Smučarske skakalke so svetovno nordijsko prvenstvo pod Poncami končale s tekmo na veliki skakalnici, kjer je bila najboljša domača tekmovalka Ema Klinec na sedmem mestu. Predtem je bila na srednji skakalnici najuspešnejša Nika Križnar z 11. mestom. Skakalki sta vmes na mešani ekipni tekmi osvojili bronasto medaljo, kjer sta bila odlična Timi Zajc in Anže Lanišek, dan predtem pa so dekleta moštveno preizkušnjo končale na četrtem mestu. Slovenski selektor je bil po ekipni tekmi kritičen do sodniškega kriterija, še bolj jezen pa je bil po zadnji preizkušnji skakalk v Planici.
"Ocenjujem lahko le drugo serijo, saj je bila prva popolnoma neregularna. Saj ste videli, kaj se je dogajalo. Eno boljših tekmovalk iz kvalifikacij so spustili z najvišjega zaleta v najboljše razmere, medtem ko so znotraj deseterice ob slabših razmerah še nižali zaletišče. Tedaj je tudi že medlo snežilo in so bile hitrosti bistveno slabše. To je naredilo tisto razliko. Druga je bila regularna. Zaletišče in vetrovne razlike so bile znotraj desetih točk, kar je že kar velika razlika. V drugi seriji je bilo treba pokazati kakovost. Čestitam skakalkam, da so se tako zbrale po takšni prvi seriji, kar ni bilo lahko. Druga je realen kazalnik. Imamo mladinsko svetovno prvakinjo tudi v absolutni konkurenci in skok s padcem na stopničkah. To je presenetljivo. Žal smo razočarani, a nismo sami. Mislim, da je bil v prvi seriji postavljen rekord po spreminjanju zaletišč," je bil oster Zupančič.
Prva polovica tekme je bila res nenavadna. Iz skakalke v skakalko se je spreminjal nalet, razmere so bile zelo težke in spremenljive, odločitve žirije pa, predvsem, ko so bile na vrhu le še najboljše v letošnji zimi, precej nenavadne. Kot je poudaril že Zupančič, so bile razlike v razmerah velike. Med največjim odbitkom in pribitkom kar več kot 33 točk: "Prva serija je bila absolutno neregularna. Na vrhu smo zahtevali, da se odpove. Ne vem, ali za take ljudi obstaja kazen. Rumeni ali rdeči karton … Vedno se poudarja, da so tekmovalke na prvem mestu, a daleč od tega. Imeli so priložnost tekmo odpovedati. Kolajne so zdaj podeljene, verjetno pa bo znotraj krogov še veliko govora o tem. Mi jo bomo skušali čim prej pozabiti."
"Kaj naj rečem. Gledali smo tekmo na srednji skakalnici, ko je bil postavljen rekord skakalnice in se ni dalo skočiti dlje, pa je zaletišče ostalo. Tu se je pa znižalo ob bistveno slabših razmerah in nižjih hitrostih. Ne vem, kaj naj rečem. Kot da bi bil nekdo podkupljen. Res so čudne odločitve," je bil brez dlake na jeziku glavni slovenski trener, ki ima po izjemni pretekli sezoni letos v svoji ekipi ogromno težav. Zima se ni začela po rezultatskih pričakovanjih. Nato je velika smola na začetku koledarskega leta doletela olimpijsko prvakinjo Uršo Bogataj, ki se je huje poškodovala. Pred prvenstvom je imela zdravstvene težave Križnar, nato vmes s kolenom še najboljša Slovenka trenutno v svetovnem pokalu Klinec …
Na zadnjih dveh velikih tekmovanjih so orlice blestele. Pred dvema letoma v Oberstdorfu so bile srebrne na ekipni tekmi, Klinec je na srednji skakalnici postala svetovna prvakinja, Križnar pa je na veliki dobila bronasto medaljo. Sanjski je bil olimpijski Peking, kjer si je zlato priskakala Bogataj, Križnar je bila bronasta, Klinec pa je bila blizu medalje na petem mestu. Nato sta dobitnici kolajn izvrstno nastopili še na mešani tekmi in domov prinesli še eno zlato. Olimpijsko zimo je Slovenija sklenila z zmago v pokalu narodov, potem ko le na dveh tekmah svetovnega pokala na stopničkah ni bilo Slovenke, Križnar in Bogataj pa sta skupni seštevek končali na drugem oziroma tretjem mestu.
Trenutno je najboljša Slovenka Klinec na četrtem mestu razvrstitve svetovnega pokala, v pokalu narodov pa so Zupančičeve varovanke šele četrte. Pred začetkom sezone je glavni trener odločno zatrdil, da so letos skakalke še močnejše kot lani, in ob razkritju ciljev napovedal naskok na medalje na vsaki tekmi, toda po prej omenjenih težavah se ni izšlo po načrtih oziroma željah.
Do konca sezone je na sporedu še pet tekem na Norveškem, kjer bodo prvič tudi preizkusile letalnico v Vikersundu, in Finskem, kjer bo zaključek zime v Lahtiju: "Čaka nas ena težjih poti do zdaj. Najprej Oslo, potem Lillehammer, 15 najboljših skakalk odide potem v Vikersund, od koder zatem še neposredno na finale v Lahti. Tudi naprej nam ne bo prav lahko. Poskušali bomo obdržati glave pokonci in iti naprej v ritmu. Pozabiti na to, kar je bilo na prvenstvu, in zaključiti svetovni pokal. Na letalnici se lahko marsikaj zgodi, je pa veliko odvisno, kaj bodo naredili žirija in kontrolorji."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje