Prvi od 329 kompletov odličij v 32 športih je bil podeljen v strelstvu. Foto: Reuters

Sobota je bila pestra, prvi komplet medalj pa so v Parizu podelili v strelstvu. V kategoriji zračna puška na oddaljenosti 10 metrov v mešanih ekipah je slavila kitajska naveza Huang-Šeng.

Strelstvo, zračna puška, 10 m, mešane ekipe
UvrstitevTekmovalecDržava
1Juting Huang/Lihao ŠengKitajska
2Jihjeon Keum/Hajun ParkJužna Koreja
3Aleksandra Le/Islam SatpajevKazahstan

Juting Huang in Lihao Šeng sta bila v finalnem obračunu boljša od južnokorejske naveze Jihjeon Keum-Hajun Park. Kitajca sta v velikem finalu zmagala s 16:12, v boju za bronasto kolajno pa je bila kazahstanska naveza Aleksandra Le-Islam Satpajev boljša od nemške Anna Janssen-Maximilian Ulbrich s 17:5.

Skoki v vodo (Ž), sinhrono 3m
UvrstitevTekmovalecDržavaRezultat
1Jani Čang/Jiven ČenKitajska337,68
2Sarah Bacon/Kassidy CookZdružene države Amerike314,64
3Yasmin Harper/Scarlett Jensen MewVelika Britanija302,28

Tudi v skokih v vodo zlato na Kitajsko
Kitajska se je kmalu zatem razveselila še ena zlate medalje, in sicer v sinhronih skokih v vodo s 3 m, kjer sta olimpijski zmagovalki postali Jani Čang in Jiven Čen, ki sta osvojili 337,68 točke. Srebrno medaljo sta s 314,64 točke osvojili Američanki Sarah Bacon in Kassidy Cook, bron pa Britanki Yasmin Harper in Scarlett Hensen Mew (302,28 točke).

Judo, do 48 kg (Ž)
1Nacumi Cunoda
2Basanhu BavudorjMongolija
3Shirine BoukliFrancija
3Tara BabulfathŠvedska

Cunoda pričakovano priborila Japonski prvo zlato medaljo v judu
Prva olimpijska prvakinja v judu na letošnjih olimpijskih igrah je pričakovano postala Japonka Nacumi Cunoda, ki je v finalu kategorije do 48 kilogramov premagala Mongolko Basanhu Bavudorj. Trikratna svetovna prvakinja Cunoda je neporažena od leta 2021. Za 31-letnico je to prva medalja na olimpijskih igrah. Slovenka Maruša Štangar je izpadla v prvem krogu. Premagala jo je Srbkinja Milica Nikolić.

Judo, do 60 kg (M)
1Jeldos SmetovKazahstan
2Luka MkheidzeFrancija
3Francisco GarrigosŠpanija
3Rjuju Nagajama

Smetov z zlatom kompletiral olimpijske medalje
Kazahstanec Jeldos Smetov je v finalu z vazarijem premagal domačina Luko Mkheidzeja in srebru iz Ria 2016 in bronu iz Tokia 2021 dodal še zlato.

3Luigi SameleItalija

V kolesarstvu sta v vožnji na čas zmagala Belgijec Remco Evenepoel in Avstralka Grace Brown. Več TUKAJ.

Francoska reprezentanca v ragbiju 7 je v finalu premagala Fidži z 28:7 in s tem Fidžiju zadala sploh prvi poraz v zgodovini tega tekmovanja. Več TUKAJ.

Po 36 letih spet zlata medalja za nemške plavalce!
Večer je bil v znamenju prvih plavalnih final. Na 400 metrov kravl je zmagal evropski prvak v tej disciplini, 22-letni Lucas Märtens, kar je prva zlata medalja Nemčije na 33. olimpijskih igrah, predvsem pa prva zlata medalja nemških plavalcev po Michaelu Grossu ("Albatrosu") leta 1988.

Plavanje, 400 metrov prosto (M)
1Lucas MaertensNemčija3:41,78
2Elijah WinningtonAvstralija3:42,21
3Kim WoominJužna Koreja3:42,50
Ariarne Titmus. Foto: Reuters

Ariarne Titmus do svoje tretje zlate olimpijske medalje
V ženski konkurenci je bil v tej disciplini v ospredju troboj odličnih plavalk, ki ga je dobila Avstralka Ariarne Titmus s časom 3:57,49. Druga je bila Kanadčanka Summer McIntosh, tretja pa Američanka Katie Ledecky. Za 23-letno Ariarne Titmus je to tretja zlata olimpijska medalja, potem ko je bila v Tokiu najboljša na 200 in 400 metrov prosto.

Plavanje, 400 metrov prosto (Ž)
1Ariarne TitmusAvstralija3:57,49
2Summer McIntoshKanada3:58,37
3Katie LedeckyZdružene države Amerike4:00,86

V ženski štafeti 4 x 100 metrov prosto (Slovenke so dopoldne izpadle v kvalifikacijah in končale na 14. mestu) je zanesljivo zmagala Avstralija, in sicer z novim olimpijskim rekordom 3:29,92. Druge so bile ZDA in tretja Kitajska.

Moško štafeto 4 x 100 metrov so dobili Američani (3:09,28) pred Avstralci in Italijo.

3Italija3:10,70

Spomnimo: plavalni olimpijski program bo dolg devet dni, dan več kot na prejšnjih olimpijskih igrah.