can, ki je v sodnikovem dodatku natančno meril z razdalje. Škotski gol v 87. minuti (pravzaprav je bil to nemški gol – branilec Rüdiger je z glavo neposrečeno posredoval in dosegel avtogol) seveda ni zmotil zabave na tribunah. To je bila najvišja nemška zmaga v zgodovini evropskih prvenstev, hkrati pa tudi najvišja zmaga katere koli reprezentance na otvoritveni tekmi EP-ja.

Škotska je preslaba, da bi lahko po visoki nemški zmagi potegnili kakšne resnejše sklepe, vsekakor pa je Nemčiji uspel izjemen start prvenstva, kar je dvignilo evforijo v državi. Foto: Reuters

Nagelsmann presenečen nad slabo Škotsko
Trikratni evropski prvaki na EP-jih še nikoli niso do polčasa dosegli treh golov, nadaljevanje pa je bilo toliko lažje, ker so Škoti po rdečem kartonu Porteousa ves drugi polčas igrali z desetimi nogometaši. "Ni preprosto igrati uvodne tekme na domačem prvenstvu. V prvih 20 minutah smo bili izjemni. Moram priznati, da sem kar presenečen nad igro Škotske, pričakoval sem, da bodo na začetku agresivnejši. Niso izvajali takšnega pritiska, kot so ga v kvalifikacijah," je povedal nemški selektor Julian Nagelsmann (s 36 leti drugi najmlajši selektor v zgodovini nemške reprezentance), ki je moral, medtem ko se je pogovarjal za nemško televizijo ZDF, pogovor prekiniti, saj so bili navijači ob skandiranju njegovega imena preglasni.

Naslednji tekmec Nemcev bodo neugodni Madžari
Neagresivnost Škotov v obrambi je res izstopala, igrali so kot košarkarji v Ligi NBA na tekmi vseh zvezd (All-Star), kjer se trudijo, da ne poškodujejo nasprotnega igralca in se v obrambi raje postavijo meter stran. Obilico prostora so seveda Nemci znali izkoristiti, njihovo vrednost bo tako bolj pokazala naslednja tekma v sredo v Stuttgartu proti Madžarski.

Pred EP-jem je manj kot 10 odstotkov Nemcev verjelo, da lahko reprezentanca osvoji naslov prvakov, verjetno pa je po včerajšnji predstavi ta delež precej višji. Na fotografiji navdušenje časnika Bild (spletne izdaje) po vodsttvu ob polčasu s 3:0. Foto: Bild.de

Toni Kroos tudi ob koncu kariere izjemen
Kakor koli, temelji za nemško poletno pravljico 2.0 (spomnimo, pred 18 leti so Nemci gostili SP in bili na koncu tretji; na prvi tekmi je takrat "padla" Kostarika s 4:2) so torej postavljeni. To je bila tudi tekma, na kateri je svoje mojstrstvo znova pokazal Toni Kroos, ki bo po EP-ju končal kariero. V 80 minutah igre so bile od njegovih 102 podaj točne vse razen ene. 99-odstotna uspešnost je največ od leta 1980, odkar vodijo statistiko, če štejemo igralce, ki so zbrali vsaj sto podaj. Kroos je imel pri tem še štiri ključne podaje. Zgovorno je njegovo predstavo komentiral škotski branilec Andy Robertson: "Kroos je narekoval ritem tekme. Njegove podaje so verjetno najboljše na svetu, in ko dovoliš takšnemu igralcu, da nadzira žogo in ne stojiš dovolj blizu, te bo z natančnimi podajami uničil."

Grafiko zagotavlja Sofascore.
Škotski navijači so izpraznili zaloge piva. Foto: Reuters

Škoti izjemni le pri pitju piva
Škoti so pet zadetkov prejeli prvič po letu 2003, ko jih je v kvalifikacijah za EP 2004 s 6:0 razbila Nizozemska. Selektor Steve Clark: "Neprijeten večer. Očitno je, da nismo igrali po svojih standardih, na drugi strani pa so Nemci blesteli. Razočarali smo, zdaj potrebujemo štiri točke na naslednjih dveh tekmah." Zgovoren je podatek, da Škotska ni zmogla enega strela v okvir vrat. Škoti imajo sicer v Nemčiji ogromno navijačev, na vse tri tekme predtekmovanja naj bi jih skupaj prišlo 200 tisoč. V Münchnu so Tartan Army že v četrtek poskrbeli za nepozabne prizore, v nekaterih pivnicah je celo zmanjkalo piva. Na dan tekme je bilo predvsem na Marijinem trgu v Münchnu ves dan ogromno navijačev.